40. rocznica konsekracji kościoła

Parafia św. Marcina w Gostyninie świętowała jubileusz 40-lecia konsekracji świątyni parafialnej pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła: – Ta świątynia, a w niej złociste tabernakulum, to duchowe i dziejowe serce Gostynina – powiedział podczas uroczystości biskup płocki Piotr Libera. Z okazji jubileuszu posadzono dwa dęby, upamiętniające to wydarzenie.
Biskup płocki Piotr Libera podczas uroczystości przypomniał trudne dzieje pierwszego kościoła w Gostyninie. Otóż w 1939 roku miasto zostało włączone do nowego „landu” na hitlerowskiej mapie – do Kraju Warty (j. niem. Warthegau). Dlatego aneksję rozpoczęli od profanacji świątyni: rozbili tabernakulum z Najświętszym Sakramentem, skradli monstrancję, drogocenne kielichy i szaty liturgiczne. Drugą fazą była rozbiórka świątyni, zwłaszcza dachu oraz grabież dzwonów; trzecią – wysadzenie w powietrze murów i potężnych neogotyckich kolumn. Niemcy podłożyli pod świątynię ładunki tak potężne, że „w chwili wybuchu kościół uniósł się wolniutko cały do góry, początkowo jakby bezszelestnie. (…) Stojący na Rynku ludzie bardzo przeżywali, rozpaczali, wiele osób płakało. (…) Masywnie postawiony, nowy budynek przestał istnieć w jednej chwili” (wspomnienie Michała Zajączkowskiego).
Z rozpoczęciem budowy trzeba było czekać ponad 20 lat – władze komunistyczne w Warszawie nie dawały zezwolenia na budowę kościoła w Gostyninie, czyniąc z tego kartę przetargową wobec kolejnych biskupów płockich i dziekanów gostynińskich. Budowę rozpoczął ks. Józef Gerwatowski, który z uporem i konsekwentnie dążył do tego celu. 50 lat temu uzyskał pozwolenie na budowę świątyni, która stanęła po 10 latach budowy. 40 lat temu konsekrował ją ówczesny biskup płocki Bogdan Sikorski.
– W polskiej rzeczywistości katedra, kościół parafialny, a w nim tabernakulum było i jest duchowym i dziejowym centrum miasta, miasteczka, dużej wsi – powiedział w homilii bp Libera.
Przypomniał także, że w latach budowy gostynińskiej świątyni, a potem także jako jej owoc duchowy, były w Gostyninie liczne powołania kapłańskie i zakonne. Życzył uczestnikom mszy św. aby św. Stanisław Kostka, odważny chłopak z Mazowsza, wytrwale ciągnący do Rzymu, żeby u boku Papieża bronić prawdziwego Kościoła, pomagał im „dobrze rozeznawać i przyjmować swoje powołanie”.
Bp Libera zwrócił się też w modlitwie do Matki Kościoła, patronki kościoła w Gostyninie, aby „trzymała mocno w swoich dłoniach żywy Kościół i gród gostyniński”.
W czasie jubileuszowej mszy św. w procesji z darami przyniesiono do ołtarza m.in. książkę pt. „Kościół p. w. NMP Matki Kościoła w Gostyninie”, autorstwa Jolanty Bigus, byłej wieloletniej dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jakuba z Gostynina w Gostyninie. Była wśród nich także lista osób, które zgłosiły się na dawców szpiku kostnego, deklaracje akcji „Adopcja na odległość” na rzecz dzieci z Zambii i deklaracja zbudowania studni w Afryce, a także nowa figura św. Marcina – patrona parafii.
Po mszy św. przy pomniku św. Jana Pawła II posadzono dwa pięcioletnie dęby upamiętniające 40-lecie świątyni i 450. rocznicę śmierci św. Stanisława Kostki. Pierwszy dąb zasadzili: biskup Piotr Libera z proboszczem parafii i dziekanem gostynińskim ks. Ryszardem Kruszewskim, burmistrz Paweł Kalinowski i nadleśniczy Jacek Liziniewicz. Drugi dąb zasadziła młodzież z pomocą księdza dziekana. Na zakończenie uroczystości każdy mógł skosztować tortu jubileuszowego.
W uroczystości uczestniczyli m.in. jeden z głównych budowniczych świątyni 88-letni Dionizy Siedlecki, wicestarosta gostyniński Jan K. Krzewicki oraz mieszkańcy miasta.

(eg)
fot. Gostynin24. pl

Zobacz kolejny artykuł

Muszą się przebudzić

Dzienny Punkt Wsparcia Osób Uzależnionych i Ich Rodzin „Przebudzenie”, to nowa placówka o charakterze pomocowym. …