16 tysięcy zł od wojewody

Kwotę w wysokości 16 tysięcy zł przekazał wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera na remont pomnika nieznanego żołnierza w Luszynie w powiecie gostynińskim. Ma on zostać wykonany do połowy października br.
Pomnik nieznanego żołnierza w Luszynie koło Pacyny jest zbiorową mogiłą około 300 żołnierzy, którzy zginęli w czasie kampanii wrześniowej w 1939 roku na drodze Luszyn – Podczachy. Gmina Pacyna już kilka lat temu rozpoczęła jego renowację, jednak wówczas środków wystarczyło tylko na odnowienie krzyży, wykonanie chodnika z polbruku, obrazu godła z tabliczką okolicznościową oraz na ogrodzenie terenu pomnika.
Jest jednak szansa na dokończenie prac remontowych. Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera przekazał gminie na ten cel 16 tysięcy zł. Dzięki funduszom ma zostać odnowiony betonowy cokół z kamiennym obeliskiem. Zaplanowano również oczyszczenie i pomalowanie ogrodzenia, a także pozbycie się zachwaszczenia.
Do kasy gminy Pacyna wpłynęły już obiecane środki, dlatego rozpisano przetarg na wykonanie tego zadania. Jednym z wymogów wobec wykonawcy jest co najmniej 36-miesięczny okres gwarancji. (eg)

Zobacz kolejny artykuł

Rodem z Ziemi Gostynińskiej

75 lat temu miała miejsce jedna z najsłynniejszych bitew świata – o Monte Cassino. Walczyli …