Żłobek, kino, hotel

Zwycięzcy Plebiscytu „Z Tumskiego Wzgórza” w kategorii „W regionie”

Do ostatniego dnia głosowania w Plebiscycie „Z Tumskiego Wzgórza” w kategorii „W regionie” trwała zacięta walka o palmę pierwszeństwa. Ostatecznie czytelnicy „Tygodnika Płockiego” zdecydowali, że na miano najważniejszego wydarzenia 2015 r. zasługuje powstanie żłobka w gminie Słupno.
Podczas uroczystej gali, na której podsumowaliśmy wyniki plebiscytu „Z Tumskiego Wzgórza”, redaktor naczelny „Tygodnika Płockiego” Tomasz Szatkowski tak mówił o kulisach głosowania w kategorii „W regionie”: – Głosowanie w tej kategorii było bardzo ciekawe. Gdybym mógł wręczyć dwie główne nagrody, to na pewno bym to uczynił. Jeśli chodzi o samo głosowanie kuponowe, to tu zdobywca drugiego miejsca w ogólnym głosowaniu zgromadził dwa razy tyle głosów co ostateczny ogólny zwycięzca. Ostateczny zwycięzca o mały włos nie przegrał w głosowaniu kuponowym nawet z nominacją, która uplasowała się na miejscu trzecim. Tyle że są jeszcze SMS-y. A tu zwycięzca kategorii „W regionie” prowadził zdecydowanie od pierwszego do ostatniego dnia plebiscytu. I wygrał. Bardzo cieszy nas rywalizacja w tej właśnie kategorii. Na Mazowszu Płockim bardzo dużo się dzieje i warto wszelkie ciekawe inicjatywy doceniać.
Ostatecznie w pierwszej trójce znalazły się: Hotel Skansen w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu na miejscu trzecim, pierwsze w powiecie płockim Kino za Rogiem w Bielsku na drugiej pozycji i na pierwszym miejscu powstanie żłobka w Słupnie.

Pierwszy na Mazowszu Płockim

Żłobek w Słupnie to pierwsza tego typu placówka w gminie wiejskiej nie tylko w powiecie płockim, ale także na Mazowszu Płockim. Idea jego utworzenia zrodziła się podczas rozmów wójta Słupna Marcina Zawadki z mieszkańcami. Słupno to specyficzna gmina, leżąca blisko Płocka. Wielu płocczan wybrało ją jako miejsce do życia, a spora grupa mieszkańców pracuje w Płocku. Stąd pomysł żłobka, który pomógłby mamom wrócić do pracy. Inicjatywę wójta zaakceptowali radni, którzy uchwałę o powstaniu żłobka podjęli w Dzień Dziecka. Podczas uroczystego otwarcia placówki wójt Marcin Zawadka mówił: – Żłobek na wsi to w Polsce wciąż rzadkość. Zaledwie 9 proc. gmin wiejskich ma tego typu placówki. Jeszcze pięć lat temu do publicznego żłobka nie chodziło żadne wiejskie dziecko. Dlatego bardzo się cieszę, że udało mi się przekonać radnych, by poparli mój pomysł utworzenia w naszej gminie żłobka.
Dzisiaj w żłobku w Słupnie przebywa 18 dzieci w wieku od 1 roku i 3 miesięcy do 3 lat. W placówce pracują trzy panie na stanowisku opiekunka-wychowawca i trzy jako pomoce. Żłobek powstał w zaadaptowanych pomieszczeniach samorządowego przedszkola Niezapominajka. Maluchy mają do dyspozycji salę główną i sypialnianą. Są oczywiście łazienki, pomieszczenie gospodarcze. To, że żłobek powstał w pomieszczeniach przedszkola znacznie zmniejszyło koszty powołania do życia placówki. Adaptacja pomieszczeń i ich wyposażenie kosztowało ok. 30 tys. zł.
– Jestem niezmiernie szczęśliwy, że otrzymaliśmy to prestiżowe wyróżnienie. Bardzo dziękuję wszystkim mieszkańcom, którzy głosowali w plebiscycie i pracownikom jednostek organizacyjnych gminy, którzy włożyli dużo pracy w to, by żłobek był dziś przyjaznym miejscem dla maluchów i wizytówką gminy. Ale przede wszystkim dziękuję Radzie Gminy za to, że wsparła mnie w realizacji tego przedsięwzięcia – powiedział, nie kryjąc emocji wójt Marcin Zawadka

Kino w Bielsku

Kino za Rogiem to ogólnopolski projekt, którego ideą jest powstawanie niewielkich, kameralnych kin. Nie są to jednak kina amatorskie, ale niemal w pełni profesjonalne. I takie kino powstało w Bielsku. To pierwsza tego typu placówka w powiecie płockim, gwarantująca cyfrową jakość obrazu i dźwięku, jak również repertuar.
Kino oferuje bibliotekę filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych, adresowaną do widza w każdym wieku i o zróżnicowanych aspiracjach – od polskiej i światowej klasyki po przeboje bieżącego repertuaru, od bajek dziecięcych poprzez popularne komedie po ambitne kino problemowe. Z bazą można się zapoznać na stronie www.kinozarogiem.pl. Ceny za seanse są znacznie niższe niż w klasycznych kinach. Dzieci za wejście na seans zapłacą 4 zł, młodzież – 5 zł, a dorośli – 6 zł. Bilet rodzinny (2 + 1) kosztuje – 4 zł od osoby, grupowy szkolny – 3 zł, grupowy dorośli – 4 zł od osoby.
Kino za Rogiem to bez wątpienia wzbogacenie oferty Gminnego Ośrodka Kultury w Bielsku i nie lada gratka dla miłośników kina. Wójt Bielska Józef Jerzy Rozkosz nie krył, że chciał wygrać Plebiscyt „Z Tumskiego Wzgórza”. O samej idei plebiscytu mówił, że to bardzo dobra inicjatywa. – To świetny pomysł, który promuje lokalne inicjatywy, a jednocześnie pokazuje mieszkańcom, co się dzieje w gminie. Uważam, że to bardzo potrzebna inicjatywa dla lokalnej społeczności – stwierdził.

Hotel w skansenie

Na trzecim miejscu w naszym plebiscycie znalazło się super nowoczesne centrum rekreacyjno-kulturalne w samym środku sierpeckiego skansenu. To inwestycja, która kosztowała 55 mln zł. Jest jedną z największych realizowanych w ostatnich latach w skansenie. Zamysł był taki, aby powstała harmonizująca z całością, a zarazem nowoczesna baza rekreacyjno-wypoczynkowa, współgrająca z pozostałą częścią obiektu. I architektom udało się stworzyć budynek, który stanowi uzupełnienie kompleksu muzealno-wystawienniczego. Całość tworzy kompleks, w którym można nie tylko aktywnie spędzić czas, wypocząć, ale także uczestniczyć w konferencjach, spotkaniach biznesowych. Budynek w pełni przystosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Główny budynek Centrum umiejscowiony jest wokół dwóch miejsc kojarzonych z ogniem – kominków. Tu mieści się restauracja, część hotelowo-basenowa i rekreacyjna (budynek „wody”) oraz sala widowiskowa (budynek „sacrum”). Piętro wyżej powstały dwie sale wielofunkcyjne, zaś w piwnicy strefa rekreacji z kręgielnią i siłownią. Kominki usytuowane w tej centralnej części budynku są symbolem domowego ciepła i gościnności.
Kolejny budynek „wody” usytuowany został po zachodniej stronie głównego obiektu. Tu do dyspozycji gości są kompleks basenów i saun, odnowy biologicznej, a także pokoje noclegowe, które pomieszczą około 150 gości. Całość dopełnia budynek nawiązujący do potrzeby odczuwania sacrum. To ogromna sala widowiskowa z widownią, przez której szklaną ścianę o wymiarach 5,2 x 9,4 m roztacza się widok na las, stanowiący naturalną scenografię wydarzeń muzycznych. Pierwsze i drugie piętro budynku przeznaczono na biura, pomieszczenie oświetleniowca i dźwiękowca oraz kabiny tłumaczy. Budynek ma oryginalną architekturę i wyjątkowy klimat. Każdy z trzech dominujących budynków wykończony został innym materiałem, zarówno na zewnątrz (elewacja i pokrycie dachu), jak i wewnątrz (wykończenie ścian).
Inwestycja w 85 proc. sfinansowana została ze środków unijnych, a w pozostałej części z budżetu samorządu województwa mazowieckiego. Obiektem w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego zarządza spółka Centrum Konferencyjno-Rekreacyjne Urszula Tomaszewska, Izabela Wierzbicka.
Grzegorz Szkopek
Fot. Dariusz Ossowski

Zobacz kolejny artykuł

Agnieszka Szczepańska z laptopem!

Na to wydanie Tygodnika Płockiego czekali z niecierpliwością ci czytelnicy, którzy zdecydowali się wziąć czynny …