Fot. D. Ossowski

Przedstawiamy zwycięzców w kategorii „Kultura”

W plebiscycie „Z Tumskiego Wzgórza” – wydarzenie roku 2015 nominowano dziesięć wydarzeń kulturalnych. Najwięcej głosów otrzymała „Noc Peerelu”, impreza organizowana w Książnicy Płockiej w ramach ogólnopolskiej akcji Noc Muzeów. Do placówki, której patronuje Władysław Broniewski, przyciągnęła tłumy odwiedzających. Drugie miejsce czytelnicy przyznali Izbie Gospodarczej Regionu Płockiego za przygotowanie IX Płockiego Balu Niepodległościowego. Rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości uczczona została w sposób mniej oficjalny – poprzez taniec, śpiewanie pieśni patriotycznych i dobrą zabawę. Na trzecim miejscu znalazł się jubileusz 50-lecia pracy artystycznej dyrektora płockiej sceny Marka Mokrowieckiego. Ubiegłoroczny zwycięzca plebiscytu – Płocka Orkiestra Symfoniczna zajęła czwarte miejsce. Kapituła i czytelnicy nagrodzili koncert płockich symfoników pod batutą Janusza Przybylskiego i kanadyjskiego pianisty Charlesa Richarda Hamelina, laureata II nagrody Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Pierwszą piątkę zwycięzców Plebiscytu zamyka bardzo ważne wydarzenie – powrót Pontyfikału Płockiego – księgi liturgicznej z XII wieku, zrabowanej w czasie II wojny światowej przez Niemców z biblioteki WSD.
W ramach Nocy Muzeów Książnica Płocka zaproponowała odwiedzającym wyprawę w czasy PRL-u. Budynek, w którym niegdyś mieściła się siedziba Komitetu Wojewódzkiego PZPR, przeniosła do epoki „książek spod lady”, lektur okładanych w szary papier, dancingów i kawy zbożowej. Najmłodsi grali w klasy i kapsle, a starszym przypomniano prawie puste sklepowe półki. Można było zdobyć talon, obejrzeć fragmenty popularnych filmów i bajek oraz wpisać się do książki skarg i wniosków. Przy okazji – zwiedzić na ogół niedostępne miejsca zabytkowego budynku.
Laureat 2. miejsca – Izba Gospodarcza Regionu Płockiego zrzeszająca przedsiębiorców przyczyniających się do rozwoju gospodarczego subregionu Płockiego – zorganizował 9. edycję Płockiego Balu Niepodległościowego. Bal zainspirowany imprezami organizowanymi przez wielkopolskie środowisko przedsiębiorców odbył się po raz pierwszy 11 listopada 2006. Dzisiaj jest imprezą ogólnopolską, łączącą świętowanie jednej z najważniejszych historycznych rocznic z zabawą. Oprawę muzyczną wydarzenia zapewniła Królewska Orkiestra Symfoniczna z Wilanowa.
Trzecią największą ilość głosów otrzymał jubileusz Marka Mokrowieckiego, dyrektora Teatru im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku. Aktor, reżyser, od 25 lat dyrektor płockiej sceny, obchodził w kwietniu jubileusz 50-lecia pracy artystycznej. Pierwszym teatrem Marka Mokrowieckiego był Teatr Pantomimy we Wrocławiu. Potem była Scena Polska w Cieszynie, teatry w Bielsko-Białej, Bydgoszczy, Gorzowie Wielkopolskim. W teatrze płockim rozpoczął od Boga Woody Allena. Ten oficjalny jubileusz później został przyćmiony przez inne wydarzenie ze sfery prywatnej. Niestety dla ślubu dyrektora Marka Mokrowieckiego z aktorką Hanną Zientarą kapituła musiałaby utworzyć odrębną kategorię, a tego niestety regulamin plebiscytu „Z Tumskiego Wzgórza” nie przewiduje. Miło jest nam jednak poinformować państwa, że ślub w małym kościele w Rogozinie był równie doniosły, a może nawet bardziej niż jubileusz artystyczny. Na wiwat nowożeńcom wystrzeliła armata z „Pierścienia i róży” – świetnego spektaklu dla dzieci, który miał premierę w 1988 roku, czyli zanim Marek Mokrowiecki objął płocki teatr. Wiwatował zespół aktorski przebrany w kostiumy z tego przedstawienia. Tak to jubileusz zawodowy okazał się wstępem do pięknej uroczystości prywatnej.
Koncert płockich symfoników pod batutą Janusza Przybylskiego i kanadyjskiego pianisty Charlesa Richarda Hamelina, laureata II nagrody Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, głosami czytelników zajął 4. miejsce. Choć zagrany w odbiegającej od warunków Filharmonii Narodowej sali PSM (kiedy wreszcie nasz rodzimy zespół doczeka się sali koncertowej z prawdziwego zdarzenia?), był wspaniałym wydarzeniem muzycznym, zakończonym owacją na stojąco i z pewnością zapisał się w historii Orkiestry. Pianista wykonał II Koncert fortepianowy f-moll op. 21 Fryderyka Chopina z towarzyszeniem Płockiej Orkiestry Symfonicznej. 5. miejsce to wydarzenie bezprecedensowe. Płock po ponad 70 latach odzyskał jeden z najcenniejszych zabytków kultury polskiej – księgę liturgiczną pochodzącą z XII wieku. Pontyfikał Płocki dzięki wieloletnim staraniom m. in. diecezji płockiej i biskupa Piotra Libery, zwróciła płockiej bibliotece seminaryjnej biblioteka w Monachium.
Wystawa „Natura rzeczy” prezentująca twórczość płockiego środowiska artystycznego, na którą zaprosiła Płocka Galeria Sztuki, zajęła 6. miejsce. Swoje prace zaprezentowało na niej 15. związanych z Płockiem artystów: Dorota Goleniewska-Szelągowska, Iwona Korgul-Wyszatycka, Włodzimierz Kwiatkowski, Anna Macionek-Stańko, Wiesław Nadrowski, Zofia Samusik-Zaremba, Magdalena Sikorska-Tokarska, Eugeniusz Szelągowski, Maria Weigl-Wojnarowska, Szymon Zaremba oraz przedstawiciele młodego pokolenia: Katarzyna Bąkowska-Roszkowska, Laura Dyczko, Anna Krzemińska, Anna Wojnarowska, Michalina Czurakowska.
Na 7. znalazło się Muzeum Mazowieckie, które doceniono za przygotowanie stałych wystaw w oddanym po remoncie Spichlerzu – Dziale Etnografii Muzeum Mazowieckiego: „Kultura Mazowsza w ludowej wizji świata”, „Sztuka Dalekiego Wschodu. Płockie skarby buddyjskiej Azji” oraz ekspozycji prac Bolesława Biegasa. Laureatem 8. miejsca została Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna – organizator Muzycznych Czwartków na płockiej Starówce – bezpłatnych koncertów muzyki poważnej w wykonaniu muzyków współpracujących z Płocką Orkiestrą Symfoniczną. Kapituła i czytelnicy zauważyli również ważny jubileusz zespołu „Wisła”. Na kolejnej pozycji w plebiscycie uplasował się koncert z okazji 20-lecia Zespołu Pieśni i Tańca „Wisła”, który odbył się w Teatrze Dramatycznym. Widzowie szczelnie wypełnili widownię i zmusili artystów do wielokrotnych bisów. Listę nagrodzonych zamknęło nowe płockie wydarzenie muzyczne. „Disco Lotnisko” Festiwal Muzyki Tanecznej zgromadził na terenach płockiego Aeroklubu ogromną widownię. Tłumy fanów zjechały do Płocka, żeby oklaskiwać największe gwiazdy muzyki disco polo.
Spośród wielu propozycji i ważnych wydarzeń kulturalnych, które odbyły się w minionym roku w Płocku, kapituła mogła wybrać tylko 10. Nominacje musiała podzielić pomiędzy tzw. kulturę wysoką i kulturę masową. Wszystkie nominowane instytucje i imprezy zostały uhonorowane za to, że promują kulturę, edukują i dostarczają rozrywki naprawdę szerokiemu gronu odbiorców. (lesz)

Wszystkim serdecznie dziękuję

Fot. D. Ossowski
Fot. D. Ossowski
Z wielką radością przyjęliśmy w 2014 roku pierwsze zaproszenie do udziału w akcji Noc Muzeów. Sukces był możliwy dzięki kreatywności, zaangażowaniu pracowników Książnicy Płockiej – to naprawdę świetny zespół! Od początku zdawaliśmy sobie sprawę, że musimy zaproponować aktywną, tematyczną formę zwiedzania Książnicy, gdyż oglądanie książek, mimo że są one oczywiście ciekawe – nie będzie zbyt intrygujące dla zwiedzających. W ubiegłym roku pojawiły się dwa pomysły – jeden z nich to Noc Peerelu. Byłam zwolennikiem i pomysłodawcą tej propozycji, w końcu zajmujemy budynek, którego poprzednim „lokatorem” był Komitet Wojewódzki PZPR. Jest to jeszcze bardzo żywe we wspomnieniach płocczan, czemu dali wyraz podczas pierwszej Nocy Muzeów, zatem było to trochę na ich życzenie. To były trudne, ale też ciekawe czasy, mamy świadomość, że mimo iż nie tak odległe – prawie zupełnie nieczytelne dla współczesnych młodych ludzi. Wielu rodziców dziękowało nam podczas tej nocy za lekcję historii o wiele ciekawszą i bardziej pozostającą w pamięci niż wiadomości z podręczników. Potwierdzają to liczne wpisy w Księdze skarg i zażaleń, którą na tę okazję przygotowaliśmy – nie mają nic wspólnego z pretensjami. Jest za to wiele deklaracji, że spotkamy się w Książnicy w tym roku.
Tegoroczna Noc Muzeów w Książnicy Płockiej upłynie pod hasłem „Znani płocczanie”, bo wbrew pozorom, mamy się kim pochwalić.

Zobacz kolejny artykuł

Agnieszka Szczepańska z laptopem!

Na to wydanie Tygodnika Płockiego czekali z niecierpliwością ci czytelnicy, którzy zdecydowali się wziąć czynny …