Ubiegłoroczni zwycięzcy Plebiscytu prezentują główne nagrody w poszczególnych kategoriach – miedzioryty wykonane ręcznie przez artystę ludowego spod Gąbina

Plebiscyt „Z Tumskiego Wzgórza – wydarzenie roku 2015”

W czwartek posiedzenie Kapituły
W najbliższy czwartek, 28 stycznia o godzinie 9.00 w redakcji Tygodnika Płockiego zbierze się Kapituła Plebiscytu „Z Tumskiego Wzgórza – wydarzenie roku 2015”. z wielu propozycji wybieramy po 10 wydarzeń, zdaniem członków Kapituły najbardziej istotnych dla lokalnych społeczności. A do wyboru mamy 4 kategorie (trzy płockie i jedną skierowaną do podpłockich powiatów i gmin): „Gospodarka, nauka, społeczeństwo”, „Kultura”, „Sport i turystyka”, „W regionie”.
Do Kapituły zaprosiliśmy przede wszystkim znane w Płocku (i nie tylko) osoby, które z racji wykonywanego zawodu mają bardzo dużo do powiedzenia w kontekście propozycji w poszczególnych kategoriach. I tak naszym specjalistą od Gospodarki będzie Krzysztof Izmajłowicz, prezes Izby Gospodarczej Regionu Płockiego. Za Kulturę i Rozrywkę „odpowiedzialny będzie” w tym roku Adam Mieczykowski, dyrektor Płockiej Orkiestry Symfonicznej. Najlepszą wiedzę o wydarzeniach „W regionie” ma zapewne Mariusz Bieniek, starosta płocki. Na sprawy sportu wnikliwe spojrzenie będzie miał Jacek Kruszewski, prezes klubu sportowego Wisła Płock. W Kapitule znajdą się także dyrektor chóru Pueri et Puellae Cantores Plocenses Anna Bramska i rektor płockiej filii Politechniki Warszawskiej profesor Janusz Zieliński. Bardzo ważnym członkiem Kapituły, nie tylko z powodu rangi stanowiska, ale przede wszystkim ze względu na wiedzę dotyczącą spraw samego Płocka będzie wiceprezydent Płocka Roman Siemiątkowski. Szefem Kapituły jest redaktor naczelny Tygodnika Płockiego Tomasz Szatkowski.
Członkowie Kapituły wybiorą konkretne wydarzenia z wielu innych proponowanych nominacji. Czytelnicy Tygodnika Płockiego będą mogli wziąć udział w głosowaniu na wydarzenie roku 2015 (czy to kuponowym, czy to sms-owym), uwzględniając tylko te wydarzenia, które nominuje Kapituła.
A sami czytelnicy dzięki wzięciu udziału w głosowaniu stają przed szansą zdobycia wspaniałych nagród. Przewidziana jest jedna nagroda główna i wiele dodatkowych. Staramy się je zawsze tak dobierać, by były dodatkowym bodźcem do wzięcia udziału w głosowaniu na wydarzenie roku. W pierwszych edycjach naszego plebiscytu rolę głównej nagrody spełniał skuter. Później – dzięki współpracy z jednym z biur turystycznych – wysyłaliśmy czytelników na wycieczki: krajowe i zagraniczne. W jednej z edycji główną nagrodą był laptop. Co w tym roku? Wróciliśmy do pomysłu z laptopem. Ufundowała go firma Westmor Consulting z Włocławka. Tę nagrodę fundatorzy wręczą podczas uroczystej Gali wieńczącej Plebiscyt.
Poniżej uzasadnione (samych hasłowych nie publikujemy) propozycje do Nominacji w 4 kategoriach:

 

 • Gospodarka, nauka, społeczeństwo

 

 • Ta inicjatywa to doskonała reakcja na putinowskie embargo w sprawie polskich jabłek. W Płocku rozdano mieszkańcom naszego miasta tysiące kilogramów tych owoców. Marek Kuczyński – prezes Banku Żywności w Płocku.
 • Przebudowa ulicy Dobrzyńskiej oraz budowa ulicy Traktowej i fragmentu ulicy Maszewskiej. Inwestycję realizowało Miasto Płock, a jej całkowita wartość to ponad 24 miliony złotych. Andrzej Nowakowski – prezydent Płocka.
  Kolejne inwestycje oświatowe w Płocku. To po pierwsze nowa siedziba Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 7 przy ul. Słonecznej, po drugie budowa hali sportowej przy ZST „70”, po trzecie nowa siedziba przedszkola nr 34 i filii Młodzieżowego Domu Kultury przy ulicy Harcerskiej. Artur Biernat – prezes Inwestycji Miejskich.
 • Rozbudowa sieci ciepłowniczej w Płocku. Do końca września 2015 roku Fortum przeprowadziło w Płocku prace modernizacyjne, przyłączeniowe oraz przeglądy i konserwacje urządzeń ciepłowniczych warte łącznie około 8,4 mln zł. Do sieci podłączone zostały budynki w kwartale ulic Bielska – Ostatnia – Sienkiewicza oraz punkty usługowe i obiekty przemysłowe na ulicach Otolińskiej, Targowej i Wyszogrodzkiej. Poza tym do sieci ciepłowniczej przyłączono nowe obiekty na osiedlach Podolszyce Północ i Południe. Fortum Płock
 • Umowa o partnerstwie publiczno-prywatnym (pierwsza w historii Płocka) zawarta pomiędzy Urzędem Miasta i firmą Siemens. Firma Siemens w płockich przedszkolach, szkołach, pływalniach, gmachu ratusza zainstaluje nowoczesny sprzęt do ogrzewania oraz oświetlenia oraz automatykę sterującą dostawą energii elektrycznej i cieplnej w taki sposób, by zoptymalizować jej zużycie. Wartość inwestycji, która będzie realizowana w to 30 mln złotych. Z zaoszczędzonych dzięki siemensowskiej inwestycji środków miasto będzie spłacać partnerowi prywatnemu koszty przedsięwzięcia. Andrzej Nowakowski – prezydent miasta, – Siemens
 • CNH Industrial Polska sp. z o.o. kupuje od Płocka teren pod rozbudowę fabryki. Podpisując akt notarialny przedstawiciele zarządu spółki zadeklarowali, że spółka zamierza zainwestować na zakupionym terenie od 16 do 20 mln USD, a oprócz hali produkcyjnej – rozszerzyć obszar składowania gotowych produktów, wybudować centrum wizytacyjne z obszarem testów dla klientów, a także miejsce dla testów inżynieryjnych.
 • Oddanie do użytku oczyszczalni wód opadowych przy ulicy Jasnej. To sięgająca 36 metrów w głąb ziemi olbrzymia konstrukcja. Przepompownia i oczyszczalnia wód deszczowych przy ul. Jasnej zbiera ścieki ze Starego Miasta i szeroko rozumianego śródmieścia. Marek Naworski – prezes Wodociągów Płockich.
 • Oddanie do użytku nowej hali warsztatowej i obsługi pojazdów Komunikacji Miejskiej. Zastąpiła ona wysłużone obiekty z końca lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. W nowoczesnym obiekcie są obsługiwane nie tylko autobusy należące do spółki. Janusz Majchrzak – prezes Komunikacji Miejskiej.
 • W płockim oddziale firmy APS będzie docelowo 270 miejsc pracy. W roku ubiegłym – dzięki pośrednictwu Urzędu Miasta Płocka – właściciel Cotex Office Centre podpisał z firmą umowę dotyczącą utworzenia call centre w budynku przy Piłsudskiego. Andrzej Nowakowski – prezydent Płocka, Mariusz Patrowicz – Cotex Office Centre.
 • Kolejna inwestycja w płockim ZOO. Dla panter śnieżnych i tygrysów syberyjskich nich wybudowano w zeszłym roku luksusowe wybiegi imitujące naturalne warunki występowania tych rzadkich zwierząt. Płockie ZOO zwiększyło swoją atrakcyjność, przy okazji przyczyniło się do ochrony gatunków zagrożonych wyginięciem. Krzysztof Kelman – dyrektor ZOO
 • Otwarcie Laboratorium Badawczego Innowacyjnych Technologii i Materiałów w płockiej filii Politechniki Warszawskiej. Uruchomienie placówki to przepustka do kolejnych pomysłów i inwestycji w zakresie rozwoju badań i nauki na najbliższe lata. Ten projekt jest pierwszym unijnym realizowanym przez Filię Politechniki Warszawskiej w Płocku. Adam Struzik – marszałek województwa, prof. zw. dr hab. inż. Janusz Zieliński – prorektor Politechniki Warszawskiej Filii w Płocku.
 • W lutym 2015 roku oficjalnie otworzono nowy – stary hotel. Petropol należy teraz do międzynarodowej sieci Best Western. Obiekt dysponuje 83 pokojami, w których łącznie może wypoczywać 120 osób. Adam Żygadło, dyrektor generalny hotelu.
 • W Płocku możemy już zdawać międzynarodową maturę. Liceum Ogólnokształcące im. Wł. Jagiełły otrzymało certyfikat potwierdzający te uprawnienia. To trzecia publiczna szkoła na Mazowszu (po dwóch w Warszawie), która będzie dawała uczniom możliwość zdawania międzynarodowej matury. Mirosław Piątek, dyrektor O im. Jagiełły.
 • Akcja „Płock Miasto Przyjazne Moto. Patrz w lusterka”. Specjalnie przygotowanymi plakatami oklejono autobusy Komunikacji Miejskiej. Warto podkreślić, że w roku ubiegłym nie było w Płocku wypadków śmiertelnych z udziałem motocyklistów. Andrzej Nowakowski – prezydent miasta Płocka, Maciej Kusiński – pomysłodawca, ksiądz Dariusz Skoczylas – prezes stowarzyszenia Ego Sum Via, Janusz Majchrzak – prezes Komunikacji Miejskiej Płock.
 • „Remont i modernizacja przez MTBS Sp. z o.o. budynków przy ul. Kwiatka 3. To pierwszy w Płocku i jeden z nielicznych w kraju przykład rewitalizacji budynków ze ścisłego centrum miasta, wpisanego do rejestru zabytków z tak efektywnym wykorzystaniem rządowej dotacji wynoszącej prawie 2 mln zł. Cykl realizacji tej niezwykle trudnej, praktycznie pozbawionej dostępu dla sprzętu ciężkiego i jakiegokolwiek dojazdu, inwestycji wyniósł zaledwie 12 miesięcy. Mirosław Kłobukowski, prezes MTBS.

Zobacz kolejny artykuł

Czytelnicy wybrali wielką czwórkę

Jaką decyzję podjęli tym razem nasi czytelnicy? Na kogo przede wszystkim oddali głosy? Wszystko okazało …