fot. Dariusz Ossowski

Czytelnicy wybrali wielką czwórkę

cedrob

Jaką decyzję podjęli tym razem nasi czytelnicy? Na kogo przede wszystkim oddali głosy? Wszystko okazało się w piątek podczas wielkiej gali Tygodnika Płockiego w Domu Technika. Miedzioryty otrzymała wielka zwycięska czwórka. To była już dziewiąta edycja naszego Plebiscytu pod nazwą „Z Tumskiego Wzgórza”, w którym nagrodziliśmy inicjatorów dobrych działań na rzecz lokalnej społeczności.
W kategorii „gospodarka” głosujący docenili utworzenie 270 miejsc pracy w płockim oddziale firmy APS. W ubiegłym roku – dzięki pośrednictwu Urzędu Miasta Płocka – właściciel Cotex Office Centre podpisał z APS stosowną umowę dotyczącą utworzenia call center w budynku przy Piłsudskiego. Miedzioryt odebrali Jacek Terebus – zastępca prezydenta Płocka (w jego imieniu Roman Siemiątkowski), Mariusz Patrowicz – właściciel Cotex Office Centre oraz Karol Tabaka – kierownik operacyjny Contact Center w Płocku.
Laur zwycięstwa w kategorii „kultura” przypadł w udziale Joannie Banasiak, dyrektor Książnicy Płockiej za organizację wyjątkowej imprezy „Noc Muzeów. Noc Peerelu”. W sporcie głosujący postawili na Szymona Marciniaka – międzynarodowego sędziego piłki nożnej, który został powołany do grona głównych arbitrów prowadzących spotkania podczas mistrzostw Europy we Francji. W kategorii „region” wygrał natomiast Marcin Zawadka – wójt gminy Słupno, za uruchomienie żłobka – pierwszej tego typu placówki na terenie gminy wiejskiej na Mazowszu Płockim.
Warto dodać, że były to zwycięstwa po wyjątkowo zaciętych walkach. Opowiedział o tym na gali Tomasz Szatkowski, redaktor naczelny Tygodnika Płockiego.
– Kiedy w ostatnich dniach głosowania dokonaliśmy analizy kuponów, to okazało się, że w większości kategorii – a mam tu na myśli zwłaszcza kategorie „Sport” i „W regionie” – preferencje głosujących za pomocą kuponów są niekoniecznie takie same jak w przypadku SMS-ów. To spowodowało, że wydawałoby się murowani faworyci do wygrania w tych kategoriach wylądowali ostatecznie na dalszych miejscach. Ale taki jest właśnie urok tego głosowania – podkreślał redaktor naczelny.

Jak rozkładały się głosy w kategorii „gospodarka”?

Już od samego początku głosowania, patrząc na ilość nadsyłanych SMS-ów i kuponów, wiadomo było, że batalia o zwycięstwo rozegra się między dwiema nominacjami. Od samego początku wyłonił się też bardzo silny zdobywca miejsca 3. Zaprezentujmy jednak pierwszą piątkę w tej kategorii. Na piątym miejscu pod względem liczby oddanych głosów znalazły się Wodociągi Płockie. Czwarte miejsce to oddanie do użytku hotelu Petropol. Na trzecim miejscu znalazło się Laboratorium Badawcze Innowacyjnych Technologii i Materiałów w płockiej filii Politechniki Warszawskiej. Drugie miejsce ostatecznie przypadło w udziale Międzynarodowej Maturze w Jagiellonce. Wygrało utworzenie 270 miejsc w płockim oddziale firmy APS. Zwycięzcę ogłosił Jacek Danieluk, dziennikarz „Tygodnika Płockiego”, zajmujący się szeroko rozumianymi sprawami Płocka, także inwestycjami.

Kulturalna piątka

Zdobywca II miejsca w kategorii „kultura” od początku do końca trwania plebiscytu całkowicie zdominował głosowanie SMS-owe, systematycznie powiększając przewagę nad pozostałymi. I gdyby tylko to brać pod uwagę, to byłby zwycięzcą bezdyskusyjnym. Tyle że pojawiły się jeszcze kupony, i to one ostatecznie przeważyły szalę zwycięstwa. Zaprezentujmy jednak pierwszą piątkę. Na piątym miejscu znalazło się decyzją głosujących czytelników odzyskanie Pontyfikału Płockiego, na czwartym – koncert Charlesa Richarda-Hamelina z Płocką Orkiestrą Symfoniczną, na trzecim – jubileusz Marka Mokrowieckiego, dyrektora Teatru Dramatycznego, na drugim 9. Bal Niepodległościowy zorganizowany przez Izbę Gospodarczą Regionu Płockiego. Zwycięzcę ogłosiła Lena Szatkowska, pełniąca w Tygodniku Płockim dziennikarską pieczę nad szeroko rozumianą płocką kulturą. Miedzioryt odebrała Joanna Banasiak – dyrektor Książnicy Płockiej za organizację nietypowej imprezy pt. „Noc Muzeów. Noc Peerelu”. Było to bardzo aktywne zwiedzanie Książnicy Płockiej, połączone z różnymi animacjami. Wydarzenie ściągnęło do tej placówki tłumy zwiedzających.

Zacięta sportowa rywalizacja

„Sport” pod względem głosowania był kategorią bardzo wyrównaną. Szanse na ostateczne zwycięstwo miała płocka Jutrzenka, także Damian Chrzanowski, sędzia Szymon Marciniak, wioślarze, Paweł Szkopek. Zwolennicy Pawła Szkopka i Jutrzenki skupili się głównie na SMS-ach, z kolei nominacje związane z obiema „Wisłami” to przede wszystkim kupony. Jaki był ostateczny wynik? Na piątym miejscu znalazł się Paweł Szkopek. Zawodnik Yamaha Motor Polska to zdobywca tytułu Mistrza Polski 2015 w Wyścigowych Motocyklowych Mistrzostwach Polski w klasie Superbike. Został też wicemistrzem Europy wyścigów Alpe Adria Championship, również w tej klasie. Na czwartym znalazł się Damian Chrzanowski. To nasz największy aktualnie płocki talent w pływaniu. Pływak KP MZOS awansował do Igrzysk Europejskich w Baku. Sztafeta, w której płynął, wywalczyła brązowy medal, on sam wykonał minimum na mistrzostwa świata w Singapurze. Na trzecim uplasowali się piłkarze ręczni Orlen Wisły: Syprzak. Wiśniewski, Daszek i Wichary – brązowi medaliści mistrzostw świata. Drugie miejsce w Plebiscycie należało do Jutrzenki. Na koniec rundy jesiennej podopieczne trenera Jarosława Krzemińskiego z kompletem punktów zajęły I miejsce w tabeli II ligi, z wielkimi szansami na awans na zaplecze superligi. Jola Marciniak, redaktor sportowy w Tygodniku Płockim ogłosiła zwycięzcę. Został nim Szymon Marciniak, jedyny Polak, sędzia międzynarodowy piłki nożnej, powołany do grona głównych arbitrów, którzy będą prowadzić spotkania podczas mistrzostw Europy we Francji. Szymon Marciniak w momencie trwania gali prowadził mecz polskiej ekstraklasy: Górnik Zabrze – Pogoń Szczecin. Miedzioryt w jego imieniu odebrała żona, Magdalena Marciniak.

Zaskoczenie w regionie

Bardzo ciekawie pod względem głosowania zaprezentowała się kategoria „w regionie”. – Powiem szczerze: gdybym mógł wręczyć 2 miedzioryty, to na pewno bym to uczynił. Jeśli chodzi o samo głosowanie kuponowe, to tu zdobywca II miejsca w ogólnym głosowaniu zgromadził 2 razy tyle głosów co ostateczny ogólny zwycięzca. Ba, ostateczny zwycięzca o mały włos nie przegrał w głosowaniu kuponowym nawet z tą Nominacją, która uplasowała się na miejscu III. Tyle że, drodzy państwo, są jeszcze SMS-y. A tu zwycięzca kategorii „w regionie” prowadził zdecydowanie od pierwszego do ostatniego dnia Plebiscytu. I wygrał… Bardzo cieszy nas rywalizacja w tej właśnie kategorii. Na tak zwanym Mazowszu Płockim bardzo dużo się dzieje i warto wszelkie ciekawe inicjatywy doceniać. Co z przyjemnością czynimy, pisząc przecież o nich co tydzień – podkreślał Tomasz Szatkowski.
Jak zatem wygląda pierwsza piątka? Piąte miejsce – Festiwal Filmów o Tematyce Historycznej „Płock – Blichowo 2015”, czwarte – akcent wyszogrodzki, jedyny pozytywny skutek ubiegłorocznej suszy, czyli… samolot Pe-2 z okresu II wojny światowej. Po 70 latach oddała go rzeka Bzura. To prawdziwa atrakcja Muzeum Wisły w Wyszogrodzie. Trzecie – Hotel Skansen w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, drugie – pierwsze w powiecie płockim Kino za Rogiem i Bielsk.
Grzegorz Szkopek, zajmujący się w Tygodniku Płockim sprawami regionu ogłosił zwycięstwo Słupna w tej kategorii. A dokładniej chodzi o uruchomienie żłobka – pierwszej tego typu placówki na terenie gminy wiejskiej na całym Mazowszu Płockim. W imieniu nominowanego wójta Marcina Zawadki miedzioryt odebrała zastępczyni wójta, Agnieszka Ruclak.

Tak zdecydowali czytelnicy

W sumie wspólnymi siłami w tegorocznym plebiscycie doceniliśmy 40 inicjatyw i wręczyliśmy 40 nominacji. Do zwycięzców trafiły 4 miedzioryty autorstwa Pawła Jędrzejczaka. Taki finał plebiscytu to wynik głosujących czytelników. Tygodnik Płocki zadbał o tych najbardziej aktywnych. Przygotował dla nich mnóstwo nagród. Na gali nagrodę główną laptopa ufundowanego przez Urszulę i Tomasza Wódkowskich z firmy Westmor Consulting za największą ilość głosów odebrała Agnieszka Szczepańska. Wysłała ponad 160 SMS-ów.
Cieszymy się, że podczas gali zaszczyciło nas swoją obecnością wielu znamienitych gości. Przybyła Julia Pitera, przedstawiciel Ziemi Mazowieckiej w Brukseli, posłanka Elżbieta Gapińska, poseł Marcin Kierwiński, poseł Maciej Małecki biskup płocki Piotr Libera, Andrzej Nowakowski, prezydent miasta Płocka, wicestarosta Iwona Sierocka, przewodniczący rady powiatu Lech Dąbrowski, samorządowcy – m.in. burmistrzowie Gostynina i Sierpca. Na Galę wieńczącą Plebiscyt przybył też Zbigniew Leszczyński, członek zarządu największej polskiej i jednocześnie płockiej firmy PKN Orlen.
Patronat nad plebiscytem objął Andrzej Nowakowski. Imprezę poprowadził Robert Majewski. O oprawę artystyczną zadbał chór Vox Singers. Galę zorganizowaliśmy dzięki przychylności wielu sponsorów i przyjaciół. W tym roku sponsorem strategicznym została firma Cedrob. Przygotowała dla naszych gości poczęstunek. O wszystkich zadbał też Kasztelan. Na wyśmienitą ucztę po części oficjalnej zaprosił zgromadzonych catering Srebrna. Do obejrzenia fotorelacji z gali zapraszamy na naszą stronę internetową www.tp.com.pl.
Blanka Stanuszkiewicz-Cegłowska

 
sponsorzy_plebiscyt_2016

Zobacz kolejny artykuł

Agnieszka Szczepańska z laptopem!

Na to wydanie Tygodnika Płockiego czekali z niecierpliwością ci czytelnicy, którzy zdecydowali się wziąć czynny …