Najnowsze informacje

Przyglądamy się Mazowszu Płockiemu

To już kolejny numer, w którym zamieszczamy kupon otwierający jedną z dwóch możliwości (obok SMS-owego głosowania) zwiększenia szans swoich faworytów na ostateczne zwycięstwo w plebiscycie „Z Tumskiego Wzgórza”. Aktywni czytelnicy mają szansę na zdobycie trzech kart paliwowych, każda o wartości 700 zł, a także innych, nie mniej ciekawych nagród.

Dziś chcielibyśmy państwu przybliżyć to wszystko, co w roku ubiegłym działo się w tak zwanym regionie, a co członkowie Kapituły nominowali do głównej nagrody. Od wielu lat regułą jest, że w tej kategorii jurorzy mają największy ból głowy. Bardzo istotnych dla lokalnych ojczyzn wydarzeń jest po prostu tak dużo, że oprócz tej wydrukowanej obok dziesiątki nie mielibyśmy problemu, żeby zaproponować co najmniej dwie podobne grupy. Niemniej po wielominutowych dyskusjach uznaliśmy, że zaproponowana przez nas „dziesiątka” to chyba najlepszy przekrój najważniejszych wydarzeń wpływających na to, co działo się poza granicami stolicy regionu. A o tym, kto dostanie wykonany przez artystę ludowego przepiękny miedzioryt, zadecydują czytelnicy w głosowaniu kuponowym i SMS-owym.
Kapituła doceniła wybudowanie nowego budynku przedszkola samorządowego w gminie Bielsk. W nowej siedzibie przedszkola jest miejsce dla 150 dzieci. Inwestycja – w całości sfinansowana ze środków gminy – pochłonęła ponad 3 mln zł.
Zwróciliśmy także uwagę na jubileusz 70-lecia powstania Zespołu Szkół nr 1 w Sierpcu. To jedna z najstarszych placówek oświatowych w mieście, która bardzo dynamicznie się rozwija.
Nie omieszkaliśmy uważnie przyjrzeć się wznowieniu działalności Muzeum im. Stanisława Murzynowskiego w Murzynowie. Placówka znów działa po siedmiu latach przerwy. Muzeum w Murzynowie powstało w 1978 r. Pomysłodawcą powołania do życia placówki był wybitny etnolog profesor Jacek Olędzki.
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Drobinie jest pierwszą w Polsce publiczną szkołą ponadgimnazjalną dla młodzieży, w której funkcjonuje projekt eTornister. W ramach projektu zostały kupione tablety dla uczniów pierwszych klas. Tablety wyposażone są m.in. w podręczniki, dzięki temu uczniowie nie muszą ich nosić do szkoły.
Oczywiście nie umknęły nam kwestie związane z drogownictwem. Stąd Nominacja dla budowy ponad 6-kilometrowego odcinka drogi powiatowej relacji Bodzanów – Kępa Polska. Inwestycja finansowana była w partnerstwie powiatu płockiego i gminy Bodzanów. Koszt budowy to blisko 3,8 mln zł.
Popularne w swoim czasie Orliki nie muszą mieć charakteru czysto piłkarskiego. Dobrze, jeśli spełniają także inną rolę. Orlik w Słupnie oddano z myślą o zainteresowaniach lekkoatletycznych. Na obiekt składają się: czterotorowa bieżnia o długości 200 metrów, bieżnia prosta – 80 metrów, rzutnia do pchnięcia kulą, skocznia do skoku w dal oraz boisko wielofunkcyjne. Obiekt jest bezpłatnie dostępny dla mieszkańców gminy. Koszt przedsięwzięcia to blisko 1,1 mln zł.


W Gostyninie rozpoczęto budowę bloku socjalnego przy ul. Targowej. Zamieszka w nim około 60 rodzin. Powstanie budynku z tego rodzaju mieszkaniami w znacznym stopniu rozwiąże część problemów socjalnych, z którymi boryka się dość duża grupa mieszkańców Gostynina.
Naszym zdaniem warte podkreślenia było 35-lecie Koncertów Chopinowskich w Sannikach i działalności sannickiego Koła Towarzystwa im. Fryderyka Chopina. 28 sierpnia zagrał laureat VI nagrody XVII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego, Dmitry Shishkin, a z recitalem wystąpiła Edyta Geppert. Największym dorobkiem Koła są koncerty połączone z poezją organizowane razem z Towarzystwem Chopinowskim w Warszawie i do 2015 r. z miejscowym Gminnym Ośrodkiem Kultury. Koło powstało w marcu 1981 roku. Założycielem i wieloletnim przewodniczącym był Jan Geisler. Zrzesza 69 członków z różnych miejscowości, również z Warszawy.

W lipcu i sierpniu 2016 r. ożyła plaża popularnie nazywana „Patelnią” w Grabnie k. Płocka. Stało się to dzięki projektowi „Bezpieczne wakacje z ORLENEM” zrealizowanemu we współpracy z Rejonowym Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym z Płocka. Miejsce do wodnej rekreacji w Grabinie zostało oczyszczone, woda przebadana, a ratownicy wyposażeni w profesjonalny sprzęt. Nad bezpieczeństwem plażowiczów po raz pierwszy od ponad dekady czuwali ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego z Płocka. W ramach realizowanego projektu na plaży została ustawiona wieża obserwacyjna dla ratowników oraz zamontowana tablica meteorologiczna. Do dyspozycji była także łódź oraz niezbędny sprzęt do udzielenia pierwszej pomocy.

Urządzenie placu zabaw przy Przedszkolu Samorządowym w Gąbinie. Gąbińskie przedszkole należy do jednych z większych na terenie powiatu płockiego. W bieżącym roku szkolnym 2016/2017 do placówki uczęszcza 201 przedszkolaków. W 2009 r. przedszkole zmieniło swoją siedzibę i od tej pory nie posiadało placu zabaw. Dzięki środkom Samorządu Miasta i Gminy Gąbin oraz Fundacji „Orlen Dar Serca”, dzieci w przyjaznych i bezpiecznych warunkach aktywnie spędzają teraz czas na świeżym powietrzu. Kolorowy plac służy również do beztroskiego przeżywania dzieciństwa najmłodszym mieszkańcom nowo powstałego osiedla mieszkalnego, znajdującego się w bliskim sąsiedztwie przedszkola, jak i całego naszego miasta.

Zobacz kolejny artykuł

Czytelnicy TP docenili szpital wojewódzki

W jubileuszowej, dziesiątej edycji gali Tygodnika Płockiego „Z Tumskiego Wzgórza” – wydarzenie roku 2016 postanowiliśmy …

10. jubileuszowa gala „Z Tumskiego Wzgórza” w obiektywie Jana Waćkowskiego

W piątkowy wieczór w Domu Technika poznaliśmy zwycięzców 10. edycji plebiscytu Tygodnika Płockiego „Z Tumskiego …