Najnowsze informacje

Oświatowy triumf Bielska

Niemal do ostatniego dnia głosowania w plebiscycie „Z Tumskiego Wzgórza” w kategorii „W regionie” trwała zacięta walka o palmę pierwszeństwa. Ostatecznie czytelnicy Tygodnika Płockiego zdecydowali, że na miano najważniejszego wydarzenia 2016 r. zasługuje budowa nowego przedszkola w Bielsku.
W pierwszej trójce plebiscytu „Z Tumskiego Wzgórza” znalazła się też budowa ponad sześciokilometrowego odcinka drogi Bodzanów – Kępa Polska oraz reaktywacja muzeum im. Stanisława Murzynowskiego w Murzynowie (gm. Brudzeń Duży).
Do czterech razy sztuka…
W kategorii „W regionie” największe uznanie w oczach uczestników plebiscytu zyskała budowa nowego przedszkola w Bielsku. – Do czterech razy sztuka i w końcu się udało – mówił podczas gali podsumowującej plebiscyt wójt gminy Bielsk, Józef Jerzy Rozkosz. Bo Bielsk otarł się o zwycięstwo podczas poprzedniej edycji plebiscytu. Zajął jednak drugie miejsce. Teraz wójt Józef Jerzy Rozkosz odebrał z rąk marszałka Mazowsza Adama Struzika miedzioryt za zwycięstwo.
Wójt Bielska nie ukrywa, że oddanie do użytku budynku, w którym znajdują się Samorządowe Przedszkole i Gminna Biblioteka Publiczna, było inwestycją sztandarową na przestrzeni ostatnich lat.
Przedszkole w Bielsku istnieje od lat 80. ubiegłego wieku. Mieściło się praktycznie w drewnianym baraku. Z upływem lat budynek był w coraz gorszym stanie technicznym, zaczął się rozpadać. Jak wspomina Józef Jerzy Rozkosz, czasami z wnętrza budynku można było podziwiać niebo.
W 2008 r. zapadła decyzja o opracowaniu dokumentacji technicznej i przystąpieniu do budowy nowego budynku, bo starego nie było sensu remontować. Inwestycję zaplanowano na lata 2009–10. Ale wtedy pojawił się problem z oczyszczalnią ścieków. Gmina musiała ją natychmiast zmodernizować, bo istniała groźba zamknięcia oczyszczalni. Gmina właściwie zbudowała nową oczyszczalnię. Kosztowało to 7 mln zł. Co prawda Bielsk otrzymał ok. 4 mln zł dotacji z Urzędu Marszałkowskiego, ale mimo tego wsparcia nie był w stanie prowadzić jednocześnie dwóch dużych inwestycji. Przedszkole musiało niestety poczekać. Prowadzone były tylko doraźne remonty starego budynku.
Prace przy budowie nowej siedziby przedszkola ruszyły jesienią 2015 r. Stary barak został rozebrany, a przedszkolaki przeniesione do budynku gimnazjum. Do nowego budynku dzieci wprowadziły się pod koniec listopada 2016 r.


Samorządowe Przedszkole w Bielsku może przyjąć 150 dzieci. Sam obiekt robi imponujące wrażenie. Jest nowoczesny, przestronny, kolorowy. Przedszkolaki mają do dyspozycji sześć sal lekcyjnych z łazienkami, przestronną salę gimnastyczną. W przedszkolu jest oczywiście kuchnia i pokoje administracji. W części pomieszczeń nowego budynku swoją siedzibę znalazła Gminna Biblioteka Publiczna. Całość inwestycji pochłonęła ponad 3 mln zł. Gmina sfinansowała ją z własnych środków.
Oficjalne otwarcie nowego budynku przedszkola i biblioteki było niezwykle ważnym wydarzeniem dla Bielska. Nic dziwnego, że podczas oficjalnej uroczystości wójt Józef Jerzy Rozkosz z trudem krył wzruszenie. Wspominał niełatwe losy inwestycji. – Dzisiaj jestem jedną z najszczęśliwszych osób, że oficjalnie otwieramy ten budynek. Zdarzało się, że na budowie byłem kilka razy dziennie. Dzisiaj cieszę się z tego, że standardy naszego przedszkola to XXI wiek – mówił wtedy wójt. Dziękował także radnym za poparcie jego pomysłu i rodzicom za to, że uwierzyli, iż przedszkole powstanie i cierpliwie na to czekali.
Podczas gali podsumowującej plebiscyt „Z Tumskiego Wzgórza” Józef Jerzy Rozkosz dziękował kapitule za dostrzeżenie bielskiej inwestycji i wszystkim tym, którzy na nią głosowali.
Gmina wspólnie ze starostwem
Drogi to jeden z najważniejszych tematów i inwestycji w każdej gminie. Dostrzegli to także głosujący w kategorii „W regionie”. Dzięki ich głosom na drugim miejscu w podsumowaniu plebiscytu znalazła się przebudowa ponad sześciokilometrowego odcinka drogi powiatowej relacji Bodzanów – Kępa Polska. Co istotne, ta inwestycja została zrealizowana w partnerstwie między gminą Bodzanów a Starostwem Powiatowym w Płocku.
Przebudowany odcinek drogi łączy Bodzanów z drogą krajową nr 62 to ważny fragment drogi dla gminy. Łączy ją bowiem z jednym z najważniejszych szlaków komunikacyjnych na terenie powiatu płockiego. A nowa droga to szansa na rozwój tych terenów, powstanie nowych firm. Ale to przede wszystkim znaczna poprawa bezpieczeństwa – przy wyremontowanej drodze działa bowiem Szkoła Podstawowa w Cieślach.
Remont blisko 6,2 kilometra drogi kosztował prawie 3,8 mln zł. Gmina Bodzanów wniosła do tej inwestycji wkład w wysokości 30 proc. Jak podkreślał starosta płocki Mariusz Bieniek podczas oficjalnego otwarcia drogi, dzięki zaangażowaniu gminy udało się drogę wpisać do planu inwestycyjnego i uzyskać na jej budowę wsparcie.
Na wyremontowanym fragmencie trasy powstało 16 skrzyżowań, 8 zatok autobusowych, 9 przejść dla pieszych.
Wójt gminy Bodzanów Jerzy Staniszewski nie kryje, że zajęcie drugiego miejsca w plebiscycie „Z Tumskiego Wzgórza” to zaszczyt i docenienie oraz uhonorowanie działań gminy.
Ale drugie miejsce w plebiscycie Tygodnika Płockiego to nie jedyne wyróżnienie dla tej inwestycji i gminy Bodzanów. Przebudowa drogi została doceniona w konkursie starosty płockiego „Kwiat powiatu”. Wygrała ten konkurs w kategorii „Inwestycja”.
„Rejs” kręcono w Murzynowie
Trzecie miejsce w tegorocznej edycji plebiscytu „Z Tumskiego Wzgórza” zdobyło wznowienie działalności przez Muzeum im. Stanisława Murzynowskiego w Murzynowie (gm. Brudzeń Duży). Jak mówi wójt gminy Brudzeń Duży Andrzej Dwojnych, to placówka bardzo ważna dla gminy, wnosząca pozytywny wkład w jej dorobek.
Muzeum w Murzynowie powstało w 1978 r. Pomysłodawcą powołania do życia placówki był wybitny etnolog profesor Jacek Olędzki. Z jego inicjatywy jedno z gospodarstw stało się bazą badań terenowych i Muzeum Geografii Historyczno-Kulturowej, przekształconym później w Muzeum im. Stanisława Murzynowskiego. Działało do 2009 r.
W 2016 r. z inicjatywy Urzędu Gminy oraz Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego zostało reaktywowane. Muzeum mieści się w starej chacie z początku XX wieku należącej niegdyś do rodziny Wieckowskich, a wybudowanej przez wędrownego kamieniarza Konstantego Przybylskiego. Drewniana, kryta strzechą chata, w której niegdyś mieszkał związany z Wisłą przewoźnik, a później przez wiele lat również prof. Jacek Olędzki, wyposażona jest w eksponaty będące darami mieszkańców.
W muzeum jest nowa ekspozycja. Jej autorem jest etnograf Wojciech Marchlewski. W specjalnym folderze pisze o niej, że ma charakter tematyczny i wielowątkowy. „W ekspozycji przenikają się dwa podstawowe wątki: tożsamość mieszkańców oraz „ludzie Wisły”. Wątki te pojawiają się na ekspozycji prezentującej zajęcia ludności związane z Wisłą, w ekspozycji życie codzienne murzynowiaków oraz ekspozycji poświęconej Jackowi Olędzkiemu. Główną część zbiorów stanowią eksponaty związane z dawnymi zajęciami mieszkańców Murzynowa: rybactwem, flisactwem i żeglugą wiślaną, z rzemiosłami, sadownictwem i uprawą roli” – pisze autor ekspozycji.
Ciekawostką dotyczącą Murzynowa jest fakt, że był tu kręcony jeden z najbardziej kultowych polskich filmów. W 1969 r. przy nieistniejącej już dziś przystani w Murzynowie był zacumowany statek „Neptun” i to na nim kręcony był „Rejs” Marka Piwowskiego.
(gsz)

Zobacz kolejny artykuł

10. jubileuszowa gala „Z Tumskiego Wzgórza” w obiektywie Jana Waćkowskiego

W piątkowy wieczór w Domu Technika poznaliśmy zwycięzców 10. edycji plebiscytu Tygodnika Płockiego „Z Tumskiego …

40 Nominacji i Wielka Czwórka [ZDJĘCIA]

10. jubileuszowa gala „Z Tumskiego Wzgórza” za nami W piątkowy wieczór w Domu Technika poznaliśmy …

Jeden komentarz

  1. Ni jak, tylko trza było wysłać chłopa na euro – vizje, niechybnie i toto by wygroł…., a co?…..