Najnowsze informacje

Kto o palmę pierwszeństwa w kulturze?

„Z Tumskiego Wzgórza” – wydarzenie roku 2016

Tydzień temu pisaliśmy o inicjatywach gospodarczych i społecznych w kontekście naszego plebiscytu, dzisiaj czas na kulturę. Ciekawe które z publikowanych poniżej wydarzeń najbardziej przypadną do gustu naszym czytelnikom.
Dyskusję wśród członków Kapituły budziła przede wszystkim gradacja poszczególnych wydarzeń. Tak się bowiem składa, że w tej dziedzinie procesowi nominacyjnemu podlegają zarówno wydarzenia z tak zwanej wysokiej kultury, jak też różnego rodzaju koncerty, jubileusze i pikniki, stanowiące przecież ważną część naszego życia. Jak zatem porównać dla przykładu inicjatywę pod nazwą „Na Starówce Potańcówka” z występami chóru Pueri et Puellae Cantores Plocenses? Ostatecznie po gorącej dyskusji Kapituła wybrała dziesiątkę, która – jej zdaniem – najbardziej przekrojowo oddaje to, co działo się w tej dziedzinie w Płocku w roku ubiegłym.

Nie budził najmniejszej wątpliwości fakt konieczności odnotowania jubileuszu 70-lecia Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka”. W dwóch koncertach, które odbyły się w Teatrze Dramatycznym wzięły m.in. udział pary małżeńskie, które poznały się w trakcie wcześniejszego funkcjonowania zespołu.
Jeśli już mowa o jubileuszach, to nie sposób było przegapić doskonale znanego w całej Polsce muzyka, który w roku ubiegłym obchodził 40-lecie swojej działalności artystycznej. Ryszard Wolbach – bo o nim mowa – przez starszych kojarzony jest głównie z zespołami Babsztyl i Harlem. Jego działalność muzyczna jest oczywiście znacznie bardziej rozbudowana.
Kapituła tegorocznej edycji Plebiscytu „Z Tumskiego Wzgórza” wnikliwie przyglądała się także wszelkiego rodzaju koncertom, biorąc pod uwagę wszystkie gatunki muzyki. Nie pozwala o sobie zapomnieć Płocka Orkiestra Symfoniczna. Próbuje różnych rozwiązań artystycznych. Orkiestrę doceniliśmy za wspólny koncert z Czerwonymi Gitarami.
Dobrze promował nasze miasto w Kalifornii Chór Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki Vox Singers i kwartet Positive Vibrations. Na międzynarodowym konkursie „Golden State Choral Trophy” zdobył 2 złote medale.
Oczywiście nie gorszy był w roku ubiegłym Chór Pueri et Puellae Cantores Plocenses. Notował prawdziwe pasmo sukcesów na festiwalach w: Bratysławie, Pekinie i Rovinju.
Na uwagę zasługuje także kolejna inicjatywa Książnicy Płockiej. Płocczanie pokochali ogrody książnicy, schowane za głównym budynkiem, głównie dzięki „Czytelni pod chmurką”, w której pośród zieleni mogli poczytać ulubione książki. To tutaj spotkali się również uczestnicy pierwszego ogólnopolskiego zlotu miłośników „Cukierni pod Amorem”.
Płocka Galeria Sztuki zorganizowała pierwszą pośmiertną wystawę dzieł pochodzącego z Płocka Feliksa Tuszyńskiego. Malarz w latach 90. przekazał do Płocka zbiór swoich obrazów, jak również rysunków. Na wystawie w Płockiej Galerii Sztuki zaprezentowanych zostało ponad 110 prac, z czego blisko połowa została zaprezentowana szerokiej publiczności po raz pierwszy.
Kapituła postanowiła także docenić odsłonięcie pomnika teatru na wzgórzu za hotelem Starzyński, nieopodal miejsca, w którym stał pierwszy płocki teatr. Mosiężny odlew powstał z pomocą płocczan dzięki zbiórce niepotrzebnych metalowych przedmiotów.


Do gustu przypadła nam także impreza zorganizowana przez PKN ORLEN – Płockie Ogrody Światła. Zajęły centralną część pl. Narutowicza. Bajkowy labirynt zajmował powierzchnię ponad 600 m kw., co odpowiada np. wymiarom boiska do piłki ręcznej. W sumie przez miesiąc Ogrody odwiedziło ok. 26 tys. osób.
Wreszcie inicjatywa, za którą stoi Fundacja REVITA. „Na Starówce Potańcówka” to ciekawa alternatywa spędzania wolnego czasu w okresie letnim skierowana do szerokiej grupy odbiorców, wykorzystująca przestrzeń miejską w niekonwencjonalny sposób. Potańcówka jest świetną okazją do integracji, a jednocześnie ciekawą formułą, odwołującą się do przedwojennych i powojennych tradycji tańczenia pod gołym niebem.
szat

Zobacz kolejny artykuł

Czytelnicy TP docenili szpital wojewódzki

W jubileuszowej, dziesiątej edycji gali Tygodnika Płockiego „Z Tumskiego Wzgórza” – wydarzenie roku 2016 postanowiliśmy …

10. jubileuszowa gala „Z Tumskiego Wzgórza” w obiektywie Jana Waćkowskiego

W piątkowy wieczór w Domu Technika poznaliśmy zwycięzców 10. edycji plebiscytu Tygodnika Płockiego „Z Tumskiego …