Czytelnicy TP docenili szpital wojewódzki

W jubileuszowej, dziesiątej edycji gali Tygodnika Płockiego „Z Tumskiego Wzgórza” – wydarzenie roku 2016 postanowiliśmy wyróżnić nie tylko wydarzenia związane z gospodarką i nauką, jak to było do tej pory. Stąd nazwa pierwszej kategorii „Inicjatywy gospodarcze i społeczne”.
Spośród dziesięciu propozycji przygotowanych przez kapitułę konkursu czytelnicy za najważniejsze wydarzenie minionego roku uznali prowadzone od lipca ub. r. w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym zabiegi rekonstrukcji piersi. Mowa o rekonstrukcji wtórnej u pacjentek, które w odległym czasie miały wykonane amputacje piersi i teraz mają możliwość odtworzenia ich kształtu. W szpitalu wykonywane są też wszczepienia expanderów oraz ich wymiana na implanty ostateczne. Płoccy specjaliści prowadzą także rekonstrukcje przy użyciu tkanek własnych, tj. z mięśnia najszerszego grzbietu. W grudniu ubiegłego roku w WSZ w Płocku wprowadzono również pierwsze zabiegi symetryzacyjne, czyli dotyczące poprawy wyglądu piersi zdrowej (nieoperowanej). – Zabiegi rekonstrukcji piersi rozwijają się. Opracowujemy ulotkę, w której zamieścimy niezbędne informacje. Chodzi o to, by przekonać panie, które czeka amputacja piersi, by w czasie jednego zabiegu dokonać rekonstrukcji. To daje najlepsze efekty. Rozumiemy jednak, że kobiety muszą się do tego przekonać. Bardzo ważna jest tu współpraca poradni onkologicznej, chirurgów i psychologów, a także wsparcie rodziny pacjentki – mówi dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego Stanisław Kwiatkowski.

Czytelnicy Tygodnika Płockiego z pewnością czytali już o innych sukcesach placówki, do których należy również zaliczyć wykonanie pierwszej w Płocku amputacji podskórnej z zachowaniem kompleksu brodawkowo-otoczkowego, z natychmiastową rekonstrukcją implantem. Operację wykonał goszczący w szpitalu wojewódzkim doktor Daniel Maliszewski z Gdańska. Zoperował 42-letnią pacjentkę, która nie wyobrażała sobie życia bez piersi. W płockim szpitalu wykonano również dwie kolejne rekonstrukcje – jedną z użyciem płata LD oraz kolejną z użyciem expandera tkankowego. Przebieg operacyjny był niepowikłany i panie zostały wypisane w stanie dobrym oraz w doskonałych humorach.
Warto też dodać, że Polskie Towarzystwo Chirurgii Onkologicznej wydało rekomendacje dotyczące leczenia raka piersi. Wynika z nich, że leczenie operacyjne, polegające na amputowaniu gruczołu piersiowego podskórnie, jest równie doszczętne jak amputacje radykalne piersi. Lekarz onkolog ma obowiązek poinformowania chorej o możliwości przeprowadzenia amputacji oszczędzającej z natychmiastową rekonstrukcją piersi. Panie zainteresowane tą metodą leczenia mogą się kontaktować z II Oddziałem Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku.
Nie tylko rekonstrukcje
Kilka tygodni temu została podpisana umowa na budowę zakładu radioterapii. Przetarg na dzierżawę działki pod ten obiekt wygrała firma NU-MED GRUPA S.A. z Elbląga, która posiada wyspecjalizowane ośrodki medyczne: radioterapii, chemioterapii, brachyterapii, rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej. Na terenie o wielkości 5600 m kw., położonym obok szpitalnych obiektów, postawi obiekt. Do września tego roku musi pozyskać niezbędne do rozpoczęcia inwestycji pozwolenia. Będzie to dość skomplikowana operacja, bo wymaganych dokumentów jest blisko 80. – Nasz szpital się rozwija. Rozbudowujemy infrastrukturę, inwestujemy w sprzęt i rozwijamy nowoczesne metody diagnostyki – mówi Stanisław Kwiatkowski.
Budowa zakładu radioterapii powinna potrwać od półtora roku do dwóch lat. Rozpoczęcie budowy planowane jest na wrzesień. A płocki ośrodek radioterapii ma być bliźniaczy do 5 istniejących już w Polsce, mieszczących się m.in. w Katowicach czy Elblągu. Powstanie na działce obok oczyszczalni ścieków. Będzie miał niezależny dojazd od ul. Szpitalnej. Sama budowa potrwa rok.
Co istotne, firma również wyposaży ośrodek w specjalistyczny sprzęt oraz zapewni specjalistów, a do tego będzie zabiegać o kontrakty z NFZ.
Dodatkowym bonusem dla Płocka jest uruchomienie obok ośrodka radioterapii pracowni pozytonowej tomografii emisyjnej (PET-CT), pomagającej w wykrywaniu nowotworów. Jest to nieinwazyjne i bardzo precyzyjne badanie obrazowe, które wykorzystuje się w celu wykrywania i monitorowania chorób nowotworowych, głównie nowotworów płuc, głowy i szyi, przełyku, tarczycy, trzustki, piersi i czerniaka. Łączy ono dwie metody diagnostyczne: klasycznej tomografii komputerowej oraz pozytonowej tomografii emisyjnej (PET), która obrazuje procesy życiowe na poziomie komórek. Dzięki temu można przeanalizować metabolizm zmian chorobowych, który różni się od metabolizmu zdrowych komórek. Pozwala na wczesne wykrycie zmian nowotworowych, ocenić stopień zaawansowania choroby nowotworowej, dokładnie określić zasięg guza, a nawet wykryć wznowę choroby nowotworowej. Do tej pory płocczanie mogli korzystać z tego typu badań w Bydgoszczy i Warszawie.
Dodajmy, że obecnie w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku działa dzienny oddział chemioterapii. Pracy jest tu sporo, pacjentów nie brakuje. Oddział nie może przekształcić się jednak w stacjonarny – właśnie ze względu na brak lekarzy.
Szpital na Winiarach prowadzi również poradnie onkologiczne. Zajmują się wykrywaniem przypadków nowotworowych. Naturalną potrzebą jest obecnie leczenie tych pacjentów, a nie odsyłanie ich do innych placówek w kraju, zwłaszcza że pod szpital na Winiarach podlega blisko 500 tys. mieszkańców naszego regionu. Będzie to więc nie tylko pomoc dla płocczan, ale też przyjezdnych choćby z Ciechanowa, Sierpca, Gostynina czy Żychlina.
W ramach partnerstwa publiczno-prywatnego przy szpitalu na Winiarach ma powstać ośrodek opiekuńczo-leczniczy z opieką hospicyjną. – Właśnie trwa przetarg na dzierżawę działki pod budowę tego obiektu. Mamy już niezbędne zgody Samorządu Województwa Mazowieckiego – mówi Stanisław Kwiatkowski.
Warto pamiętać, że WSZ w Płocku to także 36 poradni specjalistycznych, z których korzysta około 150 tysięcy pacjentów, a z porad w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym pacjenci korzystają co 8 minut.
(jac)

Zobacz kolejny artykuł

10. jubileuszowa gala „Z Tumskiego Wzgórza” w obiektywie Jana Waćkowskiego

W piątkowy wieczór w Domu Technika poznaliśmy zwycięzców 10. edycji plebiscytu Tygodnika Płockiego „Z Tumskiego …

40 Nominacji i Wielka Czwórka [ZDJĘCIA]

10. jubileuszowa gala „Z Tumskiego Wzgórza” za nami W piątkowy wieczór w Domu Technika poznaliśmy …