Wyjątkowy koniec roku w szkołach „Feniksa”

W wojskowych namiotach, pocie czoła, ze skokami ze spadochronów. Tak wyglądało zakończenie roku szkolnego u uczniów ze szkół „Feniksa”. Na obozie kondycyjno-sprawnościowym w stanicy w Gorzewie 300 uczniów przechodziło intensywne szkolenie poligonowe.
Ostatni tydzień nauki był ciekawy i wyjątkowy. Uczniowie uczyli się układać spadochrony, rzucać granatem, rozwijali łączność i strzelali z karabinków AK. W trakcie obozu desantowali się żołnierze z 25. Brygady Kawalerii Powietrznej, a uczniowie zabezpieczali lądowisko i wspólnie z komandosami zaliczyli wymarsz ubezpieczony w rejon lądowania wojskowego śmigłowca.
Licea Ogólnokształcące Centrum Naukowo-Biznesowego Feniks s. c. od kilku lat funkcjonują w Płocku, Olsztynie, Gdańsku, Kętrzynie, Pułtusku i Radomiu. Założycielem i dyrektorem generalnym szkół jest podpułkownik rezerwy Jarosław Chrobot m.in. dowódca grupy specjalnej w Kawalerii Powietrznej. – Głównym atutem szkoły są programy własne z edukacji obronnej, wychowania fizycznego, samoobrony i technik interwencyjnych. Zajęcia specjalistyczne prowadzą oficerowie wojska, policji i straży pożarnej. Zajęcia z przedmiotów dodatkowych tj. samoobrona, sztuki walki oraz edukacja obronna oparte są na programach autorskich zgodnych z wytycznymi Ministerstwa Obrony Narodowej i Komendy Głównej Policji. Od nowego roku szkolnego cztery oddziały szkół Feniksa będą brały udział w programie Ministerstwa Obrony Narodowej wspierającej certyfikowane klasy wojskowe – słyszymy w szkole.
Przed przyjazdem na obóz pierwsza grupa uczniów z I LO CN-B z Radomia odwiedziła Ośrodek Szkolenia Aeromobillno-Spadochronowego w 25. Brygadzie Kawalerii Powietrznej. Jako członkowie Związku Polskich Spadochroniarzy uczniowie trenowali techniki swobodnego spadania w tunelu aerodynamicznym. Większość z nich miesiąc wcześniej skakała już na spadochronach podczas szkolenia na lotnisku w Pile. Po udanych lotach przenieśli się w nieco mniej komfortowe warunki. Zaliczyli zajęcia praktyczne z bytowania w terenie przygodnym. Zbudowali schronienia w lesie i przez 24 godziny wykonywali zadania z dala od cywilizacji.

Zaatakować, unieszkodliwić, zabrać chorągiew
A następnego dnia rozpoczął się obóz kondycyjno-sprawnościowy zorganizowany na terenie stanicy harcerskiej ZHP w Gorzewie. Blisko 300 uczniów zostało podzielonych na plutony szkolne i rozpoczęło szkolenie poligonowe. Realizowali zadania z ochrony przeciwpożarowej, budowy i przeznaczenia granatów bojowych, technik interwencyjnych i samoobrony, medycyny pola walki – pierwszej pomocy przedmedycznej, budowy polowych linii kablowych, ćwiczyli maskowanie indywidualne, pokonywali teren różnymi sposobami np. działanie pododdziału w terenie bagnistym, ćwiczyli elementy wspinaczki wykorzystując techniki linowe, ćwiczyli elementy tzw. czarnej taktyki – walka w terenie zurbanizowanym, uczyli się procedur nawiązywania łączności. Część uczniów uczestniczyła w kursie płetwonurka. – W tym samych czasie wydzielona grupa uczniów brała udział w Wieloboju Młodego Spadochroniarza 2018. Zawody zostały zorganizowane przez Związek Polskich Spadochroniarzy wspólnie z Centrum Naukowo-Biznesowym Feniks i były wspierane przez żołnierzy z 25. Brygady Kawalerii Powietrznej. Wielobój był oparty na zadaniach, które realizowane są w szkoleniu żołnierzy spadochroniarzy. Został podzielony na trzy etapy. Na początek zawodnicy rywalizowali w konkurencjach indywidualnych takich jak bieg wahadłowy, podciąganie na drążki, skrętoskłony, rozkładanie i składanie karabinka kbk AK, rzut granatem, określanie azymutów, opisywanie znaków graficznych na mapie, organizacji i technik skoków spadochronowych oraz warunków bezpieczeństwa podczas wykonywania skoków spadochronowych. Potem odbyła się sztafeta terenowa, która przyniosła wiele emocji dla zawodników oraz dopingujących kibiców. Na zakończenie pierwszego etapu zespoły układały spadochrony bojowe AD95 na czas pod czujnym okiem instruktora z 25. Brygady Kawalerii Powietrznej – mówi o szczegółach poligonowych zajęć Mariusz Gierula, dyrektor ds. rozwoju Centrum Naukowo-Biznesowego Feniks.

rad
fot. Szkoły „Feniks”

Zobacz kolejny artykuł

Czy będzie strajk nauczycieli?

Nauczyciele w Polsce podnoszą postulaty dotyczące podniesienia ich płacy zasadniczej. Nie inaczej jest w Płocku. …