Wyjątkowe wiszące hotele

Miejsce dla wyjątkowych gości przygotowały uczennice płockiej Małachowianki. Na drzewach tuż przed wejściem do szkoły rozwiesiły nietypowe domki. A konkretnie kilka hoteli dla pszczół. Także dla nich powstał specjalny ogródek z kwiatami, które przyciągają owady zapylające.

Oficjalne otwarcie ogródka jest zarazem podsumowaniem projektu „Be nice to bee” realizowanego przez siedmioosobowy zespół uczennic z klasy I Liceum Małachowskiego. Dziewczyny od kilku miesięcy zachęcają do ratowania pszczół. Do swojej kampanii włączyły uczniów z płockich szkół, strażaków, a także pszczelarzy i osoby, którym nie jest obojętny los małych, skrzydlatych przyjaciół człowieka. Przez cały czas uczyły, apelowały, zachęcały do podejmowania działań pozwalających tworzyć warunki przyjazne do życia pszczół. A w razie potrzeby do ich ratowania.
Z projektem dziewczyny ruszyły w marcu, w składzie: Julia Mustwiłło, Julia Wawak, Klaudia Sawicka, Julia Błażewska, Michalina Rosiak, Alicja Gawlin, Natalia Lisowska. W maju zaplanowały oficjalne otwarcie specjalnego, kwiatowego ogródka z hotelami dla pszczół zawieszonymi na drzewach. Na przyszkolnej rabatce dziewczyny posadziły kwiaty, które pszczoły lubią. Zatem są bratki, lawenda, szałwia czy werbena. – Cieszymy się, że już jest takie wyjątkowe miejsce dla pożytecznych owadów, do których zaliczamy między innymi pszczoły, biedronki, trzmiele. Bo bez nich nie może istnieć żaden ogród. Zapylają kwiaty na grządkach, wspomagają ich rozwój, a ponadto atakują szkodniki zagrażające naszym plonom. Hoteliki dla owadów to doskonały sposób na zwabienie i zatrzymanie ich w naszym ogrodzie. W tym przytulnym lokum będą mogły złożyć jaja, schronić się przed deszczem, chłodem, zwierzętami żywiącymi się owadami, a także po prostu przenocować – przedstawiały zastosowanie i znaczenie domku dla owadów dziewczyny z grupy projektowej podczas otwarcia ogródka. I podkreślały, że tak naprawdę domek jest przydatny przez cały rok. A na dodatek stanowi naturalny element dekoracyjny w ogrodzie. – Nie możemy zapominać o roli edukacyjnej domku dla owadów. Stawiając go w ogrodzie propagujemy wiedzę na temat znaczenia owadów w życiu człowieka, pomagamy im przetrwać i walczymy z degradacją środowiska – podkreślały dziewczyny z grupy realizującej projekt „Be nice to bee”.

rad
fot. archiwum organizatora projektu

Zobacz kolejny artykuł

SIERPECKI „EKONOMIK” NA STAŻU W HISZPANII

Kolejny raz owocem działań Zespołu Szkół nr 2 im. Zygmunta Wolskiego w Sierpcu w ramach …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.