W Płocku bez dwóch zmian

W Płocku III Liceum Ogólnokształcące jest na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o liczbę kandydatów w tegorocznej rekrutacji. Tu na 210 miejsc dla absolwentów gimnazjów zgłosiło się 316 chętnych. Jeszcze więcej chętnych, bo 320 było na 210 miejsc dla uczniów kończących klasy ósme szkół podstawowych.

Dyrektor III LO Agnieszka Wierzchowska nie ukrywa zadowolenia. – Rokrocznie mieliśmy bardzo dobre wyniki. Ale czegoś takiego jeszcze nie było – mówi przedstawiając liczbę chętnych do III LO dyrektor szkoły.
W tym roku przygotowano tu po siedem klas dla absolwentów obu typów szkół. Jakie były wybory uczniów? Największym zainteresowaniem, jeśli chodzi o absolwentów gimnazjów, cieszyła się klasa biologiczno-chemiczna, ale także humanistyczna i matematyczno-fizyczno-informatyczna z językiem angielskim. W przypadku uczniów kończących podstawówkę zdecydowanie na pierwszym miejscu jest klasa biologiczno-chemiczna. Tu o jedno miejsce walczy 3 trzech uczniów. Na pytanie o trudny rok, gdzie do szkół idą dwa roczniki absolwentów, dyrektor Wierzchowska mówi, że w przypadku Płocka oferta edukacyjna była tak szeroka, iż statystycznie dla każdego ucznia jest miejsce. I Płock nie będzie borykał się z takim problemem jak Warszawa, gdzie brakuje kilku tysięcy miejsc.
Patrząc na wybory tegorocznych absolwentów podstawówek i gimnazjów widać, że największym zainteresowaniem cieszyła się klasa z międzynarodową maturą, klasy matematyczno-fizyczne i biologiczno-chemiczne w liceach oraz mechatronika i chemia w technikach. W Płocku w zdecydowanej większości szkół liczba chętnych o kilkadziesiąt osób przekracza liczbę przygotowanych miejsc.

Reklama

Kandydaci do szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych mieli czas do 20 maja na składanie dokumentów i wybór wymarzonego liceum czy technikum. Jak mówią dyrektorzy szkół, które w tym roku muszą zmierzyć się z podwójnym rocznikiem, wyzwaniem będzie tak naprawdę początek września, kiedy po wakacjach ruszą zajęcia. Choć ogromną pracę już trzeba było wykonać, aby przygotować szkoły organizacyjnie pod kątem planów, harmonogramu zajęć, możliwości prowadzenia zajęć dodatkowych.
– W całej szkole, bibliotece, szatniach wszędzie będzie widać, że uczniów jest więcej. To oczywiście przekłada się na odpowiednią organizację zajęć. Bo w części klas będą prowadzone według starej podstawy programowej, w części według nowej. To będzie wymagało od nauczycieli niezwykle intensywnej pracy – mówi Katarzyna Góralska, dyrektor LO Małachowskiego w Płocku.
Od nowego roku w Małachowiance naukę zaczną uczniowie w 13 klasach pierwszych. W tym w siedmiu klasach cyklu czteroletniego i sześciu cyklu trzyletniego. Jak wygląda zainteresowanie? Do czteroletniego liceum na 210 miejsc zgłosiło się 256 kandydatów. Na 180 miejsc w trzyletnim LO jest 242 chętnych. Tradycyjnie w szkole tak zwanego starego typu, czyli trzyletnim liceum największym zainteresowaniem cieszyły się klasy biologiczno-chemiczne i matematyczno-chemiczno-informatyczna. W czteroletnim liceum najchętniej uczniowie widzieliby się w klasach matematyczno-fizycznej.
Małgorzata Pawlak, dyrektor Zespołu Szkół nr 6 w Płocku (LO im. Jagiełły i Gimnazjum nr 14 z oddziałami dwujęzycznymi) przyznaje, że w tegorocznej rekrutacji widoczna jest różnica w ilości uczniów chcących po wakacjach tu rozpocząć naukę. – Na szczęście jesteśmy w o tyle dobrej sytuacji, że jesteśmy liceum, które w swoim składzie miało gimnazjum. To gimnazjum odeszło dzięki czemu mamy miejsce dla dodatkowych klas i jesteśmy w stanie otworzyć siedem klas dla absolwentów gimnazjum i siedem dla absolwentów szkół podstawowych – przedstawiała ofertę na nowy rok szkolny dyrektor Pawlak, dodając, że najtrudniejszy moment przed nauczycielami i szkołą jest we wrześniu. – Dlaczego? Bo nauczyciel będzie szedł do jednej klasy pierwszej i uczył czegoś innego niż w drugiej, gdzie będzie realizował zupełnie inną podstawę programową – dodawała dyrektor Pawlak.
W nowym roku szkolnym, jeśli chodzi o Jagiellonkę, zdecydowanie wyróżniają się i to zarówno w przypadku absolwentów klas ósmych szkół podstawowych jak i gimnazjów klasy A, czyli prawnicze z rozszerzonym polskim, angielskim i historią oraz klasy B. Dla absolwentów gimnazjów przygotowano 210 miejsc. Zgłosiło się 260 kandydatów. Na 210 miejsc dla absolwentów podstawówek zgłosiło się tu 310 kandydatów.
Na punkty i progi punktowe trzeba jeszcze poczekać. To one zdecydują o przyjęciu do wymarzonej klasy. W ubiegłym roku w Małachowiance najniższy był na poziomie 140 punktów, najwyższy 170.
W tym roku w rekrutacji elektronicznej bierze udział 29 płockich szkół: w tym 10 techników, 7 branżowych szkół I stopnia, 11 liceów ogólnokształcących, 1 liceum plastyczne. Listy osób przyjętych i nieprzyjętych do szkół będą ogłoszone 25 lipca.

rad
fot. DarO

Zobacz kolejny artykuł

SIERPECKI „EKONOMIK” NA STAŻU W HISZPANII

Kolejny raz owocem działań Zespołu Szkół nr 2 im. Zygmunta Wolskiego w Sierpcu w ramach …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.