fot. T. Radwańska-Justyńska

W książce nigdy nie ma nudy

Przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych i gimnazjaliści podjęli się czytelniczego wyzwania. W ósmej edycji Konkursu Pięknego Czytania wystartowała grupa 71 pasjonatów, którym nie straszna dykcja, intonacja, interpretacja i całkiem nieznane teksty.
Spotkanie z książką w konkursowej formule to projekt od kilku lat realizowany przez Bibliotekę Pedagogiczną w Płocku, Bibliotekę dla dzieci im. Wandy Chotomskiej, Zespół Szkół nr 3 w Płocku oraz Oddział Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Płocku. – Liczba uczestników biorących udział w tegorocznej edycji konkursu jest rekordowa. Tak duże zainteresowanie Konkursem Pięknego Czytania pozwala mieć nadzieję, że rośnie pokolenie aktywnych czytelników, które na plus zmieni statystyki na temat czytelnictwa w Polsce. Najważniejsze jest jednak to, że dzieci i młodzież nie tylko od święta, ale na co dzień, dla przyjemności, spędzają czas wolny z książką – mówiła Agnieszka Olczyk-Twardy, dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Płocku.
A co czytają w domu i polecają swoim rówieśnikom do czytania młodzi ludzie? O to pytała uczestników prowadząca konkurs Dorota Dądzik, nauczyciel w Szkole Podstawowej nr 11 w Płocku. Uczniowie wymieniali znane wszystkim tytuły, jak: „Ania z Zielonego Wzgórza”, „Karolcia” czy „Kubuś Puchatek”, ale także „Zwycięskie Bitwy Polaków” czy biografię Roberta Lewandowskiego. Dlaczego warto czytać książki? – Bo są ciekawe, są jak lekarstwo. W książce nigdy nie ma nudy, jest za to więcej prawdy i można czytać ją nawet wtedy, gdy nie ma internetu – mówili uczniowie. Gdyby sami mieli napisać książkę, to byłaby to opowieść o rozbitkach na bezludnej wyspie z romantycznym wątkiem, albo też podróżnicza, sensacyjna, z mocno kryminalną przygodą.
Uczestnicy konkursu oceniani byli w czterech kategoriach wiekowych: przedszkolaki, uczniowie klas I–III, IV–VI szkół podstawowych, gimnazjaliści. W grupie przedszkolaków I miejsce zajęła Marika Zawadzka (Przedszkole Prywatne „PINOKIO” w Płocku, nauczyciel: Pani Sylwia Kowalska). Wśród uczestników z klas I–III szkół podstawowych I miejsce jurorzy przyznali Amelii Góralskiej (Szkoła Podstawowa im. Gustawa Zielińskiego w Sikorzu, nauczyciel – Marzena Statkiewicz). W gronie czytelników z grupy reprezentującej klasy IV–VI najlepiej z czytaniem tekstu poradził sobie Jan Jaworski (Szkoła Podstawowa nr 6 im. Druha Wacława Milke w Płocku, nauczyciel – Jolanta Kikolska), a wśród gimnazjalistów I miejsce zajęła Aleksandra Ners (Gimnazjum nr 13 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. gen. Józefa Hallera w Płocku, nauczyciel – Olga Tłuchowska).
Patronat honorowy nad konkursem objął marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. Tygodnik Płocki był jego patronem medialnym. rad

Zobacz kolejny artykuł

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Płocku kończy 20 lat

W 1999 roku zaczynali od pięciu specjalności kształcenia ze 162 studentami. Już rok później powstały …