W Jagiellonce powstaje niezwykła lista książek

Jak w wyjątkowy i oryginalny sposób można uczcić rocznicę chrztu Polski? Nauczyciele historii i języka polskiego z płockiej Jagiellonki postanowili stworzyć listę książek. Ale nie taką zwykłą, tylko składającą się z 1050 dzieł opowiadających chronologicznie historię Polski. W kwietniu odbędzie się wspólne czytanie wybranych z listy historycznych pozycji. A uczniowie już mogą przygotowywać się do napisania recenzji wybranej z listy książki i oracji na jej temat.
Uroczyste obchody jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski przypadają w kwietniu. – Zatem musimy zdążyć do końca marca. Nauczyciele historii i języka polskiego naszej szkoły podejmują wielką inicjatywę ułożenia listy 1050 dzieł piśmiennictwa polskiego o tematyce historycznej na jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski, który będziemy uroczyście świętować w kwietniu tego roku. Zapraszamy nauczycieli i uczniów naszej szkoły do współtworzenia listy książek – powieści historycznych i opowiadań o tematyce historycznej, które przez ostatnie wieki kształtowały świadomość narodową i kulturową Polaków, wzbogacały wiedzę historyczną i budziły poczucie wspólnoty. Gdy wyczerpiemy listę powieści i opowiadań, sięgniemy po kroniki i opracowania naukowe na temat historii – mówi Wiesław Kopeć, nauczyciel języka polskiego w LO im. Wł. Jagiełły w Płocku.
Na liście, którą otwierają „Śpiewy historyczne” Juliana Ursyna Niemcewicza, jest już 600 tytułów. Wśród nich dzieła między innymi autorstwa Teodora Parnickiego, Karola Bunscha, Józefa Ignacego Kraszewskiego, Tadeusza Konwickiego i Bronisława Wildsteina. Lista jest zamieszczona na stronie internetowej szkoły (www. jagiellonka. plock. pl) w zakładce „1050 dzieł na 1050-lecie Chrztu Polski”. Zamierzeniem organizatorów jest, aby na liście znalazły się dzieła polskich autorów na temat historii Polski. Lista układana jest w porządku odpowiadającym chronologii dziejów Polski. Składa się z dzieł literatury pięknej i prac historiograficznych, którymi można opowiedzieć historię narodu i państwa polskiego. – Staramy się wydobyć z niepamięci książki, które w naszych dziejach odgrywały kluczową rolę w formowaniu tożsamości narodowej i poczucia wspólnotowości – mówi Wiesław Kopeć.
Kolejnym etapem akcji jest głośne czytanie książek historycznych, które będzie realizowane wspólnie z Książnicą Płocką. Do udziału w nim organizatorzy zapraszają wszystkich płocczan. Akcja zaplanowana jest na godzinę 12.00, 14 kwietnia, w szkołach, bibliotekach i w innych miejscach publicznych Płocka.
Do udziału w rocznicowych obchodach zaproszenie otrzymali także uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z terenu Delegatury Płockiej Mazowieckiego Kuratorium Oświaty. Dla nich przygotowany jest konkurs czytelniczy. Uczniowie mają napisać recenzję książki z Listy 1050 dzieł oraz przygotować orację na temat tej książki. – Pragniemy w ten sposób rozbudzać zainteresowanie książką historyczną i historią naszej ojczyzny. Mile widziane w Konkursie będą osoby spoza wyznaczonego kryterium terytorialnego – mówi, zapraszając do udziału w konkursie Wiesław Kopeć.
Konkurs jest dwuetapowy. W I etapie uczniowie czytają wybraną książkę z „Listy 1050 dzieł” i piszą dwustronicową recenzję. W II etapie, który odbędzie się w auli Jagiellonki 1 czerwca – w dniu Patrona szkoły, króla Polski Władysława Jagiełły – osoby zakwalifikowane wygłaszają orację na temat wybranej książki, zachęcającą do jej przeczytania i czytają jej nieduży fragment.
Uroczyste obchody 1050-lecia chrztu Polski to w szkole także czas powołania i zainaugurowania działalności Międzyszkolnego Klubu Miłośników Książki Historycznej, który corocznie będzie organizował różne przedsięwzięcia rozbudzające zainteresowanie literaturą historyczną i historią Polski.    rad

Zobacz kolejny artykuł

Chcesz zdać maturę z chemii? Poucz się jej na Politechnice

Licealiści, którzy chcą zdawać maturę z chemii, mają okazję przygotować się pod okiem studentów z …

Hymn na tysiąc głosów

W piątek, punktualnie o godzinie 11.11, wszyscy uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Centrum Edukacji odśpiewali …