Uczennice z Małachowianki zachęcają. Zdrowy styl życia to jest to!

Smażyć na maśle, czy oleju? Jak często jeść fastfoody i czy w ogóle jeść? Co powinno znaleźć się w zdrowej diecie? Odpowiedzi między innymi na te pytania szukali uczniowie Małachowianki wspólnie ze swoimi koleżankami realizującymi projekt Just Fit w ramach pierwszej praktycznej olimpiady „Zwolnieni z teorii”.
Do udziału w projekcie wystartował już kolejny zespół uczniów Małachowianki. Tym razem sześcioosobowa grupa z klasy I c w składzie: Maja Sebastianowicz, Kinga Domeradzka, Julia Modzelewska, Zuzanna Stańczak, Julia Mielcarek, Tatiana Gawrońska postanowiła zachęcić swoich rówieśników ze szkoły do zdrowego stylu życia. – Nasz projekt to pomysł na to, jak przekonać i zachęcić młodych ludzi do zdrowego stylu życia. Przez trzy miesiące realizacji projektu, przy wsparciu dietetyków, znawców od zdrowej żywności, trenerów personalnych, chcemy pokazać na czym w praktyce polega dobre dla naszego organizmu żywienie. Dzięki obecności naszych ekspertów, absolwentów Małachowianki będziemy starały się obalać żywieniowe mity i przedstawiać żywieniowe fakty – mówiła Maja Sebastianowcz, jedna z uczestniczek projektu.
Pomysł na taki właśnie temat projektu wziął się z obserwacji, jak żywią się młodzi ludzie i własnych zainteresowań jego autorek. – Zauważyłyśmy, że wiele osób i to w różnym wieku tak naprawdę niewiele wie na temat diet. Wprowadzają taki styl odżywiania i funkcjonowania, o którym niewiele wiedzą i często sobie po prostu szkodzą – mówiły dziewczyny realizujące projekt.
Dodatkowym impulsem sięgnięcia po taką tematykę jest panująca teraz moda na „bycie fit”. I na fali tego uczennice postanowiły pokazać, co jest dobre, co złe, gdzie trzeba szukać informacji, z porad jakich fachowców korzystać. – Interesujemy się tą tematyką, ćwiczymy, tańczymy, zgłębiamy tajniki zdrowego gotowania, zatem nam samym te zagadnienia są bliskie. I wiemy, że są ważne. Wiedzą na ten temat i praktycznymi wskazówkami od ekspertów chcemy się podzielić z naszymi koleżankami i kolegami – mówiły dziewczyny realizujące projekt Just Fit.
Wsparcia przy realizacji projektu dziewczynom udzielili eksperci od zdrowego odżywiania i stylu życia, absolwenci Małachowianki: dietetyk – Paula Gosa, dietetyk – Anita Ciemiecka, Olga Wawszczak i trener z teamu Ewy Chodakowskiej, płocczanin Daniel Żołek. – Sześć lat temu byłam tak jak wy obecnie uczennicą Małachowianki. Dziś jestem studentką IV roku dietetyki i te zagadnienia są moją pasją. Chcę przekazać kilka informacji pokazujących, że dieta może być prosta. W naszym odżywianiu najważniejszą kwestią jest ilość spożywanych produktów, mówiąc językiem medycznym – dawka. Rozpoczynając dietę trzeba pamiętać o tym, aby dopasować ją do siebie, a nie na odwrót. A prawda jest taka, że dobry dietetyk dopasowuje dietę do pacjenta. Jest to podstawowa sprawa, bo dobierając zły dla siebie system, nie osiągniemy efektu. I tu powiem o jednym z mitów: odżywianiu co trzy godziny. Nie w każdym przypadku będzie to działało, bo jest to sprawa bardzo indywidualna i u każdej osoby inaczej wygląda zapotrzebowanie energetyczne. I nie u każdej osoby jedzenie co trzy godziny sprawdzi się – mówiła Paula Gosa dzieląc się swoimi spostrzeżeniami z uczniami Małachowianki.
Temat diety kontynuowała w swoim wystąpieniu dietetyk Anita Ciemiecka. – Jestem dietetykiem, który nie lubi słowa dieta. Dlaczego? Bo gdy słyszę, że ktoś jest na diecie, to od razu wiem co ma na myśli: nie jem tego, tego i tamtego. Jestem zwolenniczką uczenia jak zdrowo się odżywiać, a nie odchudzać.
Dodatkowym elementem projektu jest zbiórka na rzecz płockiego Hospicjum, która będzie prowadzona przez cały czas jego trwania, także w innych płockich szkołach. Jest również prezent dla uczniów. Dziewczyny zakupiły maty do ćwiczeń na zajęcia wychowania fizycznego.

tekst i fot. Teresa Radwańska-Justyńska

Zobacz kolejny artykuł

Strajkują nauczyciele

Wszystkie płockie podstawówki, szkoły ponadpodstawowe, obydwie poradnie psychologiczno-pedagogiczne, Młodzieżowy Dom Kultury, czyli łącznie 33 placówki …