Uczą i szkolą

Centrum Edukacji kojarzy się głównie z zespołem szkół, czyli m.in. z V LO i Technikum Chemicznym. A prowadzenie szkół to tylko część działalności spółki, która właśnie świętowała 10–lecie powstania.
Przekazanie przez miasto V LO, a przez ówczesną Petrochemię – Technikum Chemicznego, Policealnego Studium Zawodowego i Szkoły Zawodowej to początek działalności Centrum Edukacji. Spółka staje się organem prowadzącym te szkoły i tak jest do dzisiaj.
– I jest to ewenement na skalę krajową – mówi Tadeusz Rutkowski, prezes Centrum Edukacji. – Jesteśmy jedynym w Polsce podmiotem prawa handlowego, który prowadzi szkoły publiczne.
Ale Centrum nie ogranicza się tylko do tego. W 2001 r. rozpoczyna działalność Policealne Studium Ochrony Osób i Mienia. W 2004 r. rusza szkoła języków obcych, w której dzisiaj można już zdawać egzaminy na certyfikaty językowe z angielskiego i rosyjskiego. W tym samym roku Centrum otrzymuje międzynarodowy certyfikat jakości. W 2006 r. spółka zainaugurowała pierwsze w Płocku studia Master of Business Administration, we współpracy z Wyższą Szkołą Zarządzania i Przedsiębiorczości im. L. Koźmińskiego. Przez te 10 lat w Centrum Edukacji odbyło się blisko 30 edycji studiów podyplomowych, które były realizowane we współpracy m.in. ze Szkołą Główną Handlową, Uniwersytetem Warszawskim, Uniwersytetem Łódzkim. Ale przede wszystkim odbyło się wiele najróżniejszych szkoleń, głównie dla kadry menadżerskiej. Bo właśnie one to podstawowa działalność Centrum Edukacji. Spółka realizuje również projekty unijne. Od 2005 r. łączna wartość projektów dofinansowanych z funduszy Unii Europejskiej, które zrealizowała lub realizuje, to blisko 20 mln zł. – Przez te 10 lat na pewno się rozwinęliśmy i wzrosła wartość naszej marki – mówi Tadeusz Rutkowski. Przykładem na to jest 12. pozycja Centrum w Polsce pod względem przychodów w prestiżowym rankingu „Training Companies” Book of Lists Warsaw Business Journal. W badaniu wzięło udział 69 największych organizacji szkoleniowych w kraju.
Centrum Edukacji należy do grupy kapitałowej Orlenu. I to koncern jest główną firmą, dla której Centrum realizuje swoje usługi. Ale prezes Tadeusz Rutkowski cieszy się z tego, że w ostatnich latach udało się uzyskać większe profity z działalności niezwiązanej z usługami dla koncernu. Szef Centrum Edukacji ma nadzieję, że spółka będzie dalej się rozwijać, chociaż nie będzie to łatwe. – Rynek szkoleniowy odczuł kryzys, bo firmy, oszczędzając, tną właśnie takie koszty. Ale uważam, że to się zmieni. Firmy muszą wrócić do szkoleń, bo to ważne dla ich rozwoju. Innym zagrożeniem dla naszej działalności komercyjnej są szkolenia współfinansowane ze środków unijnych. Jest ich bardzo dużo i są za darmo albo za niewielkie pieniądze. Będziemy się starali, aby nasza oferta była jeszcze bogatsza – zapewnia Tadeusz Rutkowski. GSZ

Zobacz kolejny artykuł

Certyfikaty dla matematycznych prymusów

Sześćdziesięciu pasjonatów nauk ścisłych ze szkół płockich i powiatu płockiego odebrało certyfikaty ukończenia zajęć warsztatowych …