Trawniki dla dzieci – kupy do śmieci

Już po raz trzeci rozpoczęła się kampania społeczna „Trawniki dla dzieci – kupy do śmieci”.
Pomysłodawcą i organizatorem projektu jest Zespół Profilaktyki Straży Miejskiej w Płocku przy wsparciu Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Płocka i Stowarzyszenia „Płock Przyjazny Psom”. – Dwie poprzednie edycje cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych, o czym świadczyła duża liczba placówek i dzieci zaangażowanych w przeprowadzenie ww. przedsięwzięcia – informują organizatorzy akcji Agnieszka Andrzejewska i Bartosz Wielkopolski z zespołu profilaktyki straży miejskiej. – Ponownie ambasadorami kampanii będą najmłodsi mieszkańcy naszego miasta, którzy zaapelują do wszystkich właścicieli psów o sprzątanie po swoich pupilach, dzięki czemu zabawa w piaskownicy czy na trawniku stanie się bezpieczna.
Kampania pn. „Trawniki dla dzieci – kupy na śmieci” jest realizowana dwuetapowo. Pierwszym etapem był konkurs plastyczny dla uczniów klas I–IV szkół podstawowych z Płocka. – Zadaniem dzieci było stworzenie plakatu apelującego do właścicieli czworonogów, aby sprzątali po swoich pupilach. Najlepsze prace zostały wydrukowane na plakatach promujących akcję. Plakaty są przekazywane administracjom poszczególnych osiedli w celu umieszczenia ich na drzwiach klatek schodowych, co w bezpośredni sposób będzie oddziaływać na właścicieli psów – dodają organizatorzy.
Drugim etapem akcji jest stworzenie przez dzieci tabliczek zawierających rysunek i hasła związane z kampanią. W związku z dużym zainteresowaniem w tym roku szkolnym do udziału w kampanii zostały wytypowane: miejskie przedszkola nr 5, 37, 17, 27, 19, 4, 6 oraz szkoły podstawowe nr 8, 22, 11, 2, 17. – W tegorocznej akcji bierze udział 600 dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych na największych płockich osiedlach – tam, gdzie najczęściej ludzie wyprowadzają swoje psy – mówi Bartosz Wielkopolski.
Z każdej z tych palcówek zostały zgłoszone po dwie grupy-klasy, które są przedstawicielami swojego przedszkola lub szkoły. Pierwsze tabliczki można już oglądać między innymi na Międzytorzu. Podsumowanie kampanii i uroczyste wręczenie nagród, dyplomów oraz odznak „Strażnika przyrody” zaplanowane jest na czerwiec w auli Urzędu Miasta.
Strażnicy miejscy zwracają uwagę, że z problemem psich odchodów spotykają się nie tylko w czasie służby, ale także w czasie prywatnym, tak jak każdy mieszkaniec naszego miasta. Za niesprzątnięcie po swoim psie właściciel może zostać ukarany mandatem w kwocie do 500 złotych. – Samo karanie to jednak za mało. Trzeba edukować mieszkańców. Wbrew pozorom akcja informacyjna musi być skierowana do dorosłych, dlatego jej ambasadorami zostały dzieci. One są doskonale wyedukowane i apelują do dorosłych o sprzątanie po czworonożnych pupilach – mówi Agnieszka Andrzejewska. – W odchodach psów znajdują się szkodliwe bakterie, jaja pasożytów. Chcemy, żeby dzieci mogły bawić wszędzie i wracały po zabawie do domu czyste, bezpieczne, zdrowe.
Jednym z patronów medialnych akcji straży miejskiej jest Tygodnik Płocki. To nie jedyne przedsięwzięcie zachęcające do sprzątania psich odchodów.

Klocki? Posprzątaj po swoim psie
To hasło kampanii informacyjnej przypominającej opiekunom o konieczności sprzątania po swoich zwierzętach. Akcja prowadzona przez Urząd Miasta Płocka ma zmienić nawyki właścicieli czworonogów i przypomnieć o ich obowiązkach.
Zgodnie z „Regulaminem Utrzymania Czystości i Porządku na terenie miasta Płocka” każdy właściciel lub opiekun zwierzęcia musi sprzątać po swoim pupilu. Z tego obowiązku zwolnione są jedynie osoby niewidome, które korzystają z pomocy psów przewodników.
Warto przypomnieć, że osoby sprzątające po swoich czworonogach unikną grzywny w wysokości od 20 do 500 zł. Trzeba też pamiętać, że woreczki z nieczystościami po czworonogach można wyrzucać do wszystkich koszy ulicznych lub kontenerów na odpady zmieszane. Właściciele psów powinni również pamiętać, że do 31 maja należy uiścić opłatę za posiadanie psów. Opłata roczna za jednego psa wynosi 30 zł, a za każdego następnego połowę tej kwoty, czyli 15 zł.
Z opłaty za posiadanie jednego psa są zwolnione: osoby, które ukończyły 65 lat i prowadzą samodzielne gospodarstwo domowe, osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności, osoby o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności – z tytułu posiadania psa asystującego, podatnicy podatku rolnego od gospodarstw rolnych – z tytułu posiadania nie więcej niż dwóch psów. Z opłat zwolnione są także osoby, które adoptowały psy z płockiego schroniska dla zwierząt.

Tekst i fot. (jac)

Zobacz kolejny artykuł

Certyfikaty dla matematycznych prymusów

Sześćdziesięciu pasjonatów nauk ścisłych ze szkół płockich i powiatu płockiego odebrało certyfikaty ukończenia zajęć warsztatowych …