Najnowsze informacje

Szachy w szkole

Uczniowie ze szkół płockich i regionu płockiego mają szansę poznawać na lekcjach naukę gry w szachy. Do udziału kolejnych nauczycieli i uczniów zachęcają pomysłodawcy projektów „Szachy w mazowieckiej szkole” i „Szachy w płockiej szkole”. W ich ramach 100 nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej skorzysta z bezpłatnych szkoleń, a setki dzieciaków pozna tajniki gry w szachy.
Projekt edukacyjny realizowany jest pod patronatem marszałka województwa mazowieckiego. Szkolenia będą realizowane w płockim wydziale mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, a szkolenia poprowadzą instruktorzy i trenerzy Polskiego Związku Szachowego, sędziowie szachowi i certyfikowani nauczyciele praktycy. – Szachy kształtują wytrwałość i działanie. Uczniowie uczą się samodzielności, podejmowania decyzji. Nie pozwalają sobie pomagać. A jaki jest ich argument? Taki że, na szachownicy trzeba tylko znaleźć dobre posunięcie i wszystko da się rozwiązać. Trzeba tylko główkować – mówiła o zaletach projektu dla uczniów Kamila Kałużna, doktorantka Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie, współpracująca z Polskim Związkiem Szachowym, sędzia, instruktor szachowy i czynny nauczyciel.
Podczas spotkania z płockimi nauczycielami Kamila Kałużna podkreślała, że szachy to przede wszystkim sport, ale też integracja społeczności lokalnej i szkolnej. To również doskonała lekcja strategicznego myślenia i kreatywności. – U nas środowisko Nowej Huty jest dość specyficzne. Rodzice rzadko w cokolwiek się angażują. A dzięki projektowi mamy rodzinne turnieje szachowe, przychodzą rodzice, dziadkowie. W ubiegłym roku organizowałam festyn szachowy w naszej szkole. Niesamowite było to, że przyszło mnóstwo rodziców – dzieliła się doświadczeniami z realizacji projektu w swojej szkole Kamila Kałużna.
– Mam nadzieję, że projekt przyjmie się na ziemi mazowieckiej i w Płocku. W pilotażowej wersji organizowanej w 2013 roku w projekcie uczestniczyły tylko 152 szkoły. Podstawy programu przewidziane są w taki sposób, że uczymy grać w szachy dzieci w klasach I–III przynajmniej przez dwa lata. Zapraszamy szkoły do prowadzenia ciekawych zajęć. Bo to nie może być nudna lekcja. Proszę się nie martwić, wszystkiego państwa nauczymy – mówiła Anna Harazińska podczas spotkania z nauczycielami szkół regionu płockiego, przedstawicielka Polskiego Związku Szachowego i zarazem koordynatorka ogólnopolskiego projektu „Edukacja przez szachy w szkole”.
Po co szachy w szkole? Jak tłumaczyła Anna Harazińska, aby wzmocnić kompetencje matematyczne, umiejętność logicznego, analogicznego myślenia. Ale także poprzez naukę gry w szachy pomóc dzieciom w umiejętności rozwiązywania problemów, wzmocnić orientację przestrzenną. – Tablica szachowa ma 64 pola, dziecko musi pamiętać w której części szachownicy znajduje się jego „rycerz” czy „wieża”. Oczywiście nie trzeba mówić, że szachy to koncentracja. No i przede wszystkim kształtujemy osobowość, odpowiedzialność za własne decyzje – przedstawiała korzyści płynące dla uczniów z nauki gry w szachy Anna Harazińska.
Projekt jest wprowadzany jako jedna godzina tygodniowo. Pomysłodawcy projektu chcą, aby udział dzieci w zajęciach był wpisywany na świadectwie w dziale zajęć dodatkowych. Zajęcia mające charakter zabawy prowadzą przeszkoleni przez Polski Związek Szachowy nauczyciele.

rad

Zobacz kolejny artykuł

Nowy prorektor w PWSZ

Przez najbliższe dwa lata Agnieszka Grażul-Luft będzie odpowiedzialna za sprawy studenckie i dydaktyczne w Państwowej …

Kolejny rekord w grosikowej zbiórce

Coraz większa mobilizacja i coraz więcej kilogramów miedzianych grosiaków zbierają uczestnicy płockiej edycji akcji „Gorączka …