Szabla komendanta dla III LO

Do III Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Dąbrowskiej powędrowała Szabla Komendanta przyznawana w konkursie historyczno – literackim. Nagroda przyznana została za rozbudzanie ducha i promowanie postaw obywatelskich.
W tym roku uczniowie ze szkół mazowieckich mieli okazję już po raz siódmy zaprezentować swoją historyczną wiedzę i literackie umiejętności. Organizatorem konkursu jest Biblioteka Pedagogiczna w Płocku i stowarzyszenie Patria Polonia. Temat tegorocznej edycji konkursu o „Szablę Komendanta” wpisuje się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości. Stąd jego temat – Drogi do niepodległej, który pobudza zainteresowania historią ojczyzny i regionu. – Tegoroczne prace były na naprawdę wysokim poziomie. Jako nauczyciela bardzo mnie cieszy, że wciąż są uczniowie, którzy z taką łatwością operują słowem, tak pięknie potrafią mówić, pisać o rzeczach bardzo ważnych. I przy tym posługiwać się bardzo prostymi słowami. A trzeba powiedzieć, że temat „Drogi do wolności” nie był najłatwiejszy. Wolność to słowo bardzo szerokie. A jednak uczniowie poradzili sobie z tym wyzwaniem. Nie przypominam sobie pracy, która by przytłaczała patosem tego słowa – podsumowywała prace uczestników tegorocznej edycji konkursu Anna Krusiewicz, nauczyciel konsultant w zakresie języka polskiego i historii oraz wiedzy o społeczeństwie z Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia nauczycieli w Płocku i członek konkursowego jury.

Reklama

Uczniowie pokazali, że chociaż o wolności trudno jest pisać, to jednak można to pięknie zrobić w prosty sposób. W pracach pojawiały się przeróżne interpretacje od bardzo osobistych, gdzie była mowa o osobach najbliższych, o tym jakie trudy przeżywała rodzina by walczyć o wolność, po prace o roli kobiet w drodze do wolności. Gratulacje od jurorów i organizatorów konkursu otrzymali wszyscy uczniowie i wszyscy nauczyciele. W siódmej edycji konkursu pierwszą nagrodę otrzymała uczennica III Liceum Ogólnokształcącego w Płocku – Zuzanna Tokarska. Drugie miejsce zajęła uczennica Zuzanna Prószyńska z Liceum Ogólnokształcącego im. mjra H. Sucharskiego w Sierpcu, trzecie uczeń Zespołu Szkół im. Jana Śniadeckiego w Wyszogrodzie – Kuba Krzemiński. Jurorzy przyznali także trzy wyróżnienia. Główna nagroda konkursu Szabla Komendanta powędrowała do III LO im. M. Dąbrowskiej w Płocku. – Jest to niezapomniane przeżycie i ogromne wyróżnienie. Zostaliśmy tym wyróżnieniem jako szkoła uhonorowani po raz drugi. Jest to możliwe dzięki determinacji nauczycieli i zaangażowaniu uczniów. I do nich kieruję podziękowania oraz prośbę, by tę ważną dla nas wiedzę szerzyli dalej – mówiła Agnieszka Wierzchowska, dyrektor ZS nr 3 w Płocku.

rad
fot. D. Ossowski

Zobacz kolejny artykuł

W Płocku bez dwóch zmian

W Płocku III Liceum Ogólnokształcące jest na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o liczbę kandydatów w …