Ponad 12 tysięcy uczniów rozpoczęło naukę

Uczniowie podstawówek stanowią największą liczbę wśród rozpoczynających rok szkolny w płockich szkołach. Tu łącznie we wszystkich klasach po wakacjach naukę rozpoczęło 8295 uczniów. W 42 klasach gimnazjalnych w nowym roku szkolnym uczyć się będzie 1061 uczniów, a w płockich liceach 2336. W płockich technikach po wakacjach naukę rozpoczęło 1518 uczniów, w szkołach zawodowych i branżowych 637. Z uczniami pracować będzie 2500 nauczycieli.
Największym wyzwaniem dla władz miasta przed rozpoczęciem roku szkolnego było dostosowanie bazy szkolnej. Szczególnie istotne było to w budynkach, w których dotychczas mieściły się gimnazja. – Łącznie na przygotowanie szkół i placówek oświatowych do nowego roku szkolnego, czyli na inwestycje, remonty i zakupy przeznaczyliśmy w tym roku prawie 16 mln zł. W wielu szkołach (SP 2, SP 3, SP 8, SP 14, SP 23) wykonaliśmy prace związane z dostosowaniem obiektów do wymogów reformy edukacji. W tych budynkach mieściły się dotychczas gimnazja, a w wyniku wprowadzonych zmian stały się one siedzibami podstawówek. Ponad milion złotych wydaliśmy na adaptację sal i łazienek do potrzeb najmłodszych dzieci – mówił o zakresie wakacyjnych prac w szkołach prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.
Powrót do systemu nauki w szkołach ośmioklasowych wymagał także przygotowania nowych pracowni. Takie powstały między innymi w Szkole Podstawowej nr 23. Uczniowie mają nowoczesne pracownie chemiczną i fizyczną, wyposażone w stanowiska, na których uczniowie będą pracować od września na tabletach. Nauczyciele w bezpieczny sposób, w specjalnej kabinie, będą mogli przeprowadzać doświadczenia.

rad
fot. D. Ossowski

Zobacz kolejny artykuł

Płocka „trójka” ma 100 lat

Wszystko zaczęło się w budynku po koszarach wojskowych przy ulicy Dobrzyńskiej. Szkołą imienia Królowej Jadwigi …