Ostatni kupon w edycji, ostatnia szansa na rower

Rowerzysto! Droga jest miejscem publicznym, to znaczy, że każdy z nas może z niej korzystać. Aby na drodze panował porządek, ruch odbywał się sprawnie, a wszystkie osoby, które się na niej znajdują, czuły się bezpiecznie, wprowadzono specjalne zasady, obowiązujące wszystkich uczestników ruchu drogowego i każdy musi ich przestrzegać.
Czy wiesz, jak nazywa się zbiór takich zasad? To kodeks drogowy. Właśnie tam określono, jak powinien zachowywać się każdy z nas, by nie utrudniać ruchu i nie narazić na niebezpieczeństwo siebie ani innych. Pisaliśmy już o tym, że rozważny rowerzysta to rowerzysta odpowiedzialny, który nigdy nie zachowuje się lekkomyślnie i potrafi przewidzieć konsekwencje swojego zachowania. To właśnie z kodeksu drogowego dowiesz się, że najlepszym sposobem na bezpieczne dotarcie do celu jest unikanie wszystkich sytuacji, które mogą spowodować jakiekolwiek zagrożenie, nieszczęśliwe wypadki albo zakłócić spokój i porządek publiczny. To tak zwana zasada ostrożności, obowiązująca wszystkich bez wyjątku, zawsze i wszędzie. Ciebie też ona dotyczy, dlatego podczas jazdy zawsze zwracaj uwagę na to, czy twoje zachowanie nie przeszkadza innym w poruszaniu się po drodze!
Na pewno wiesz, że są w ruchu drogowym różne sytuacje, takie jak włączanie się do ruchu, zmiana kierunku jazdy, cofanie czy wyprzedzanie, podczas których nie wystarczy samo zachowanie ostrożności, żeby uniknąć wypadku albo innego niebezpieczeństwa. Podobnie jest, kiedy pada śnieg, ulewny deszcz albo pojawia się mgła biała jak mleko, a ty nie wiesz, w którą stronę pojechać, bo zupełnie nic nie widać. Musisz zachować wtedy szczególną ostrożność, to znaczy, że od zaraz powinieneś zwiększyć swoją uwagę, żeby w razie czego móc odpowiednio szybko zareagować. Zachowując szczególną ostrożność, wytęż więc wzrok, wyostrz słuch i uważnie obserwuj to, co dzieje się wokoło. Jesteś przekonany, że inni też uważają? Nic bardziej mylnego. Nie zawsze możesz liczyć na to, że wszyscy uczestnicy ruchu drogowego przestrzegają obowiązujących przepisów tak samo jak ty. Mówi o tym bardzo ważna zasada, którą kodeks drogowy nazywa zasadą ograniczonego zaufania. Na drodze spotykają się ludzie o różnym poziomie wiedzy, umiejętności i doświadczenia. Kierowca jadący samochodem może nie zastosować się do przepisów ruchu drogowego, bo zepsuł mu się samochód, zagapił się albo po prostu zwyczajnie ich nie zna. Właśnie dlatego w każdej chwili musisz być przygotowany na to, że któryś z uczestników ruchu może zachowywać się nie tak jak powinien.
Rowerzysto, pamiętaj: na drodze myśl za innych! Nie chodzi o to, żebyś zamienił zasadę ograniczonego zaufania w brak jakiegokolwiek zaufania do pozostałych uczestników ruchu drogowego. Dobry rowerzysta jeździ zgodnie z przepisami, oczekując, że inni też ich przestrzegają. Zawsze jednak pamiętaj, że nie jesteś na drodze sam i w każdej chwili może wydarzyć się coś, czego w ogóle się nie spodziewasz!

***
Czy wiesz, że…?
W roku 1905 Jules Perrigot wydał pierwszy kodeks drogowy, zawierający 10 artykułów. Od tego czasu wiele się zmieniło, dzisiejszy kodeks drogowy zawiera ich aż 152!

Rower co miesiąc,
konsola na koniec

To już ostatni numer Tygodnika Płockiego w tej edycji naszej zabawy. Kolejny kupon otworzy następną edycję i następną możliwość włączenia się do rywalizacji o kolejny rower i inne nagrody. Zachęcamy do wzięcia udziału w naszej zabawie. Naprawdę warto, bo nagrody są wyjątkowo ciekawe. Na czym polega konkurs? Przez okres 3 miesięcy w TP zamieszczane są co tydzień teksty dotyczące bezpieczeństwa na drodze najmłodszych. Pod każdym tekstem drukowane jest pytanie i 3 możliwe wersje odpowiedzi. Prawidłowa oczywiście może być tylko jedna. Każde pytanie jest powtarzane w 4 (bądź 5, w zależności od długości miesiąca) kolejnych numerach. Cały konkurs będzie trwał 3 miesiące, zatem w sumie pod tekstami znajdą się 3 różne pytania. Uwaga – konkurs jest skierowany do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych!
Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Płocku przygotował nagrody dla chcących wziąć udział w zabawie. W każdym miesiącu jest to rower jako nagroda główna (w sumie zatem do wygrania będą 3 rowery) i trzy zestawy młodego rowerzysty, w których skład wchodzą kaski, kamizelki odblaskowe i elementy oświetleniowe roweru. Na koniec całego konkursu – po trzech miesiącach do dyspozycji będzie także nagroda najważniejsza – konsola do gier PS 3.
Poniżej przedstawiamy zasady regulujące udział w naszej zabawie. Zachęcamy do jak najczęstszego wysyłania kuponów bądź SMS-ów, bo większa ich ilość od jednej osoby zdecydowanie przybliża do wygranych.    (t)

Pytanie konkursowe:
Rower musi być obowiązkowo wyposażony w:
1. co najmniej jeden działający hamulec;
2. lusterko umieszczone po lewej stronie kierownicy;
3. światło odblaskowe barwy białej o kształcie innym niż trójkąt umieszczone z przodu.

Zobacz kolejny artykuł

Książkowy maraton w Bibliotece Pedagogicznej

Uwielbiają czytać, książki obowiązkowo zabierają ze sobą w podróże. Jak sami mówią, są stworzeni do …