Najnowsze informacje
fot. T. Radwańska-Justyńska

Obrazy pełne integracji

Kolejna, trzynasta już edycja konkursu plastycznego w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 w Płocku pokazała, jak poprzez sztukę można mówić o integracji. Swoje pomysły zaprezentowało kilkudziesięciu autorów. W tym roku nagrodę główną jurorzy przyznali Weronice Lisieckiej z Gimnazjum w Słupnie, która wykonała pracę pod kierunkiem Małgorzaty Ziembickiej.
Tegoroczne hasło konkursowe brzmiało: „Czy naprawdę różnimy się od innych?” Uczestnicy konkursu w dwudziestu siedmiu odsłonach pokazali, że codzienność dzieci bez względu na niepełnosprawność, inny kolor skóry czy miejsce zamieszkania jest przecież taka sama. Swoje odpowiedzi na konkursowe hasło malowały, wyklejały, szkicowały. Nadesłane prace zaskakiwały różnorodnością, pomysłowością, wrażliwością i pokazywały, jaka na co dzień ma być integracja.
Do udziału w konkursie organizatorzy zaprosili dzieci i młodzież ze szkół płockich oraz powiatów płockiego, sierpeckiego i gostynińskiego. Pomysłodawcą jest Bożena Szlom, emerytowana nauczycielka plastyki i techniki. – Integracyjny konkurs to zaproszenie do tego, by pokazać i postarać się zrozumieć codzienność dzieci niepełnosprawnych – mówi Bożena Szlom. – To także okazja, by przedstawić ich talenty i umiejętności – dodaje. Z roku na rok przybywa uczestników i niezwykłych prac.
Za udział w konkursie dziękował także podczas uroczystej gali dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Płocku Bogusław Kaczkowski. – Kolejny finał dowodzi, że chcemy w różny sposób i w różnych aspektach pokazywać świat bez barier. Chcemy i umiemy dostrzegać potrzeby innych osób. Także te nieco inne, ale równie ważne – gratulował laureatom tegorocznej edycji Bogusław Kaczkowski.
W tym roku na konkurs nadesłano 27 prac z przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. W kategorii przedszkola jury pierwsze miejsce przyznało Marcie Rybickiej z MP nr 21 w Płocku (praca przygotowana pod kierunkiem Marty Mironiak). W kategorii szkół podstawowych pierwsze miejsce otrzymała Natalia Gadziemska z SP w Bulkowie (pod kierunkiem Katarzyny Nowakowskiej). W kategorii gimnazjów przyznano dwa wyróżnienia. Otrzymały je: Weronika Lisiecka z Gimnazjum w Słupnie (pod kierunkiem Małgorzaty Ziembickiej) i Agata Wierzchowska z Gimnazjum w Bulkowie (pod kierunkiem Katarzyny Nowakowskiej). W kategorii liceum wyróżnienie otrzymała Patrycja Dąbrowska z IV LO z oddziałami integracyjnymi (praca wykonana pod kierunkiem Jacka Ratkowskiego). W kategorii szkół specjalnych jurorzy pierwsze miejsce przyznali Kamili Zaborowskiej z Zespołu Szkół Specjalnych w Goślicach. (praca pod kierunkiem Angeliki Zielińskiej).
Oprawa artystyczna to dzieło uczniów SOSW nr 1. Dla gości energetyczne minikoncerty przygotowali uczniowie z grupy „Po koncercie”, którzy pod kierunkiem Krzysztofa Szloma pokazali, jak porywająco zagrać na butelkach i pokrywkach. Brawa zebrali gimnazjaliści, którzy zagrali po kierunkiem Elżbiety Czwakiel na kubkach. Warto przypomnieć, że za ten muzyczny pomysł grupa otrzymała wyróżnienie na ogólnopolskim festiwalu OSPAR. rad

Zobacz kolejny artykuł

Nowy prorektor w PWSZ

Przez najbliższe dwa lata Agnieszka Grażul-Luft będzie odpowiedzialna za sprawy studenckie i dydaktyczne w Państwowej …

Kolejny rekord w grosikowej zbiórce

Coraz większa mobilizacja i coraz więcej kilogramów miedzianych grosiaków zbierają uczestnicy płockiej edycji akcji „Gorączka …