Nie zapomnijcie o karmnikach!

Od miesiąca słupki rtęci na termometrach pokazują bardzo niskie temperatury. Czas najwyższy pomyśleć o dokarmianiu ptaków. Ogłaszamy zatem kolejną edycję programu edukacji przyrodniczej „Zostań przyjacielem ptaków”. Dzięki tej akcji nie tylko pomożesz ptakom przetrwać zimę, ale też przekonasz się, jak ciekawy jest świat przyrody wokół ciebie.
To konkurs skierowany do najmłodszych czytelników, zarówno z klas szkolnych, jak i uczestników indywidualnych. Dzięki akcji młodzież dokarmia ptaki, a przy okazji kształtuje się u nich potrzeba opieki nad awifauną. Konkurs pozwala też na poznanie różnych gatunków ptaków, które zasiedlają najbliższą okolicę.
Co już należy zrobić, aby wziąć udział w konkursie? Do dokarmiania skrzydlatych przyjaciół należy się przygotować. W tym celu gromadzimy różne rodzaje karmy oraz budujemy karmniki. Uczestnicy poprzednich edycji programu mają ułatwione zadanie, bo mogą wykorzystać karmniki z ubiegłych lat. Opisujemy też podjęte działania.
Uczestnicy konkursu powinni przesłać do redakcji (adres Tygodnik Płocki, ul. Stary Rynek 27, 09-400 Płock) zamieszczony poniżej kupon, a następnie comiesięczne raporty pokazujące działania w ramach dokarmiania ptaków. Mile widziane są dzienniczki obserwacji z opisem gatunków, jakie pojawiły się w „stołówce”, rysunki, fotografie. Czekamy też na relacje z działań podjętych w ramach akcji (apele szkolne, gazetki, pogadanki). Takie informacje powinny się znaleźć w przesłanych do redakcji miesięcznych meldunkach ze stycznia, lutego i marca.
Działania uczestników związane z edukacją i ochroną środowiska docenia Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, fundując laureatom i uczestnikom konkursu wartościowe nagrody. Placówki oświatowe i uczestnicy indywidualni w trakcie sześciu poprzednich edycji otrzymali lornetki, aparaty cyfrowe, przewodniki ornitologiczne, albumy, płyty CD z nagranymi głosami ptaków. Wartościowe nagrody przewidziane są również w bieżącej edycji konkursu. Konkurs trwa do 31 marca 2011 roku.
Program edukacji przyrodniczej „Zostań przyjacielem ptaków” organizuje pięć redakcji z Porozumienia Tygodników Mazowieckich. Regulamin konkursu dostępny jest na stronie www.tygodnik.siedlecki.pl. Bliska współpraca Porozumienia Tygodników Mazowieckich z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie trwa już kilkanaście lat. Z powodzeniem organizowane są na Mazowszu programy edukacji przyrodniczej: „Porządkujemy i odnawiamy las”, „Zostań przyjacielem ptaków”, „Zaadoptuj kasztanowca”. Autorem programów jest „Tygodnik Siedlecki”. Oceniamy, że corocznie w każdym z programów uczestniczy od 10 do 20 tysięcy dzieci i młodzieży.    Marcin Śmigielski

Zobacz kolejny artykuł

Fascynujące zajęcia z matematyki

Fitness dla mózgu i popisy logiki Od września rozpoczynają się wyjątkowe zajęcia matematyczne dla uczniów …

Bieg po wiedzę

13 drużyn ze świetlic środowiskowych i osiedlowych wzięło udział w „Biegu po wiedzę”. To kolejna …