Najnowsze informacje

Nie łamie Regulaminu Dobrego Uśmiechu

W sobotę Książnica Płocka gościła laureatów ogólnopolskiego konkursu literackiego „Młodzi twórcy literatury”. Konkurs odbył się po raz XXII. W roku ogłoszonym przez Sejm RP rokiem Janusza Korczaka autorom prac zaproponowano temat: Mój ideał wychowawcy.
Rozdanie nagród odbyło się w Książnicy Płockiej. Przyjechała tu ponad setka uczestników z całej Polski, m.in. z Warszawy, Wiszni Małej pod Wrocławiem, Sierpca, Gostynina, Żychlina. Konkurs skierowany był do dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i gimnazjów, w wieku od 8 do 16 lat. Nadesłane prace oceniła komisja, w skład której wchodziły prof. Joanna Papuzińska i Małgorzata Strzałkowska-Łukasik – autorki książek dla dzieci i młodzieży oraz Iwona Kosewska – metodyk ds. czytelnictwa dziecięcego Książnicy Płockiej. W I grupie wiekowej (8–10 lat) zwyciężył Eryk Piworowicz z Wiszni Małej, który napisał o profesorze Henryku, pseudonim Napoleon, który uczył dzieci dostrzegać w życiu sprawy ważne. A lekcja historii zamieniała się w pole bitwy tak realne, że wszyscy słyszeli brzdęk uderzenia metalu o metal. II nagroda przypadła Oskarowi Walczakowi z Nowego Boryszewa, a III – Ewie Prokopczyk z Warszawy. Wyróżnienia otrzymali: Magdalena Maj z Kutna, Oliwia Zmudczyńska z Płocka i Julia Duch z Płocka.
Dla Joanny Szymańskiej z Sierpca, zdobywczyni I nagrody w II grupie wiekowej (11–12 lat), idealny wychowawca to taki, który: nie łamie Regulaminu Dobrego Uśmiechu, Paragrafu Cierpliwości, Mądrego Wybaczania i Instrukcji Szeroko Otwartego Serca – jak napisała w wierszu Niepoprawna. II nagrodę otrzymała Karolina Kroczyńska z Żychlina, a III – Aleksandra Reczyńska z Wiszni Małej. Wyróżniono: Marię Korpolińską z Sierpca, Katarzynę M. Matuszek z Kutna, Weronikę Batycką z Polkowic, Marcina Dąbrowskiego z Wiszni Małej, Olafa Nawrockiego z Płocka i Marka Gołębiewskiego z Płocka. W najstarszej grupie wiekowej zwyciężyła Izabela Bembenista z Płocka. Napisała o magicznym pudełku babci, wypełnionym pamiątkami po wychowankach Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, gdzie babcia realizowała się jako wyjątkowa wychowawczyni. Pudełko mamy też jest prawie pełne, a Izabela swoje pudełko ma przygotowane. Być może sama również wybierze zawód pedagoga. II miejsce otrzymała Julia Gontarek z Gostynina, a III – Kacper Kucharski z Płocka. Wyróżnienia: Dominik J. Rozkosz z Płocka, Julia Domańska z Mochowa, Monika Krysiak z Gostynina, Dorota Kajkowska z Nowych Proboszczewic i Piotr Woźniak z Witoni.
Wręczeniu nagród książkowych towarzyszył spektakl Adama Adamkiewicza Korczak, w reżyserii Renaty Mosiołek i Agnieszki Wójcik, który przygotowali uczniowi Szkoły Podstawowej im. Czesława Hińca w Rogozinie. Patronat honorowy nad konkursem sprawowała Polska Sekcja Stowarzyszenia Książki dla Młodych – IBBY. Wsparło go Starostwo Powiatowe w Płocku.     (lesz)
fot. Książnica Płocka

Zobacz kolejny artykuł

Koniec roku w DELTAKLUBIE

Jak zawsze ciekawie i widowiskowo zakończyli rok szkolny uczestnicy zajęć odbywających się w ramach DELTAKLUBU …

30 lat przedszkola

Jubileusz 30-lecia świętowali nauczyciele i przedszkolaki z Miejskiego Przedszkola nr 37 „Tęcza” w Płocku. Z …