Malowali krajobraz

Już po raz dziewiąty w Płocku odbywał się Regionalny Konkurs Plastyczny „Mój Krajobraz”. Laureaci, uczestnicy wraz z opiekunami spotkali się na uroczystym podsumowaniu połączonym z wręczeniem nagród w sali wystawowej I Prywatnego Liceum Plastycznego im. Władysława Drapiewskiego w Płocku.

W tegorocznej edycji prace przygotowywane były w dwóch kategoriach: rysunku i malarstwa. W kategorii rysunku I nagrodę otrzymała Paulina Pietruszka ze Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Płocku (opiekun artystyczny Jolanta Gostomska). Drugą nagrodę przyznano Dominice Hajnowskiej ze Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Płocku (opiekun artystyczny Jolanta Gostomska). Jurorzy trzecią nagrodę przyznali Zuzannie Opała ze Szkoły Podstawowej w Bodzanowie.
Laureatami w kategorii malarstwa zostali: Amelia Burzyńska (I nagroda) z Liceum Ogólnokształcącego (z klasami gimnazjalnymi) im. Henryka Sienkiewicza w Płońsku. W tej kategorii II nagrodę otrzymała Aleksandra Chmielecka z Gimnazjum im. prof. Jerzego Kondrackiego w Łącku (opiekun artystyczny Anna Łuczyńska). Trzecia nagroda przyznana została Julii Wójcik ze Szkoły Podstawowej im. Fryderyka Chopina w Płocku (opiekun artystyczny Beata Przybyt).
Uroczystość wręczenia nagród połączona była z wernisażem IX Regionalnego Konkursu Plastycznego „Mój Krajobraz”. Ukazane zostały prace laureatów oraz wyróżnione udziałem w wystawie wybrane prace innych uczestników konkursu. Zgodnie z regulaminem dzieła wykonane zostały w dowolnej technice plastycznej, z wyłączeniem technik komputerowych i zdjęć, co umożliwiło wykazanie się klasycznymi predyspozycjami artystycznymi. – Doświadczenie zebrane w ciągu bez mała dziesięciu lat konkursu wskazuje, że młodzież prezentuje oryginalność spojrzenia na otaczający ją krajobraz, kreatywnie wyraża myśli w zaproponowanej formie plastycznej. Uznanie budzą duże już umiejętności w zakresie kompozycji obrazu, posługiwania się kolorem i perspektywą. Bardzo ciekawa jest też zawsze relacja pomiędzy wewnętrznym światem uczuć i wyobrażeń młodego artysty, a tym, co z pomocą narzędzi plastycznych dostrzec można w prezentowanych na wystawie rysunkach i obrazach – podsumowywała tegoroczną edycję Małgorzata Mroczkowska, dyrektor I Prywatnego Liceum Plastycznego w Płocku.
Prace oceniało jury pod przewodnictwem art. plast. Anny Macionek-Stańko w składzie: art. plast. Magdalena Sikorska-Tokarska, historyk sztuki Marek Mroczkowski. Organizatorem konkursu i fundatorem nagród jest I Prywatne Liceum Plastyczne im. Władysława Drapiewskiego w Płocku i Centrum Edukacji Artystycznej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Starosta Powiatu Płockiego Mariusz Bieniek. A do udziału w konkursie organizatorzy zaprosili uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjów powiatów płockiego, sierpeckiego, gostynińskiego, płońskiego.
Prace nagrodzone w konkursie można oglądać na wystawie pokonkursowej w siedzibie szkoły do końca roku szkolnego. Wstęp jest wolny.

rad
fot. I Prywatne Liceum Plastyczne w Płocku

Zobacz kolejny artykuł

SIERPECKI „EKONOMIK” NA STAŻU W HISZPANII

Kolejny raz owocem działań Zespołu Szkół nr 2 im. Zygmunta Wolskiego w Sierpcu w ramach …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.