Najnowsze informacje

Laureaci konkursu chemicznego

Jest trudną, ale cudowną, ciekawą i bardzo przydatną dziedziną wiedzy. Mowa o chemii, z którą w XXV edycji płockiego konkursu „Chemik” zmierzyli się gimnazjaliści i licealiści z całej Polski. Najlepsi otrzymali w nagrodę indeksy Politechniki Warszawskiej.
Młodzi chemicy spotkali się na konkursie już po raz XXV. – Gratuluję laureatom i wszystkim uczestnikom konkursu. Przed laty sama startowałam w pierwszych edycjach konkursu imienia Ignacego Łukasiewicza. Wiem, jaki to jest trud i jak wielkim trzeba być pasjonatem, aby przygotować się do tak trudnego konkursu – mówiła gratulując laureatom dr Aneta Lorek, zastępca dyrektora do spraw ogólnych w Instytucie Chemii Politechniki Warszawskiej Filii w Płocku. – Dzięki tej wiedzy i pasji przed laureatami konkursu imienia Łukasiewicza otworem stoją drzwi najstarszej i najlepszej uczelni technicznej w Polsce – Politechniki Warszawskiej. Mam nadzieję, że to miejsce wybierzecie jako to, w którym będziecie rozwijać swoją pasję i pogłębiać wiedzę z zakresu chemii – mówiła dr Lorek życząc gładkiego przebrnięcia przez egzamin maturalny.
Do udziału w XXV edycji konkursu zgłosiło się 229 uczestników z 32 szkół. Pierwszy etap konkursu odbył się w grudniu ubiegłego roku i polegał na rozwiązywaniu zadań testowych. Do drugiego etapu zakwalifikowano 29 uczniów. Kolejny etap polegał na rozwiązywaniu przez uczniów zadań otwartych. Uczniowie musieli wykazać się także znajomością analizy jakościowej kationów. W finałowym etapie pięciu uczestnikom przyznano tytuł laureata, kolejnym dwudziestu tytuł finalisty konkursu. Na mocy porozumienia zawartego z Politechniką Warszawską laureaci i finaliści konkursu mogą być przyjęci na pierwszy rok studiów poza procedurą kwalifikacyjną na kierunek technologia chemiczna Wydziału Budownictwa, Mechaniki i Petrochemii PW.
Tradycyjnie uroczysty finał konkursu odbywał się w siedzibie gospodarzy i organizatorów, czyli w Zespole Szkół Centrum Edukacji. W tym roku w ścisłej czołówce konkursu znaleźli się: Stanisław Malinowski (V miejsce, LO Politechniki Łódzkiej), Szymon Staneta (IV miejsce, LO Małachowskiego Płock), Tomasz Błażejewski (III miejsce, LO Politechniki Łódzkiej), Jakub Jusiewicz (I miejsce, LO Politechniki Łódzkiej), Maciej Łukasik (I miejsce, V LO im. Księcia Poniatowskiego w Warszawie).
Powodem do zadowolenia dla organizatorów i nauczycieli prowadzących uczestników konkursu jest to, że laureaci i finaliści ten poziom wiedzy i zainteresowania utrzymują na kolejnych etapach nauki. Są bardzo dobrymi studentami, liderami swoich grup. Organizatorzy podkreślali, że tytuł laureata i finalisty jest najlepszym punktem wyjścia do kolejnych sukcesów. Zarówno tych odnoszonych w szkole, jak i na studiach i potem w pracy zawodowej. Podczas uroczystości goście wysłuchali wykładu „Tworzywa sztuczne – błogosławieństwo czy przekleństwo?” wygłoszonego przez dra Łukasza Gościniaka z Politechniki Warszawskiej w Płocku.

tekst i fot. rad

Zobacz kolejny artykuł

Nowy prorektor w PWSZ

Przez najbliższe dwa lata Agnieszka Grażul-Luft będzie odpowiedzialna za sprawy studenckie i dydaktyczne w Państwowej …

Kolejny rekord w grosikowej zbiórce

Coraz większa mobilizacja i coraz więcej kilogramów miedzianych grosiaków zbierają uczestnicy płockiej edycji akcji „Gorączka …