Najnowsze informacje
fot. Tomasz Szmiga

Konkurs stołów wigilijnych

Wigilia już za nami, ale wspomnienia miłych chwil spędzonych przy świątecznym stole pozostają. Jak powinien wyglądać stół, aby każdy czuł się przy nim jak najlepiej? Czy ma być tradycyjny, z białym obrusem czy może bardziej oryginalny, z dodatkiem żywych kolorów? Ciekawe propozycje przedstawili uczniowie klas I i II Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych ZDZ podczas konkursu Polska wieczerza wigilijna.
Przyszli technicy z ZDZ umieją przygotowywać pyszne świąteczne potrawy. Dużo gotują w szkole, a doświadczenie zdobywają również podczas praktyk w płockich hotelach i restauracjach. Niedawno zrobili poczęstunek na spotkanie opłatkowe aż dla 250 osób. Miłą tradycją są też wspólne klasowe wigilie, na które uczniowie w szkolnej kuchni sami gotują tradycyjny barszczyk czy lepią pierogi.
Aby świąteczny posiłek dobrze smakował i różnił się od zwykłych obiadów czy kolacji spożywanych często w biegu, musi mieć odpowiednią oprawę. Szczególnie uroczysta podczas Świąt Bożego Narodzenia wieczerza wigilijna gromadzi domowników przy pięknie nakrytym stole. Jak powinien wyglądać? Swoje propozycje uczniowie klas I i II Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych ZDZ pokazali podczas konkursu. Każdy stół przygotowywała dwuosobowa drużyna. Nakrycia, zastawę stołową, elementy dekoracyjne uczestnicy organizowali we własnym zakresie. Komisja oceniała estetykę, pomysłowość, samodzielność, zgodność z tematyką, elegancję oraz oryginalne nawiązania do tradycji. W nakryciach królowały biel, złoto, srebro, elementy czerwieni. Na jednym ze stołów pojawiły się także akcenty fioletowe. Inwencji i pomysłów nie brakowało. Gdy na przykład w domu został kawałek firanki – dziewczyny uszyły z niej pokrowce na krzesła.
Anna Natkowska i Martyna Walczak, które zajęły trzecie miejsce, zaproponowały stół z dużą ilością ozdób i nastrojowych świec. Natalia Rogalska i Ewa Gawińska (II miejsce) pięknie udrapowały obrus, dodając mu ozdoby z suszonych plastrów pomarańczy i kolorowe pierniki. Natalia Korzeniewska i Wiktoria Rososińska – zwyciężczynie konkursu zrobiły stół nietypowy w kolorach bieli i fioletu. Stoły nakrywane przez panów odznaczały się prostotą i minimalizmem. Na wszystkich znalazło się dodatkowe nakrycie dla niezapowiedzianego przybysza. Opiekunami konkursu byli Alicja Jędrzejak i Lucjan Rzepkiewicz. (l.)

Zobacz kolejny artykuł

Koniec roku w DELTAKLUBIE

Jak zawsze ciekawie i widowiskowo zakończyli rok szkolny uczestnicy zajęć odbywających się w ramach DELTAKLUBU …

30 lat przedszkola

Jubileusz 30-lecia świętowali nauczyciele i przedszkolaki z Miejskiego Przedszkola nr 37 „Tęcza” w Płocku. Z …

Jeden komentarz

  1. Witam,proszę o poprawę błędu w nazwisku jednej ze zwyciężczyni a mianowicie poprawne nazwisko to Natalia KORZENIEWSKA.