Koniec roku w DELTAKLUBIE

Jak zawsze ciekawie i widowiskowo zakończyli rok szkolny uczestnicy zajęć odbywających się w ramach DELTAKLUBU dla uzdolnionej młodzieży. Pasjonaci i znawcy matematycznych, fizycznych, chemicznych zagadnień i ciekawostek odebrali podziękowania i dyplomy.
Tegoroczna edycja zajęć dla uzdolnionych matematycznie, chemicznie i fizycznie uczniów odbywała się po raz XIII. Na finał w sali wykładowej Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli Wydział w Płocku uczniowie przygotowali dla rodziców i nauczycieli pokazy będące próbką ich umiejętności. W tym roku była słoniowa pasta do zębów z płynu do mycia naczyń. Uczniowie dali odpowiedź na to, czy można historyczne wydarzenia sprowadzić do matematycznych równań, jaka bryła jest symbolem całego wszechświata oraz jak zrobić sztuczną krew i zaimponować tym kolegom.
Tradycyjnie najodważniejsi uczniowie mogli zaprezentować swoją wiedzę publiczności. Grupa fizyczna zaprezentowała doświadczenia z indukcji elektromagnetycznej. Zobrazowali i wytłumaczyli, czym jest zjawisko elektryzowania i podzielili się imponującą wiedzą na temat silników elektrycznych. Uczestnicy grupy matematycznej przedstawili swoje prezentacje na temat wielościanów foremnych i ciekawostki o liczbach, a następnie zaadaptowali historyczne wydarzenia do treści matematycznych łamigłówek. Tuż po nich wystąpiła grupa chemiczna, która z pomocą kolorowych odczynników i rzeczy codziennego użytku, tj. płyn do mycia naczyń, prezentowali, jak powstają niezwykle efektowne, wielobarwne roztwory, słoniowa pasta do zębów z płynu do mycia naczyń oraz ciesząca się niesłabnącą popularnością sztuczna krew. Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i pochwały za wiedzę, której jak zawsze podkreślają nauczyciele prowadzący zajęcia, uczestnikom projektu mogą pozazdrościć dorośli.

rad
fot. MSCDN Płock

Zobacz kolejny artykuł

Płocka „trójka” ma 100 lat

Wszystko zaczęło się w budynku po koszarach wojskowych przy ulicy Dobrzyńskiej. Szkołą imienia Królowej Jadwigi …