Kolejny rekord w grosikowej zbiórce

Coraz większa mobilizacja i coraz więcej kilogramów miedzianych grosiaków zbierają uczestnicy płockiej edycji akcji „Gorączka Złota”. W szóstej już edycji zebrano 1 128,84 kg. Tym samym pobity został ubiegłoroczny rekord, w którym po raz pierwszy przekroczona została magiczna granica tony. Niekwestionowanymi rekordzistami byli uczniowie z SP 21 w Płocku, którzy uzbierali prawie 200 kg złotych monet.
Jak mówili organizatorzy akcji z płockiego oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża, patrząc na zaangażowanie uczestników zbiórki ten wynik będzie pewnie za rok jeszcze lepszy.
W tym roku jedno, dwu i pięciogroszowe monety zbierali uczniowie i studenci z 47 placówek. Do nich dołączyło także 5 pięć osób, które indywidualnie zbierały miedziaki, w tym prezydent Płocka Andrzej Nowakowski. Wszyscy zebrali razem monety o wartości 11 700,00 zł. W akcji uczestniczyła 1 szkoła wyższa, 8 szkół ponadgimnazjalnych, 1 szkoła gimnazjalna, 18 szkół podstawowych i 16 przedszkoli.
Tradycyjnie najwięksi zbieracze uhonorowani zostali statuetkami z tytułem Największego Pomocnika Detektywa Grosika. A wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy. – Tegoroczny wynik pokazuje, że nie brakuje osób chcących pomagać innym. Bo właśnie o to chodzi w naszym zbieraniu. Bardzo dziękuję uczniom, nauczycielom, rodzicom, bo wiem, że zbierali wszyscy. A dzieciaki nawet znalezione na korytarzach groszówki przekazywały do wspólnej puli. To dzięki temu w czasie sześciu lat udaje nam się osiągać taki wspaniały wynik i jeszcze więcej pomagać – dziękowała uczestniczącym w zbiórce uczniom i ich opiekunom prezes zarządu oddziału rejonowego PCK w Płocku Ewa Domosławska.
Przypomnijmy, że podczas pierwszej zbiórki w 2013 roku w konkursie uczestniczyli uczniowie z trzynastu szkół, zebrali 1687 zł. W każdym kolejnym roku uczestnicy poprawiali swój wynik. W roku 2014 uczniowie z dwudziestu jeden placówek zebrali 4003 zł. Rok później mogli pochwalić się już wynikiem 4211 zł. A w roku 2016 było to ponad 6 tysięcy złotych. W ubiegłym roku po raz pierwszy przekroczona została magiczna granica 1 tony zebranych miedziaków. A w tym roku zbieracze ponownie poprawili swój wynik o tysiąc złotych. – Każdy kolejny wynik oznacza, że możemy przygotować więcej wyprawek szkolnych czy paczek świątecznych. W ubiegłym roku było 100 sztuk wyprawek, 285 paczek świątecznych. – mówiła o przeznaczeniu pieniędzy ze zbiórki Danuta Lewandowska, dyrektor biura oddziału rejonowego PCK w Płocku.
We wcześniejszych edycjach pieniądze przeznaczane były między innymi na zakup plecaków w ramach innej akcji PCK „Wyprawka dla Żaka”, przygotowanie paczek świątecznych, czerwonokrzyskiej gwiazdki czy dofinansowanie obozów liderskich dla wolontariuszy ze szkolnych kół PCK.
W tym roku tytuł Największego Zbieracza Złota w kategorii szkół podstawowych otrzymali uczniowie z SP 21 w Płocku, którzy zebrali 175,71 kg grosiaków. W gronie przedszkolaków najwięcej uzbierały dzieci z przedszkola w Nowych Proboszczewicach (56,285 kg). W kategorii zespołów przedszkolno – szkolnych tytuł Największego Zbieracza odebrali uczniowie z Zespołu Placówek Oświatowych w Bodzanowie (68,83 kg). W grupie gimnazjalistów tytuł i pierwsze miejsce otrzymali uczniowie z Gimnazjum w Dobrzykowie (16,48 kg), a szkół ponadgimnazjalnych uczniowie z Zespołu Szkół Zawodowych im. M. Skłodowskiej Curie w Płocku (24,185 kg). Tytuł Największego Zbieracza odebrali także studenci Szkoły Wyższej Pawła Włodkowica z wynikiem 94,306 kg. – Ta akcja była dla nas okazją do wejścia w działania organizowane przez PCK. Dzięki zaangażowaniu uczniów udało nam się uzyskać bardzo dobry wynik. Co nas bardzo cieszy. Z pewnością w przyszłym roku będziemy też uczestniczyli w zbiórce i także innych akcjach organizowanych przez PCK – mówiła Anna Olczak, nauczyciel języka angielskiego w SP 21 i opiekun szkolnej akcji, która wspólnie z dwoma innymi nauczycielkami w tym roku otworzyła Szkolne Koło PCK w SP 21.
Zadowolenia nie kryli także uczniowie. Kacper Zakrzewski z klasy V a w SP 21 mówi, że uczniowie byli tak zmotywowani do zbierania, że nawet w krótszym czasie udałoby im się zebrać tak dużo grosiaków. Natalia Sadłowska z klasy VI b w SP 21 dodaje, że złotych monet szukała wszędzie. W ruch poszły skarbonki. Wsparcie dawali rodzice, dziadkowie, znajomi. A ona sama do szkoły przyniosła blisko 7 kg miedziaków.

tekst i fot. rad

Zobacz kolejny artykuł

Czy będzie strajk nauczycieli?

Nauczyciele w Polsce podnoszą postulaty dotyczące podniesienia ich płacy zasadniczej. Nie inaczej jest w Płocku. …