Klasa sześciolatków

Więcej maluchów w podstawówkach

Wszystko wskazuje na to, że w przyszłym roku szkolnym w płockich podstawówkach będzie znacznie więcej sześciolatków niż obecnie. A w SP 22 planowana jest dla nich nawet odrębna klasa.
Rząd chciał, aby już w tym roku szkolnym nałożyć na sześciolatki obowiązek nauki. Protestowali jednak rodzice. Aż w końcu prezydent zawetował ustawę obniżającą wiek szkolny z siedmiu do sześciu lat. Do 2012 roku sześciolatki mogą iść do szkoły, jeśli chcą tego rodzice. Później będzie to obowiązek. Dotychczas sześciolatki również mogły iść do podstawówki, ale musiały mieć pozytywną opinię z poradni psychologicznej. Od tego roku szkolnego decydują wyłącznie rodzice, którzy zapisują dziecko do szkoły. Jednak w Płocku ta zmian nie wpłynęła jakoś znacząco na wzrost liczby sześciolatków w podstawówkach. Obecnie jest ich 21. Ale już od przyszłego roku ta liczba będzie prawdopodobnie dwukrotnie wyższa. Ze wstępnych deklaracji rodziców, którymi dysponuje ratusz wynika, że do podstawówek wybiera się 55 sześciolatków. Najwięcej do SP 22. Tam ma powstać klasa złożona tylko z dzieci w tym wieku. – Na razie mamy zapisanych 17 osób, to najwięcej ze wszystkich podstawówek – mówi Małgorzata Kamińska – Juckiewicz, dyrektor szkoły. – Robiliśmy sporo, żeby poinformować rodziców o możliwości powstania takiej klasy. Początkowo skupiliśmy się tylko na Podolszycach, ale później rozesłaliśmy nasze plakaty do wszystkich płockich przedszkoli.
Szkoła zorganizowała spotkanie dla rodziców i dzieci. – Mówiliśmy rodzicom o reformie oświatowej, o tym czego się będą uczyć ich pociechy oraz jakimi metodami. Zapoznaliśmy z bazą szkoły. Natomiast dzieci szybko oswoiły się ze szkołą, zaczęły się bawić z nauczycielkami i trochę zapomniały o rodzicach – opowiada Małgorzata Kamińska – Juckiewicz.
SP 22 była jedyną w Płocku szkoła, która w ubiegłym roku otrzymała 12 tys. zł dofinansowania w ramach programu „Radosna szkoła”. To program, który ma przygotować szkoły na przyjęcie sześciolatków, np. poprzez stworzenie kącików zabaw. W tym roku takich szkół będzie zdecydowanie więcej. Po ponowieniu wniosków dofinansowanie w kwocie 162 tys. zł zostało przyznane 15 szkołom.     GSZ

Zobacz kolejny artykuł

Certyfikaty dla matematycznych prymusów

Sześćdziesięciu pasjonatów nauk ścisłych ze szkół płockich i powiatu płockiego odebrało certyfikaty ukończenia zajęć warsztatowych …