Najnowsze informacje

Jesienne ogrody w Płocku

Za sprawą utalentowanych artystów plastyków z krajowych i zagranicznych szkół artystycznych można będzie oglądać niesamowite ogrody. Jak zawsze – ciekawe, piękne i zaskakujące. Zostaną zaprezentowane podczas gali wręczania nagród połączonej z pokonkursową wystawą podsumowującą szóstą już edycję Międzynarodowego Konkursu Plastycznego „Pamiętajcie o ogrodach”.
Uczestnicy nagradzani są w dwóch kategoriach: malarstwa i rysunku. Konkurs organizowany jest przez I Prywatne Liceum Plastyczne im. Władysława Drapiewskiego w Płocku we współpracy z Katedrą Sztuki i Krajobrazu Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie i Muzeum Mazowieckie w Płocku.
Od początku jednemu z najważniejszych i największych konkursów artystycznych w kraju, który od kilku lat ma międzynarodową formułę, przyświecają słowa piosenki Jonasza Kofty „Pamiętajcie o ogrodach”. Jak mówił w czasie jednego z uroczystych finałów przewodniczący konkursowego jury prof. Jan Rylke, jest to jeden z najpiękniejszych, najwdzięczniejszych i najbardziej inspirujących tematów, rozbudzających artystyczną wyobraźnię młodych twórców. – Z ogromną przyjemnością po raz kolejny oglądamy i oceniamy prace uczestników konkursu, które zaskakują nas niezwykłym ujęciem tematu i naprawdę dojrzałym artystycznym jego ukazaniem – mówił podczas podsumowania jednej z edycji Profesor Rylke.
Propozycja płockiej szkoły cieszy się ogromnym zainteresowaniem młodych artystów plastyków. Rokrocznie nadsyłanych jest kilkaset prac. Sam konkurs to jak mówi Małgorzata Mroczkowska, dyrektor I Prywatnego Liceum Plastycznego w Płocku, nie tylko malowanie. To także wymiana doświadczeń, inspirowanie młodych twórców do doskonalenia umiejętności malarskich i rysunkowych, rozbudzanie artystycznych pasji.
Finał tegorocznej, szóstej edycji konkursu odbędzie się w Muzeum Mazowieckim w piątek, 24 listopada o godzinie 12.00. Prace oceniać będzie jury pod przewodnictwem prof. dr hab. Jana Rylke, kierownika Katedry Sztuki Krajobrazu Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. A wraz z nim w komisji konkursowej zasiądą: dr Tomasz Milanowski, dziekan wydziału malarstwa ASP, prof. Jacek Dyrzyński z Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Axel Schwerk z SGGW, prof. Dymitr Tkanko ze Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuki.
Honorowy patronat nad konkursem objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także wojewoda mazowiecki, marszałek województwa mazowieckiego, mazowiecki kurator oświaty, rektor ASP w Warszawie, rektor SGGW w Warszawie, starosta płocki oraz prezydent Płocka. Honorowy patronat objęli również ambasadorzy Litwy, Słowacji i Węgier. Patronat medialny nad konkursem pełni Tygodnik Płocki.

rad

Zobacz kolejny artykuł

Nowy prorektor w PWSZ

Przez najbliższe dwa lata Agnieszka Grażul-Luft będzie odpowiedzialna za sprawy studenckie i dydaktyczne w Państwowej …

Kolejny rekord w grosikowej zbiórce

Coraz większa mobilizacja i coraz więcej kilogramów miedzianych grosiaków zbierają uczestnicy płockiej edycji akcji „Gorączka …