ITD kontroluje gimbusy

Od września do listopada Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego skontrolował 108 gimbusów dowożących dzieci do szkół. Kolejne kontrole są zapowiadane w grudniu.
Przez trzy miesiące, od września do listopada, inspektorzy ITD skontrowali 108 gimbusów w województwie mazowieckim. Zatrzymali 18 dowodów rejestracyjnych, 10 pojazdów nie zostało dopuszczonych do ruchu, 6 kierowców nie miało w dokumentach wpisów o odbytych szkoleniach. ITD skontrolował także 15 przewoźników realizujących przewozy niepełnosprawnych dzieci i dorosłych. Wynikiem tych kontroli było zatrzymanie dwóch dowodów rejestracyjnych, dwa mandaty karne i 5 postępowań administracyjnych. Najczęściej popełniane wykroczenia to brak legalizacji tachografów, brak wykresówek, czyli kart rejestrujących czas jazdy, przejechaną trasę i odpoczynki kierowców. Część kierowców nie miała także badań lekarskich i psychologicznych. Jeden z kierowców był pijany.
W październiku inspektorzy ITD położyli szczególny nacisk na komunikację regularną. Zatrzymali 9 dowodów rejestracyjnych, wszczęli 5 postępowań administracyjnych, a w 4 przypadkach wręcz zakazali dalszej jazdy. – Bezpieczeństwo transportu dzieci i dorosłych jest priorytetem rządu. Chcemy, żeby statystyki bezpieczeństwa drogowego się poprawiły – mówi wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski.
Nad bezpieczeństwem na mazowieckich drogach czuwa około 50 inspektorów z Warszawy, Płocka, Radomia, Ciechanowa, Garwolina, Grójca, Ostrołęki i Siedlec. – Dalsze kontrole będą przeprowadzane w całym województwie mazowieckim w grudniu – dodaje szef mazowieckiego WITD Andrzej Łuczycki.    (jac)

Zobacz kolejny artykuł

Czy będzie strajk nauczycieli?

Nauczyciele w Polsce podnoszą postulaty dotyczące podniesienia ich płacy zasadniczej. Nie inaczej jest w Płocku. …