I cóż to za dziewczyna…?

187 prac dzieci i młodzieży w wieku 8-16 lat oceniło jury XXVIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego Młodzi Twórcy Literatury, który w tym roku przebiegał pod hasłem „…I cóż, że dziewczyna?”. Wyróżnione prace to opowieści o dziewczynach i kobietach, które inspirują i które autorzy podziwiają, niekoniecznie znanych z pierwszych stron gazet.
Celem tegorocznego konkursu, który odbył się w Roku Praw Kobiet, było zwrócenie uwagi na rolę kobiet, dziewczyn, koleżanek w życiu młodych ludzi, przełamywanie stereotypów i podziałów. Jury – pisarka i publicystka Ewa Nowak oraz dziennikarka radiowa Martyna Chuderska czytało prace uczniów z Płocka i powiatu, Warszawy, Śląska, Podkarpacia, Lubelszczyzny, Torunia, Zielonej Góry, Łodzi, Poznania, Krakowa, Pomorza. Uczestnicy byli oceniani w trzech grupach wiekowych: 8-10 lat, 11-12 lat, 13-16 lat. Laureatami I grupy zostali: Wojciech Siwik ze Złotoryji, Natalia Rewak z Bodzanowa oraz Julia Baranowska z Krośniewic.
Wyróżnienia: Miłosz Amiłowski, Miłosz Moruzgała (obaj z Krośniewic), Kacper Gerwatowski z Włocławka. I miejsca wśród starszych uczestników zajął Jakub Piecusiak z Łodzi, II – Izabela Szerląg z Jasła, III – Sebastian Gaciąk z Małej Wsi.
Wyróżnienia: Amelia Białecka „Mysza” z Budzynia, Kinga Stępniak z Żabikowa, Roksana Przydatek z Grabiny. W III grupie wiekowej najlepsi byli: Patrycja Krużołek z Zabrza, Joanna Wyrzykowska z Siedlec, Agnieszka Czajka z Kutna. Wyróżnienia otrzymały: Małgorzata Sobkiewicz z Agatówki, Marcelina Sobczak ze Sławy, Emilia Lisiecka z Płocka.
Wręczenie nagród odbyło się w sobotę w Książnicy Płockiej. Konkurs wsparło Starostwo Powiatowe Płockie, patronat honorowy sprawowała Polska Sekcja IBBY.

(l.)
fot. archiwum KP

Zobacz kolejny artykuł

W Płocku bez dwóch zmian

W Płocku III Liceum Ogólnokształcące jest na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o liczbę kandydatów w …