I cóż to za dziewczyna…?

187 prac dzieci i młodzieży w wieku 8-16 lat oceniło jury XXVIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego Młodzi Twórcy Literatury, który w tym roku przebiegał pod hasłem „…I cóż, że dziewczyna?”. Wyróżnione prace to opowieści o dziewczynach i kobietach, które inspirują i które autorzy podziwiają, niekoniecznie znanych z pierwszych stron gazet.
Celem tegorocznego konkursu, który odbył się w Roku Praw Kobiet, było zwrócenie uwagi na rolę kobiet, dziewczyn, koleżanek w życiu młodych ludzi, przełamywanie stereotypów i podziałów. Jury – pisarka i publicystka Ewa Nowak oraz dziennikarka radiowa Martyna Chuderska czytało prace uczniów z Płocka i powiatu, Warszawy, Śląska, Podkarpacia, Lubelszczyzny, Torunia, Zielonej Góry, Łodzi, Poznania, Krakowa, Pomorza. Uczestnicy byli oceniani w trzech grupach wiekowych: 8-10 lat, 11-12 lat, 13-16 lat. Laureatami I grupy zostali: Wojciech Siwik ze Złotoryji, Natalia Rewak z Bodzanowa oraz Julia Baranowska z Krośniewic.
Wyróżnienia: Miłosz Amiłowski, Miłosz Moruzgała (obaj z Krośniewic), Kacper Gerwatowski z Włocławka. I miejsca wśród starszych uczestników zajął Jakub Piecusiak z Łodzi, II – Izabela Szerląg z Jasła, III – Sebastian Gaciąk z Małej Wsi.
Wyróżnienia: Amelia Białecka „Mysza” z Budzynia, Kinga Stępniak z Żabikowa, Roksana Przydatek z Grabiny. W III grupie wiekowej najlepsi byli: Patrycja Krużołek z Zabrza, Joanna Wyrzykowska z Siedlec, Agnieszka Czajka z Kutna. Wyróżnienia otrzymały: Małgorzata Sobkiewicz z Agatówki, Marcelina Sobczak ze Sławy, Emilia Lisiecka z Płocka.
Wręczenie nagród odbyło się w sobotę w Książnicy Płockiej. Konkurs wsparło Starostwo Powiatowe Płockie, patronat honorowy sprawowała Polska Sekcja IBBY.

(l.)
fot. archiwum KP

Zobacz kolejny artykuł

Nowoczesny sprzęt od ORLENU

Prawie 200 tysięcy złotych przeznaczył PKN ORLEN na zakup nowoczesnego sprzętu dydaktycznego do płockich szkół …

Prorektor Janusz Zieliński w Złotej Księdze Absolwentów

Prorektor Politechniki Warszawskiej prof. dr hab. inż. Janusz Zieliński, w dniu obchodów Święta Politechniki Warszawskiej …