Ekomonster z Kanigowa najlepszy

Przez kilka tygodni uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Nowym Kanigowie (gm. Bodzanów) pracowali nad stworzeniem ekologicznego potwora. Ich pomysł ukazujący największe zagrożenia dla przyrody i mieszkańców uznany został za najlepszy. Praca została zaprezentowana w ministerstwie edukacji. Minister Anna Zalewska wręczyła uczniom nagrody i certyfikat „ekopozytywnych”.
Praca przygotowana przez uczniów z SP w Nowym Kanigowie była jedną z 87 nadesłanych na konkurs „Ekomonster” zorganizowany przez posła Marka Opiołę, który jako parlamentarzysta m.in. zajmuje się ekologią w perspektywie życia mieszkańców regionu. Do udziału w konkursie poseł zaprosił uczniów ze szkół podstawowych Płocka oraz powiatów płockiego, gostynińskiego i sierpeckiego. Do konkursu zgłosiło się 87 szkół.
W pierwszym etapie konkursu spośród zgłoszonych prac wybrano pięć najlepszych. Te poseł Marek Opioła, wraz z prezesem Okręgowej Izby Lekarskiej w Płocku Ryszardem Mondzielem, lekarzem Jarosławem Waneckim oraz szefem biura poselskiego Rafałem Kossowskim oglądali podczas spotkań w szkołach z uczniami i nauczycielami. Po ocenie finalistą konkursu zostali uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Nowym Kanigowie. Pracę przygotowywali: Kinga Bombała, Ala Iwandowska, Kuba Żaglewski, Bartek Jaworski i Dominik Sikora pod kierunkiem nauczyciela Marty Lichowskiej. – Przez kilka tygodni pani Marta pilnowała nas, abyśmy dali z siebie wszystko i jak najlepiej przygotowali naszego Ekomonstera – mówi Bartek Jaworski. Kuba Żaglewski dodaje: – Finał pracy to połączenie pomysłów całej naszej ekipy. Każdy z nas miał jakiś pomysł na jego części i tak zrobiliśmy tego potwora.
Dumy ze swoich uczniów nie kryje dyrektor szkoły ksiądz Dariusz Grabarczyk. – To prestiżowe wyróżnienie dla szkoły. W całej szkole jest jak w rodzinie, panuje bardzo ciepła atmosfera. To wszystko sprawia, że mamy bardzo dobre wyniki. Szkoła w Kanigowie jest sercem kulturalnym okolicznych miejscowości. Tu organizuje się festyny, obchodzi ludowe święta oraz spotkania społeczne. Teren szkoły jest zawsze otwarty dla wszystkich. Dzięki niej mieszkańcy mogą miło spędzać czas – mówi dyrektor ks. Grabarczyk, który dodaje, że wygrana to wspaniała nagroda dla dzieciaków, które teraz marzą o szkolnym boisku.
Pierwsze miejsce w konkursie zapewniło dzieciakom wyjazd do Warszawy. Przed wizytą w ministerstwie dzieci miały przygotowane różne zabawy plenerowe w ogrodach Królewskich Łazienek, gdzie wspólnie z laureatami pozostałych miejsc mogły się zintegrować. A potem przyszedł czas na spotkanie z minister Anną Zalewską, która wręczyła laureatom konkursu certyfikaty ekopozytywnych i nagrody książkowe. Były również certyfikaty dla nauczycieli oraz szkół i zwiedzanie gmachu ministerstwa.
W konkursie II miejsce zajęli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Gostyninie, trzecie ze Szkoły Podstawowej nr 21 w Płocku.

rad
fot. M. Konarski

Zobacz kolejny artykuł

Kolejni nauczyciele zostali mianowani

Trzydziestu dziewięciu nauczycieli z płockich szkół otrzymało awans na stopień nauczyciela mianowanego. Tradycyjnie początek roku …

Stypendia od Orlenu dla najzdolniejszych uczniów

Już po raz dziesiąty uczniowie z Płocka i powiatu płockiego mogą starać się o stypendium …

Jeden komentarz

  1. mieszkaniec z

    Znam Szkołę, Dyrekcję i nauczycieli. To dobrzy ludzi. Cała okolica ich chwali i dziękuje Bogu, że się tu znalezli.
    Szkoda, że tak mało władze interesują się tym miejscem. Tam się naprawdę dużo robi dla dzieci oraz dla nas mieszkańców. Gratuluje im z całego serca tej nagrody. To za ich Ciężką pracę. Pozdrawiam