Najnowsze informacje

Dlaczego po lekcjach wracać do szkoły?

Odpowiedź na to pytanie już niebawem uzyskają uczniowie Gimnazjum nr 5 w Płocku. Zachętą mają być przygotowane dla gimnazjalistów zajęcia pozalekcyjne w ramach rozpoczętego programu „Po lekcjach… do szkoły”. Uczniowie, jak mówią autorzy projektu, będą zaskoczeni ich innowacyjnością, nowatorskim podejściem do kwestii przekazywania wiedzy i podejmowanej tematyki. Coś dla siebie znajdą pasjonaci filmu i muzyki, dla których powstanie Klub Miłośników Muzyki i Filmu oraz fotografii, a także fizyki, nawet biotechnologii. W ramach projektu odbędzie się także Szkolny Festiwal Nauki. Na realizację projektu Gimnazjum pozyskało z funduszy unijnych ponad pięćset tysięcy złotych. W zaplanowanych zajęciach uczestniczyć będzie dwustu uczniów.
Program został przygotowany przez nauczycieli Gimnazjum nr 5 w Płocku, przy wsparciu pracowników Urzędu Miasta odpowiedzialnych za pozyskiwanie funduszy unijnych oraz pracowników Regionalnego Ośrodka EFS w Płocku. Szkoła przy jego tworzeniu korzystała także z doświadczeń innych miejskich szkół realizujących podobne projekty.
Projekt to alternatywa mająca zachęcić młodzież do udziału w ciekawych formach spędzania czasu wolnego i promująca twórcze nauczanie. Jak zaznaczała podczas oficjalnej inauguracji projektu dyrektor Gimnazjum nr 5 w Płocku Eliza Ogorzała, twórcze nauczanie już dzieje się na lekcjach, ale teraz młodzież w znacznie szerszym zakresie i wymiarze będzie miała okazję realizować je także po lekcjach, a przy okazji również odkrywać swoje talenty i rozwijać zainteresowania. – Projekt pozwoli uatrakcyjnić, unowocześnić zajęcia, ale także zwiększyć liczbę kół zainteresowań. Zajęcia są tak przygotowane, aby ukierunkować zainteresowania uczniów na przedmioty przyrodnicze, dostosować ofertę edukacyjną do potrzeb rynku pracy miasta i regionu.
Joanna Wodowska, współautorka projektu, przedstawiając jego szczegóły dodawała, że: – w ciągu 45 minut lekcji możemy zasiać ziarenko ciekawości, obudzić ciekawość wiedzy, ale to wszystko trzeba dalej rozwijać, rozbudzać, kreować. Bardzo często na lekcjach nie mamy już na to czasu. Zajęcia w ramach programu „Po lekcjach… do szkoły” tworzą taką możliwość zarówno nauczycielom, jak i uczniom.
Zajęcia rozpoczną się już wkrótce i będą realizowane do czerwca 2013 roku. W tym czasie z różnorodnych form skorzysta 200 gimnazjalistów. Uczniowie będą mogli uczestniczyć w warsztatach historyczno – informatycznych, fizyczno – chemicznych, działać w ramach Klubu Miłośników Filmu i Muzyki, koła biotechnologicznego, informatycznego. Odbywać się będą zajęcia dla uczniów niesłyszących, socjoterapeutyczne, prowadzone będzie doradztwo zawodowe. W Gimnazjum odbędzie się pierwszy Szkolny Festiwal Nauki. Jak zapowiadali autorzy projektu, dziać się będzie bardzo wiele, bo uczniowie uczestniczący w projekcie wcielą się w role fotoreporterów, badaczy, podróżników, reżyserów, operatorów kamery. Będą odwiedzać najciekawsze miejsca w kraju, przygotowywać reportaże filmowe, przewodniki, ale także, co ważne, w ramach zajęć przygotowanych dla uczniów niesłyszących uczyć samodzielnego załatwiania podstawowych spraw w urzędach, bankach, na poczcie czy robienia zakupów.
Prezentując plany obecnego programu, Paweł Kamiński – drugi z jego współautorów, zaznaczał, że doświadczenia pozwalające rozpocząć kolejne przedsięwzięcie zdobywali na bardzo małych projektach. Pierwszy w Gimnazjum realizowano już w 2005 roku z Funduszu Grantowego. Kolejne lata były czasem realizacji nowych pomysłów i projektów jak: „Z ziemią za pan brat”, „Krzyżacy w sieci”, „Zakochaj się w funduszach europejskich” czy „Zrobimy po swojemu”. – Teraz przyszedł czas na kolejny projekt, który w dużej mierze powstał w oparciu o poprzednie doświadczenia – podsumowywał Paweł Kamiński. I dodawał, że zaproponowana formuła spełni oczekiwania nauczycieli i uczniów, bo przecież wszystko jest do pokonania i zdobycia w ramach twórczych przedsięwzięć.     (rad)

Zobacz kolejny artykuł

Nowy prorektor w PWSZ

Przez najbliższe dwa lata Agnieszka Grażul-Luft będzie odpowiedzialna za sprawy studenckie i dydaktyczne w Państwowej …

Kolejny rekord w grosikowej zbiórce

Coraz większa mobilizacja i coraz więcej kilogramów miedzianych grosiaków zbierają uczestnicy płockiej edycji akcji „Gorączka …