Czy będzie strajk nauczycieli?

Nauczyciele w Polsce podnoszą postulaty dotyczące podniesienia ich płacy zasadniczej. Nie inaczej jest w Płocku. Obecnie w całym kraju trwa protest, który przybrał formę tzw. „belferskiej grypy”. W Płocku i okolicach akcja ta nie ma dużych rozmiarów, więc szkoły funkcjonują normalnie. Coraz częściej pojawia się jednak pytanie o to, czy czeka nas strajk pedagogów?
Spór o wysokość pensji w oświacie powraca do publicznej dyskusji co jakiś czas. Nie jest to nowy problem. Zdaniem nauczycieli wynagrodzenia w oświacie są bardzo niskie w stosunku do wynagrodzeń w innych zawodach.
Niskie płace, według prezesa płockiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego Stanisława Nisztora przyczyniają się do tego, że wielu młodych ludzi nie decyduje się na podjęcie pracy w zawodzie. To w przyszłości może rodzić problemy kadrowe w szkołach. – W dużych miastach, gdzie wynagrodzenia są wyższe, ten problem już się pojawił. Zawód nauczyciela nie jest konkurencyjny w stosunku do tego, co oferuje rynek. Dlatego coraz mniej młodych osób decyduje się rozpocząć pracę w tym zawodzie. Jeżeli nic się nie zmieni, braki kadrowe będą palącym problemem w skali całego kraju. W związku z tym oczekujemy podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego o 1000 zł – mówi Stanisław Nisztor.
Przypominamy, że zasadnicze wynagrodzenie nauczyciela zależy od stopnia zawodowego. Nauczyciel stażysta w 2018 r. otrzymywał pensję zasadniczą na poziomie 1751 zł netto, nauczyciel kontraktowy 1798 zł, mianowany 2033 zł, a dyplomowany 2377 zł.
Tegoroczne podwyżki zaproponowane przez ministerstwo nie są satysfakcjonujące dla pedagogów. – Związek Nauczycielstwa Polskiego w ostatnim czasie otrzymał do zaopiniowania rozporządzenie o minimalnych stawkach, do którego ustosunkował się negatywnie. Zgodnie z nim rok 2019 przyniósłby podwyżki w przedziale od 121 do166 zł brutto – informuje Stanisław Nisztor.
Również „Solidarność” nie zgadza się na zaproponowane przez ministerstwo 5-procentowe podwyżki.

Eliza Kinalska
fot. D. Ossowski

Zobacz kolejny artykuł

Tysiąc uczniów w lidze przedmiotowej

Prawie tysiąc najzdolniejszych uczniów wystartowało w tegorocznej edycji ligi przedmiotowej organizowanej dla gimnazjalistów i uczniów …