Bajkowy prezent

Nauczyciele w roli bajkowych postaci i spektaklach przygotowywanych dla uczniów – taki pomysł od kilkunastu lat realizują nauczyciele w Szkole Podstawowej nr 23 w Płocku. Ich najnowsza propozycja to „Królewna Śnieżka”, spektakl będący prezentem dla uczniów przygotowanym z okazji niedawno świętowanego Dnia Dziecka.
Tak jak i wcześniejsze spektakle, ten obejrzało kilkaset dzieciaków z SP 23, a także z zaprzyjaźnionych przedszkoli i szkół. W teatralną scenę zamieniła się szkolna sala gimnastyczna.
Pomysł stworzenia szkolnej grupy zrodził się z pasji Bożeny Kowalskiej, wielkiej miłośniczki teatru, nauczyciela świetlicy w SP 23. I tak powstała grupa teatralna o nazwie „Teatr 23”. – Tym razem przygotowaliśmy parafrazę jednej z najbardziej znanych baśni braci Grimm „Królewny Śnieżki”. Postawiliśmy na klasyczną scenografię i stroje aktorów, ale z uwspółcześnionymi, zabawnymi tekstami. Naszą modyfikacją jest to, że jeden z krasnali mówi np. tylko rymem. Całość słownych zabiegów przygotowana jest tak, aby wyeksponować przekaz siły dobra i jego przewagi nad złem. Aby mali widzowie poczuli siłę i piękno sztuki – mówiła o swojej teatralnej pasji Bożena Kowalska.
Powstające w ramach „Teatru 23” spektakle, to okazja do doskonałej zabawy, ale także wychowywanie przyszłego widza. Pierwsze spektakle powstały w 1996 roku. O ich historii mówią wiszące na szkolnych holach zdjęcia archiwalne. – Najnowszy spektakl jest pochyleniem się nad dzieciństwem ze względu na to, że jest to prezent od nauczycieli dla uczniów z okazji ich święta. I dlatego w role wcielili się nauczyciele – mówiła Liliana Tomaszewska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 23 w Płocku, dodając, że takie spektakle pełnią wiele różnych ról. – Jest to świetny pomysł, który pozwala odkrywać sztukę, bawić się, ale także zwrócić uwagę uczniów na to, że nauczyciele potrafią odejść od tablicy, od standardowych, lekcyjnych zachowań. To jest także istota tego spektaklu. Trzeba tu również powiedzieć, że ten spektakl łączy trzy pokolenia: nauczycieli, studentów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Płocku, którzy nam pomagają i oczywiście naszych uczniów – mówiła dyrektor Tomaszewska.
W ciągu roku szkolnego w ramach „Teatru 23” przygotowywanych jest kilka spektakli. Wspólna praca to okazja do integracji środowiska nauczycielskiego, ciekawego spędzenia czasu. A także jak mówi dyrektor Tomaszewska, praca w ramach teatru wiąże się z kreatywnością nauczycieli, a kreatywny nauczyciel będzie uczył kreatywności uczniów.

rad
fot. D. Ossowski

Zobacz kolejny artykuł

Fascynujące zajęcia z matematyki

Fitness dla mózgu i popisy logiki Od września rozpoczynają się wyjątkowe zajęcia matematyczne dla uczniów …

Bieg po wiedzę

13 drużyn ze świetlic środowiskowych i osiedlowych wzięło udział w „Biegu po wiedzę”. To kolejna …