90 lat Ekonomika

Pierwsza szkoła zawodowa w Płocku i jedna z najstarszych szkół zawodowych na Mazowszu, czyli płocki Ekonomik, świętował jubileusz dziewięćdziesięciolecia. Piątkowe uroczystości były okazją do przypomnienia historii szkoły, która może pochwalić się ogromnym dorobkiem, wciąż niesłabnącym zainteresowaniem, dobrą kondycją, liczbą ponad 20 tys. absolwentów. Za zasługi na rzecz edukacji marszałek województwa mazowieckiego uhonorował szkołę medalem pamiątkowym Pro Masovia. Nagrody od prezydenta Płocka otrzymali wyróżniający się pedagodzy.
Dziś popularny Ekonomik to 60 pedagogów i 730 uczniów, którzy zdobywają przygotowanie zawodowe w wielu poszukiwanych na rynku pracy zawodach. – Jestem dumny z nauczycieli, uczniów, absolwentów szkoły, która ma naprawdę wielu przyjaciół. Miałem to szczęście, że znalazłem się w odpowiednim miejscu i w odpowiednim czasie. I od dwudziestu lat współtworzę obraz płockiego Ekonomika – mówił w czasie uroczystej gali Ireneusz Szychowski, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomiczno-Kupieckich w Płocku.
Dyrektor przypominał, że rokrocznie naukę w szkole rozpoczyna prawie 200 uczniów, a szkoła ciągle zajmuje znaczące miejsce na płockim rynku oświatowym i kształci nowoczesnych, potrzebnych gospodarce specjalistów. Mówił o tym także prezydent Płocka Andrzej Nowakowski. – Macie dobrego dyrektora, który umiejętnie odpowiada na wyzwania rynku edukacyjnego i rynku pracy. Mimo zmieniających się okoliczności, oświatowych reorganizacji, mimo wielu kryzysów szkoła zachowała swoją tożsamość. A Ekonomik jest w dobrej kondycji, kształci absolwentów w poszukiwanych na rynku pracy zawodach, dla wielu jest ważnym etapem do dalszej edukacji. Szkoła należy do czołówki szkół branżowych w regionie.
O tym, że szkołom zawodowym nie było łatwo zwłaszcza w 1989 roku, w czasie transformacji ustrojowej, mówił kurator mazowiecki Karol Semik. – Tym, którym się udało, należą się słowa uznania. To szkoły, które nie tylko uczą, ale dają absolwentów z dynamiczną osobowością, kreatywnych, umiejących radzić sobie w zmieniających się warunkach społeczno-zawodowych.
Jubileuszowe spotkanie było czasem wspomnień, życzeń, gratulacji i podziękowań dla tych, którzy w ciągu 90 lat pracowali, uczyli się w Ekonomiku. O tym w okolicznościowym programie artystycznym opowiadali obecni uczniowie szkoły.     rad
fot. D. Ossowski

Zobacz kolejny artykuł

Fascynujące zajęcia z matematyki

Fitness dla mózgu i popisy logiki Od września rozpoczynają się wyjątkowe zajęcia matematyczne dla uczniów …

Bieg po wiedzę

13 drużyn ze świetlic środowiskowych i osiedlowych wzięło udział w „Biegu po wiedzę”. To kolejna …