Najnowsze informacje
fot. ZSEK

1635 listów od płockich uczniów

Uczniowie z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Kupieckich pisali listy będące protestem przeciwko łamaniu praw człowieka. W ramach tegorocznego maratonu pisania listów Amnesty International wysłali aż 1635 listów i 4 kartki wsparcia. Listy ręcznie pisali prawie wszyscy uczniowie Ekonomika.
Płockich uczniów najbardziej poruszyła historia młodego Nigeryjczyka, który na podstawie fałszywych oskarżeń został skazany na karę śmierci. Listy pisali od 8 do 12 grudnia, od 8.00 do 14.30.
– Pisaliśmy listy w obronie ludzi, których prawa są łamane. Zainteresowanie akcją było ogromne, staraliśmy się napisać jak najwięcej listów – mówili uczniowie z ZSEK w Płocku.
Organizatorką Maratonu Pisania Listów w Ekonomiku jest Monika Niedźwiecka, opiekunka Szkolnej Grupy Amnesty International (założonej w szkole we wrześniu) i uczestniczka wszystkich maratonów organizowanych przez płocki MDK, rekordzistka w liczbie napisanych listów. – Włączamy się w międzynarodową akcję, aby wspólnie z ludźmi z całego świata walczyć o przestrzeganie praw człowieka – mówi Monika Niedźwiecka.
Uczniowie uzbrojeni w kartki i długopisy pisali kilka godzin dziennie przez cztery dni. – Chcemy w ten sposób naszymi słowami nieść nadzieję, przebijać mury więzień. Listy bowiem realnie wpływają na poprawę sytuacji uwięzionych osób. Po ubiegłorocznym maratonie zwolniono m.in. manifestantów z placu Błotnego. Kartki solidarności, które wysyłamy uwięzionym, dają im nadzieję – mówią uczniowie.
Współorganizatorem szkolnej akcji, która już na stałe zagości w szkole, była Iwona Chmielewska. Maraton poprzedziła akcja muffinkowa. Dochód ze sprzedaży babeczek przeznaczony został na wysłanie listów. Maraton Pisania Listów jest kolejną akcją podjętą przez Szkolną Grupę AI.
W październiku grupa włączyła się w kampanię na rzecz „S.O.S Europo”, a w listopadzie uczestniczyła w warsztatach antydyskryminacyjnych. rad

Zobacz kolejny artykuł

Koniec roku w DELTAKLUBIE

Jak zawsze ciekawie i widowiskowo zakończyli rok szkolny uczestnicy zajęć odbywających się w ramach DELTAKLUBU …

30 lat przedszkola

Jubileusz 30-lecia świętowali nauczyciele i przedszkolaki z Miejskiego Przedszkola nr 37 „Tęcza” w Płocku. Z …