Najnowsze informacje

„Wszędołazy” najlepsze na Mazowszu

W listopadzie został rozstrzygnięty konkurs wojewódzki „Na Najlepszy Szkolny Klub Turystyczno-Krajoznawczy”. Kto zwyciężył? Płocczanie ze Szkolnego Klubu Krajoznawczo-Turystycznego PTTK ”Wszędołazy”, działającego przy SP nr 18. W ubiegłym tygodniu wraz ze swoją opiekunką, Emilią Rosińską, pojechali do Warszawy odebrać nagrody.
Choć zima ostro daje się we znaki i trzeba było wstać rano, młodzi turyści nie przestraszyli się pogody i przybyli do Warszawy odebrać zasłużone trofeum. „Wszędołazy” reprezentowali: Przemek Siemieniako i Michał Duda wraz z opiekunką koła. Uroczyste podsumowanie finału VIII edycji konkursu odbyło się 14 grudnia w Warszawie, w siedzibie Zarządu Głównego PTTK przy ul. Senatorskiej. Były dyplomy, prezenty, obiad i zwiedzanie Centrum Olimpijskiego w Muzeum Sportu i Turystyki. Na uroczystym podsumowaniu konkursu gośćmi byli: Sekretarz Generalny ZG PTTK Andrzej Gordon, prezes ZG PTTK Lech Drożdzyński, podsekretarz stanu w MEN Mirosław Sielatycki.
Organizatorem konkursu „Na Najlepszy Szkolny Klub Krajoznawczo-Turystyczny” było Mazowieckie Forum Oddziałów PTTK w Warszawie. Kluby przystępujące do konkursu wypełniły ankiety i przedstawiały do wglądu swoje kroniki. „Wszędołazy” zajęły I miejsce w eliminacjach wojewódzkich konkursu w klasyfikacji szkół podstawowych i zostały wytypowane do finału ogólnopolskiego, gdzie wpisały się na listę Najlepszych Szkolnych Klubów Krajoznawczo-Turystycznych w Polsce.
Na wspaniały sukces pracowali i uczniowie, którzy zamiast spędzać soboty na leniuchowaniu i graniu w gry komputerowe albo oglądaniu telewizji, wolą iść na rajd i poznawać piękne okolice Płocka, i ich opiekunka Emilia Rosińska, której udaje się organizować młodych turystów, pomimo że prowadzone przez nią zajęcia pozalekcyjne w Szkole Podstawowej nr 18 oficjalnie mieszczą się tylko w jednej godzinie lekcyjnej. Sobotnich rajdów nikt nie liczy. – O tym, że zajęcia pozalekcyjne odgrywają dużą rolę w życiu szkoły, nie trzeba nikogo przekonywać. W Szkole Podstawowej nr 18 prężnie działa turystyka kwalifikowana. Dzięki niej o każdej porze roku, w soboty, można odpocząć, docenić piękno świata, pokochać rośliny, zwierzęta i życie. Turystyka wychowuje, a nauczyciel „kraju ojczystego” może wpajać młodzieży najlepsze wartości – mówi Emilia Rosińska – opiekun koła.
I tak jest od roku 1985, gdy w „osiemnastce” odbyło się zebranie założycielskie i powstało koło. Pierwszym opiekunem była Urszula Pankowska (obecnie wicedyrektor szkoły). Koło działało pod patronem Oddziału Zakładowego przy MZRiP. W 1990 r. jego opiekunem została Emilia Rosińska. Dwudziestoletni dorobek „Wszędołazów” w dziedzinie turystyczno-krajoznawczej jest niemały. Przez ten czas zarząd koła składający się z uczniów był inicjatorem i organizatorem wielu wspaniałych imprez dla uczniów szkoły i ich rodziców. Na przykład w 2001 roku dla uczczenia XXV-lecia Szkoły Podstawowej nr 18 im. prof. Jana Zygmunta Jakubowskiego odbył się Rajd Szkolny po Brudzeńskim Parku Krajobrazowym oraz wystawa działalności „Wszędołazów”. Członkowie koła odnoszą też sukcesy w organizowanym rokrocznie Ogólnopolskim Turnieju Turystyczno-Krajoznawczym PTTK. W 1998 r. „Wszędołazy” reprezentowały Mazowsze w Centralnym Finale XXVI OM TTK w Szczecinie. W 2005 r. zajęły I miejsce na szczeblu centralnym. Łącznie członkowie koła zdobyli 33 odznaki, w tym 19 odznak „Turystyczna Rodzinka”, wiele nagród, dyplomów i pucharów na rajdach. Do tego, że „Wszędołazy” tak długo istnieją, przyczynili się nauczyciele: Beata Borkowska, Anna Śnieć, Ewa Głodowska, Iwona Jóźwicka i dyrektor szkoły Jarosław Kalaszczyński. Pomagają też rodzice, którzy wspólnie z dziećmi uczestniczą w rajdach. Emilia Rosińska, pełna energii i nowych pomysłów, co roku zaprasza nowych uczniów do uczestniczenia w działalności koła i poznawaniu okolicznych szlaków turystycznych.     (lesz)

Zobacz kolejny artykuł

Koniec roku w DELTAKLUBIE

Jak zawsze ciekawie i widowiskowo zakończyli rok szkolny uczestnicy zajęć odbywających się w ramach DELTAKLUBU …

30 lat przedszkola

Jubileusz 30-lecia świętowali nauczyciele i przedszkolaki z Miejskiego Przedszkola nr 37 „Tęcza” w Płocku. Z …