Drzewko za butelkę

Po raz szósty wolontariusze ORLENU wzięli udział w akcji „Drzewko za butelkę”. Tym razem porządkowali tereny w okolicach Płocka nad jeziorem Górskim (obszar gminy Łąck – wieś Grabina) i w okolicach Włocławka nad jeziorem Łuba (obszar Nadleśnictwa Włocławek).

W tegoroczne działania zaangażowało się ponad 150 wolontariuszy – pracowników Grupy Kapitałowej ORLEN wraz z rodzinami i lokalna społeczność. Inicjatorami akcji byli: Biuro Ochrony Środowiska, Zakładu PTA we Włocławku oraz Fundacja ORLEN Dar Serca przy współpracy z Sekretariatem Programu „Odpowiedzialność i Troska”. W pomoc przy organizacji akcji włączyli się Biuro BHP oraz Zakładowa Straż Pożarna. Swoje wsparcie w odbiorze śmieci zaoferowały służby miejskie zajmujące się wywozem odpadów. W obu lokalizacjach zebrano w sumie około 680 litrów śmieci oraz opony i inne duże przedmioty.
Porządkujący podzieleni na grupy przemierzali wyznaczone tereny i zbierali śmieci. Na zakończenie dla wszystkich uczestników akcji w obu lokalizacjach Sekretariat Programu „Odpowiedzialność i Troska” przygotował EKO-piknik, w ramach którego najmłodsi wolontariusze poprzez gry i zabawy mogli przyswoić sobie wiedzę z zakresu ekologii i przyrody oraz zrobić własnoręcznie „las w szkle”. Dodatkowo, zgodnie z założeniami i tradycją akcji, uczestnicy otrzymali symbol akcji – sadzonkę drzewka do dalszej uprawy.
– To doskonała okazja do propagowania postaw pro-ekologicznych. Akcja łączy w sobie walory edukacji ekologicznej, aktywności społecznej, dbałości o środowisko naturalne i o własną gminę. Integruje realizatorów Programu „OiT”, placówki oświatowe, władze samorządowe, media oraz dzieci i ich rodziny wokół atrakcyjnej formy budowania wspólnego dobra dla przyszłych pokoleń. Mamy nadzieję, że nasza inicjatywa – jedna z wielu dotychczasowych i na pewno nie ostatnia – to mała cegiełka w budowaniu zielonego wizerunku PKN ORLEN, jako firmy odpowiedzialnej społecznie i środowiskowo – mówi Adam Tworkowski, dyrektor Biura Ochrony Środowiska.
Przypomnijmy – w ubiegłym roku w przededniu obchodzonego Światowego Dnia Ziemi wolontariusze Grupy ORLEN posprzątali najbliższe otoczenie Zakładu Produkcyjnego – Dolinę rzeki Brzeźnicy. We Włocławku natomiast zadbali o teren wokół Jeziora Łuba znajdującego się w bliskiej okolicy miasta. Podczas działań w sumie zebrano ponad 175 worków śmieci.

Opr. (gsz)
fot. D. Ossowski

Zobacz kolejny artykuł

Aktywnie i sportowo, czyli ORLEN Olimpiada [ 150 ZDJĘĆ]

Podczas „Dni Chemika” płocczanie mają do wyboru naprawdę sporo atrakcji. Wśród nich nie mogło zabraknąć …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.