Najnowsze informacje

Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy w MOSiR Płock podpisany

Zakładowe Organizacje Związkowe i zarząd MOSiR Płock sp. z o.o. podpisały negocjowany od roku Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy. – Najważniejszy punkt to gwarancje zatrudnienia pracowników do końca 2020 roku – zapewnił biorący udział w negocjacjach społeczny inspektor pracy Bartosz Leszczyński.
W czerwcu 2016 roku do pracowników zatrudnionych w Miejskim Zespole Obiektów Sportowych, czyli między innymi na pływalniach i na stadionie miejskim, dotarła wiadomość, że wkrótce jednostka budżetowa, w której byli zatrudnieni, zostanie przekształcona w spółkę.
Mimo wielu prób nie udawało im się dowiedzieć niczego konkretnego. W MZOS w tym czasie pracowało około 150 osób – wiele z nich od dziesiątek lat. Nie chcieli, by zostały bez ich zgody i wiedzy przeprowadzone jakiekolwiek zmiany.
Nikt nie chciał z nimi rozmawiać, dlatego postanowili założyć związek zawodowy i przystąpić do NSZZ ,,Solidarność”. Wtedy nie byli już pojedynczymi pracownikami walczącymi o swoje miejsce pracy. Pracodawca musiał z nimi nawiązać dialog.
– Z moich informacji wynika, że w sytuacji gdy planowane jest przekształcenie jednostki organizacyjnej, najpierw załatwia się sprawy gwarancji pracowniczych, żeby uspokoić pracowników, że nie wiąże się to ze stratą miejsca pracy. My wymusiliśmy pierwsze spotkanie jeszcze w wakacje 2016 roku, ale wtedy nie uzyskaliśmy żadnych konkretnych zapowiedzi, a potem okazało się, że tuż przed wrześniową sesją Rady Miasta zostało podpisane porozumienie i uchwalono powstanie spółki. Jednocześnie zapewniono nas, że dalsze rozmowy rozpoczną się wtedy, gdy zostanie powołany prezes nowej spółki – przypomina przebieg wydarzeń Bartosz Leszczyński.
Pod koniec 2016 roku podpisana została z nowym prezesem spółki Marcinem Jeżewskim umowa społeczna, dzięki której pracownicy otrzymali podstawowe gwarancje zatrudnienia i która gwarantowała, że zarząd spółki oraz przedstawiciele dwóch działających w niej związków zawodowych przystąpią do opracowania Układu Zbiorowego Pracy. W założeniu dokument regulujący wszelkie sprawy pracownicze miał powstać do końca 2017 roku.
– Komisja, która pracowała nad Układem, zbierała się nawet kilka razy w miesiącu. Obrady były bardzo burzliwe, ciężkie, ale po bardzo intensywnej aktywności wreszcie doszliśmy do porozumienia – zapewnia B. Leszczyński.
I z zadowoleniem oznajmia, że najważniejszym punktem Układu jest gwarancja zatrudnienia pracowników do końca 2020 roku.

Zobacz kolejny artykuł

Pielgrzymi z Płocka na Jasną Górę, wyruszą 6 sierpnia

W tym roku po raz 37 z Płocka wyruszy piesza pielgrzymka diecezji płockiej na Jasną …

Gdzie się wybrać nad wodę?

Wakacje to doskonały czas, aby wybrać się nad wodę. Gdzie możemy spokojnie odpoczywać nie martwiąc …