Ulicy Stadionowej w Płocku nie będzie

Koniec batalii związanej ze zmianą nazwy ulicy Gwardii Ludowej. Ostatecznie będzie ona nosić nazwę Narodowych Sił Zbrojnych, z dopuszczalnym skrótem NSZ.
Podczas czerwcowej sesji Rady Miasta zapadły decyzje o zmianie nazw kilkunastu płockich ulic. To wynik przyjętej przez Sejm w kwietniu ubiegłego roku ustawy dekomunizacyjnej. Chodzi o usunięcie z przestrzeni publicznej nazw upamiętniających osoby, organizacje, wydarzenia i daty symbolizujące komunizm lub inny ustrój totalitarny.
Zmiany nazw dotyczyły przede wszystkim ulic na osiedlach Podolszyce Południe, Łukasiewicza oraz jednej w Radziwiu: ul. Gwardii Ludowej zmieniła patrona na 11. Grupę Operacyjną Narodowych Sił Zbrojnych; ul. Zygmunta Wolskiego zmieniła się na ul. Stanisława Zgliczyńskiego – przedwojennego prawnika, społecznika, radnego i żołnierza, który zginął w obozie koncentracyjnym; ul. Stanisława Wiśniewskiego zmieniła się na ul. Jerzego Pniewskiego – płocczanina, profesora UW, specjalisty w fizyce jądrowej, kandydata do nagrody Nobla; ul. Stefana Szczęsnego zmieniła się na ul. Wacława Milke – twórcy Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka”; ul. Mariana Puchalskiego zmieniła się na ul. św. Zygmunta; ul. Franciszka Zubrzyckiego ma za patrona Andrzeja Drętkiewicza – pierwszego prezydenta Płocka po 1989 roku; ul. Władysława Mazura zmieniła się na ul. Władysława Nowickiego – płockiego przedsiębiorcy, bohatera obrony miasta w 1920 roku, rozstrzelanego przez hitlerowców na początku okupacji; ul. Zygmunta Rogowskiego zmieniła się na ul. św. Floriana; ul. Jana Orlińskiego ma za patrona Stanisława Siennickiego – lekarza, płockiego Judyma, któremu płocczanie po śmierci ufundowali pomnik w podziękowaniu za blisko 40 lat służby; ul. Jana Wilczyńskiego zmieniła się na ul. gen. Stanisława Maczka; ul. Stanisława Sołdka stała się ul. Żeglarską.
Największe zamieszanie było z nową nazwą dotychczasowej ulicy Gwardii Ludowej. Zespół do spraw nazewnictwa ulic zaproponował nazwę Inżynierów Płockich chcą w ten sposób uhonorować płocczan – inżynierów, którzy przyczynili się do rozwoju miasta. Jednak pojawiły się inne wnioski. Radna Daria Domosławska z PO zaproponowała, by ulica nosiła nazwę Stadionowa, argumentując, że prowadzi właśnie do stadionu. Szef klubu radnych PO Artur Kras zaproponował, aby ulica Gwardii Ludowej nosiła imię biskupa Leona Wetmańskiego. Szybko się jednak okazało, na co zwrócił uwagę radny PiS Marek Krysztofiak, że ulica o tej nazwie już w Płocku jest – w Borowiczkach-Parcelach. Był jeszcze wniosek o nadanie ulicy Gwardii Ludowej imienia 11. Grupy Operacyjnej Narodowych Sił Zbrojnych, o przyjęcie którego apelowali radni Michał Sosnowski z PSL i Andrzej Aleksandrowicz z PiS.

Zobacz kolejny artykuł

Miejskie rowery wróciły na ulice Płocka

Od poniedziałku, 1 kwietnia rozpoczął się drugi sezon Płockiego Roweru Miejskiego. System został rozbudowany – …

Jeden komentarz

  1. Spędzili uczniów na wiec faszystowski kanalie aby pokazać fałszywe poparcie dla zbrodniarzy