Święty Mikołaj w szpitalu

Spokojnie, choć Mikołaj to już wiekowy staruszek, nic mu się nie stało. Jest cały i zdrowy. Na pewno nie potrzebuje hospitalizacji i dostarczy wszystkim prezenty na Gwiazdkę. Pojawił się w płockich szpitalach, bo chciał odwiedzić dzieci: zarówno maluszki, które dopiero przyszły na świat, jak i te chore, które święta pewnie będą musiały spędzić poza domem. Na pocieszenie zostawił im górę prezentów.
Święty Mikołaj trafił do szpitala w towarzystwie bajkowych postaci. Taką niespodziankę przygotowuje co roku Teatr Dramatyczny w Płocku. Z pomysłem akcji wyszedł dyrektor Marek Mokrowiecki. Inicjatywa zyskała poparcie zespołu teatralnego i tak już od 22 lat, zawsze 6 grudnia, bajkowa ekipa rusza do szpitali.
– Zabieramy ze sobą prezenty. Pochodzą one ze zbiórek prowadzonych w szkołach i przedszkolach z Płocka i okolic. Nie zbieramy jedynie słodyczy, bo okazuje się, że na szpitalnych oddziałach małych pacjentów czasami obowiązuje dieta – tłumaczy Leszek Skierski z działu promocji płockiego teatru. W tym roku szczególnie wzruszyła go historia dziewczynki, która poprosiła nauczycielkę, by jak najwięcej osób w jej szkole włączyło się w zbiórkę. – Uczennica kilka lat temu leżała w szpitalu i wiele radości dała jej wizyta teatralnego Mikołaja. Takie sygnały powodują, że nie wyobrażamy sobie naszego teatru bez tej mikołajkowej akcji – mówi Leszek Skierski. To ogromne przedsięwzięcie. W tym roku do obdarowania było około 300 dzieci! Dodatkowo Mikołaj z teatru zostawia też worek prezentów z pluszakami, grami edukacyjnymi, książeczkami w szpitalnych świetlicach.
Prezenty na pewno poprawiają nastrój, ale wizyta Świętego Mikołaja z bajkową świtą również jest w cenie. Zarówno dzieci w Szpitalu Św. Trójcy, jak i Szpitalu Wojewódzkim od rana czekały na gości. Aktorzy po zagraniu porannych seansów w teatrze podzielili się na dwie grupy. Pierwsza pod przewodnictwem Świętego Mikołaja Łukasza Mąki obrała kierunek na szpital na Winiarach. Drugi Mikołaj – Piotr Bała odwiedził ze swoją ekipą Stary Szpital. Nie przeoczył żadnego dziecka. Trafił nawet do mam z noworodkami.
– Mikołajem byłem już wielokrotnie. Nikt mnie do tego nie musi zachęcać. Bardzo lubię tę rolę, bo widzę, ile frajdy daje Mikołaj dzieciakom – tłumaczy aktor.
Do roli nie musi się przygotowywać. Zakłada kostium i już jest w skórze Świętego Mikołaja, i to do tego stopnia, że nawet najbliżsi mają problemy z rozpoznaniem aktora. Niektórzy twierdzą, że to najlepszy Mikołaj w Płocku, dlatego też pojawi się on również na miejskiej Wigilii przed ratuszem. Przez godzinę każde dziecko będzie sobie mogło zrobić zdjęcie z Mikołajem. Każde dostanie też od niego słodki upominek.    BeeS
fot. Archiwum

Zobacz kolejny artykuł

Wiec PSL w Rębowie

Początek kampanii wyborczej Wiecem na placu przed remizą OSP w Rębowie (gm. Wyszogród) Polskie Stronnictwo …

Sterty urzędowych papierów w Miałkówku

Każdy z nas ma w domowych archiwach sporo rachunków, umów, oświadczeń, które na wszelki wypadek …