Śledztwo w sprawie korupcji

Były wiceprezes PKN Orlen do spraw petrochemii Marek S. i biznesmen Paweł M. zostali tymczasowo aresztowani. Warszawska Prokuratura Apelacyjna zarzuca im korupcję. Marek S. miał przyjmować łapówki, a Paweł M. je wręczać. Obaj mężczyźni zostali w ubiegłym tygodniu zatrzymani przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Rada Nadzorcza Orlenu odwołała Marka S. z zajmowanego stanowiska.
Jeszcze w poniedziałek, 5 grudnia, Marek S. w imieniu PKN Orlen wręczał płockim strażnikom miejskim czek na 50 tysięcy z przeznaczeniem na zakup nowego auta. Cztery dni później Sąd Rejowy dla Warszawy – Woli zdecydował o jego tymczasowym aresztowaniu na trzy miesiące. Razem z nim do aresztu trafił biznesmen Paweł M. Pierwszy z mężczyzn miał brać łapówki, przez co spowodował znaczne skutki majątkowe. Drugi miał je wręczać. Spowodowane przez nich szkody mogą sięgać milionów złotych.
W środę, 7 grudnia, funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali na polecenie warszawskiej Prokuratury Apelacyjnej dwóch dyrektorów pionu petrochemii w PKN Orlen, wiceprezesa spółki Marka S. oraz płockiego biznesmena Pawła M. Jak wynika z komunikatu na stronie internetowej prokuratury, do zatrzymań doszło w związku ze śledztwem w sprawie korupcji w biznesie. Obaj dyrektorzy usłyszeli zarzuty popełnienia przestępstwa nadużycia zaufania w obrocie gospodarczym. Po przesłuchaniu zostali zwolnieni. Prokuratura zastosowała wobec nich poręczenia majątkowe oraz zakaz opuszczania kraju. – Marek S. i Paweł M. usłyszeli zarzuty z artykułu 296a kodeksu karnego. Chodzi o przestępstwo korupcji w sektorze gospodarczym. Działania obu podejrzanych spowodowały znaczną szkodę – informuje zastępca prokuratora apelacyjnego w Warszawie Waldemar Tyl. Śledczy przesłuchali także świadków – pracowników PKN Orlen, wśród nich szefa firmy Jacka Krawca.
Po zatrzymaniu wiceprezesa Marka S., na wniosek Ministerstwa Skarbu Państwa zebrała się Rada Nadzorcza spółki. 7 grudnia zawiesiła go na czas nieokreślony w czynnościach członka zarządu firmy. Dzień później, na kolejnym posiedzeniu, Rada Nadzorcza odwołała Marka S. z zajmowanego stanowiska. Jednocześnie podjęła decyzję o delegowaniu na funkcję wiceprezesa do spraw petrochemii Piotra Wielowieyskiego. Będzie tę funkcję pełnił przez maksymalnie trzy miesiące, nie dłużej niż do 9 marca przyszłego roku. W tym czasie Rada Nadzorcza ogłosi konkurs na stanowiska członka zarządu firmy do spraw petrochemii. Ministerstwo Skarbu Państwa złożyło także wniosek o zwołanie Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia, które ostatecznie zatwierdzi decyzje Rady Nadzorczej. Zarząd spółki oraz Rada Nadzorcza zleciły wewnętrznym audytorom podjęcie czynności wyjaśniających.
Jak czytamy w oświadczeniu PKN Orlen, firma przekazała prokuraturze dokumenty dotyczące współpracy z firmą Pawła M.. Spółka, jako podmiot gospodarczy poszkodowany w tej sprawie, deklaruje pełną współpracę z organami ścigania.
Marek S. został członkiem zarządu PKN Orlen w czerwcu 2008 roku. Wcześniej zajmował dyrektorskie stanowiska między innymi w Kompanii Piwowarskiej, Hucie Aluminium „Konin” oraz Hucie „Zawiercie”. W marcu tego roku Rada Nadzorcza PKN Orlen ponownie powołała go na stanowisko wiceprezesa do spraw petrochemii na trzyletnią kadencję, która rozpoczęła się 30 czerwca. W chwili zatrzymania był również przewodniczącym Rady Nadzorczej Anwilu Włocławek i Basell Orlen Polyolefins oraz wiceprezesem zarządu Unipetrolu. Jeszcze w piątek, 9 grudnia, nazwisko Marka S. widniało na stronach internetowych Anwilu i Unipetrolu.    (jac)

Zobacz kolejny artykuł

Wiec PSL w Rębowie

Początek kampanii wyborczej Wiecem na placu przed remizą OSP w Rębowie (gm. Wyszogród) Polskie Stronnictwo …

Sterty urzędowych papierów w Miałkówku

Każdy z nas ma w domowych archiwach sporo rachunków, umów, oświadczeń, które na wszelki wypadek …