Ruszyła kampania wyborcza do Europarlamentu

26 maja odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Kilka dni temu do udziału w nich zachęcała płocczan dr Joanna Kamińska i przedstawiciele płockiego koła Partii Zieloni.

Spotkanie odbyło się pod hasłem „Płock w Europie, Europa w Płocku”. Joanna Kamińska należy do płockiego koła Partii Zieloni – Nowy Zielony Płock. To płocczanka, która na co dzień mieszka w Brukseli. Jest nawet radną w jednej z brukselskich gmin z ramienia Partii Ecolo. Na co dzień pracuje jako doradca do spraw Polityki w Komisji Spraw Zagranicznych w Parlamencie Europejskim, gdzie doradza jego członkom w sprawie wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa UE, bezpieczeństwa energetycznego oraz zmian klimatycznych. Jest również pracownikiem naukowym w Instytucie Studiów Europejskich na Vrije Universiteit Brussel. W Brukseli mieszka od marca 2010 roku.
Spotkanie poprowadził przewodniczący płockiego koła Partii Zieloni Arkadiusz Gmurczyk.
Dr Joanna Kamińska mówiła między innymi o tym, czym się zajmują eurodeputowani. – Parlamentarzyści nie tylko jeżdżą sobie po świecie i żyją za wielkie pensje. Tak naprawdę pracują w komisjach parlamentarnych i tworzą prawo, które dotyczy każdego z nas. To, że możemy pić codziennie czystą wodę z kranu to zasługa prawa europejskiego. Być może ktoś słyszał między innymi o umowach handlowych ze Stanami Zjednoczonymi, które zablokował Parlament Europejski. To właśnie jedno z głównych zadań Parlamentu, który ma bronić interesów wszystkich obywateli Unii Europejskiej – mówi dr Joanna Kamińska.
Radna zwróciła też uwagę, że Parlament Europejski jest jedyną unijną instytucją, na której kształt – dzięki wyborom – mamy wpływ. W Komisji Europejskiej zasiadają urzędnicy – technokraci. W skład Rady Europejskiej wchodzą szefowie rządów państw członkowskich.

Reklama
Uczestnicy spotkania mogli się też dowiedzieć o pracy brukselskich radnych i znaczeniu języków obcych. – W Brukseli obowiązują trzy języki: francuski, holenderski i niemiecki. W pracy jako radna używam głównie francuskiego. Od października ubiegłego roku jestem radną, ale to moja dodatkowa praca. Przede wszystkim od godziny 9.00 do 18.00 pracuję jako doradca w Parlamencie Europejskim, a od 18.00 do 22.00 jestem radną w jednej z brukselskich gmin. Mamy dużo spotkań. Jako Zieloni jesteśmy w koalicji większościowej – mówi Joanna Kamińska.
Partia Zielonych wygrała w ubiegłym roku wybory w 13 z 19 gmin w Brukseli i ma szansę na wygranie wyborów regionalnych. W kręgu zainteresowań partii jest nie tylko ekologia, ale też opieka nad dziećmi czy seniorami.
Arkadiusz Gmurczyk dopytywał, czy przyszli europarlamentarzyści powinni znać języki obce.

tekst i fot. Jacek Danieluk

Zobacz kolejny artykuł

800 m kw. w ogniu

Tuż przed świętami wielkanocnymi Płockiem i okolicami wstrząsnęła informacja o ogromnym pożarze, który miał miejsce …