Płock jednak z fajerwerkami

Coraz częściej polskie miasta rezygnują z sylwestrowych pokazów fajerwerków. Również w Płocku pojawił się taki postulat. Apel w tej sprawie wystosował Nowy Zielony Płock. Urząd Miasta odpowiada – pokaz się odbędzie, ale w łagodniejszej formie.
Od wielu lat w okresie sylwestrowym powraca temat pokazów sztucznych ogni, które w wielu miastach uświetniają moment nadejścia Nowego Roku. Przeciwnicy tego typu atrakcji zwracają uwagę przede wszystkim na dobro zwierząt, dla których pokazy sztucznych ogni to ogromny stres.
Podobnie jest w przypadku listu płockiego koła partii Zielonych. „(…) nie można zapominać o zestresowanych ludzkimi fanaberiami zwierzętach. Czy to domowych, cierpiących katusze, otumanionych silnymi środkami farmakologicznymi, mających powodować uspokojenie naszych milusińskich, czy też zwierząt bezpańskich i dzikich, których mnóstwo mieszka w okolicach naszego pięknego Płocka” – napisali zieloni.
Przedstawiciele Nowego Zielonego Płocka w swoim apelu wymieniają również inne argumenty. Przede wszystkim podkreślają, że dym powstający podczas wystrzałów jest szkodliwy dla środowiska. W liście wystosowanym do prezydenta Płocka możemy przeczytać: „Fajerwerki zatruwają środowisko, są źródłem m.in. smogu w już i tak momentami bardzo gęstym od zanieczyszczeń powietrzu Płocka. (…) poza ładnym widokiem dającym chwilową uciechę dla oka nie przynoszą nic pozytywnego, za to złe skutki odczuwamy w płucach, w ciele, w glebie, w wodzie” – tłumaczą przedstawiciele Nowego Zielonego Płocka.

Eliza Kinalska
fot. www.pixabay.com

Zobacz kolejny artykuł

800 m kw. w ogniu

Tuż przed świętami wielkanocnymi Płockiem i okolicami wstrząsnęła informacja o ogromnym pożarze, który miał miejsce …