Pielgrzymi z Płocka na Jasną Górę, wyruszą 6 sierpnia

W tym roku po raz 37 z Płocka wyruszy piesza pielgrzymka diecezji płockiej na Jasną Górę. Tradycyjnie pielgrzymi wyruszą 6 sierpnia ze Wzgórza Tumskiego, po mszy świętej koncelebrowanej pod przewodnictwem biskupa płockiego. Pątnicy będą wędrowali w jedenastu grupach.
Tegoroczna pielgrzymka z racji tego, że ten rok jest obchodzony jako Rok św. Stanisława Kostki w związku z okrągłą 450. rocznicą jego śmierci, będzie odbywała się pod hasłem „Stworzeni do wielkości”. Jak mówi biskup płocki Piotr Libera: – Wśród wielu ciekawych i godnych naśladowania cech świętego z Rostkowa, warto zwrócić uwagę na to, że w jego życiu ważną rolę odegrało piesze pielgrzymowanie. Aby osiągnąć swoje życiowe cele i marzenia, wyruszał w drogę. Uczy nas Stanisław, że do osiągnięcia pragnień potrzeba nieraz dużego wysiłku, także fizycznego, trzeba pokonania własnych słabości. Ta wspomniana cecha św. Stanisława niech stanie się zachętą do podjęcia trudu tegorocznego pielgrzymowania na Jasną Górę. Niech towarzyszy nam myśl, że do wielkich rzeczy w życiu dochodzi się przez wysiłek, trud, czasem ból. Cieszy mnie jako biskupa płockiego fakt, że co roku są chętni do podejmowania dzieła pieszej wędrówki.
Zachęcając do tegorocznego wędrowania biskup Piotr Libera dodaje, że ten trud jest nagradzany duchowymi łaskami dla samych pielgrzymów, ich rodzin i całej diecezji. – Mam nadzieję, że przykład pielgrzyma – świętego Stanisława, zachęci kolejnych ludzi, zwłaszcza młodych, do wędrówki na Jasną Górę – zaprasza do pielgrzymowania biskup.
Tegoroczna 37. Piesza Pielgrzymka z Płocka na Jasną Górę wyruszy pod hasłem: „Stworzeni do wielkości”. Jako że jest to rok Świętego z Rostkowa, patrona dzieci i młodzieży, to jego słowa: „do wyższych rzeczy zostałem stworzony” stały się inspiracją do hasła tegorocznej Pielgrzymki. – Wpatrując się w jego postać i prosząc o jego wstawiennictwo chcemy owocnie przeżyć czas rekolekcji w drodze – mówi ks. Jacek Prusiński, przewodnik główny 37. Pieszej Pielgrzymki Diecezji Płockiej na Jasną Górę.
Pielgrzymka wyruszy ze Wzgórza Tumskiego 6 sierpnia po mszy świętej koncelebrowanej w Bazylice Katedralnej pod przewodnictwem Biskupa Płockiego o godz. 6 00. Trasa pielgrzymki podzielona jest na 9 etapów (około 30 km dziennie). Wejście na Jasną Górę będzie 14 sierpnia w godzinach porannych (7.30-8.15), pod przewodnictwem biskupa Mirosława Milewskiego.
Osoby chcące zapisać się na pielgrzymkę muszą wypełnić indywidualną Kartę Uczestnictwa (wg wzoru przekazanego do parafii lub ze strony internetowej: www.pielgrzymka.com) zawierającej niezbędne dane osobowe pielgrzyma.

rad
fot. D. Ossowski

Zobacz kolejny artykuł

800 m kw. w ogniu

Tuż przed świętami wielkanocnymi Płockiem i okolicami wstrząsnęła informacja o ogromnym pożarze, który miał miejsce …