Pampersy wygodne, ale już niemodne?

Któż z nas nie słyszał o pieluszkach wielorazowych? Chyba każdemu, kto słyszy takie hasło, na myśl przychodzą stosowane jeszcze kilkadziesiąt lat temu pieluszki tetrowe. Nie o nie jednak chodzi. Po latach dominacji pieluch jednorazowych, czyli popularnych pampersów, wśród młodych rodziców pojawił się pomysł na powrót do bardziej naturalnych odpowiedników. Rąbka tajemnicy na temat współczesnych pieluszek wielorazowych uchyliła nam Dorota Szala.
W latach 90., kiedy w polskich sklepach pojawiły się pampersy, młodzi rodzice oszaleli na ich punkcie. Były nowością, która zapewniała większy komfort użycia i wygodę. Nic więc dziwnego, że pieluszki tetrowe odeszły do przysłowiowego „lamusa”.
W pieluszkach jednorazowych rosły miliony polskich dzieci. Ten trend został tak rozpowszechniony, że dzisiaj wielu młodych rodziców nie wyobraża sobie, że można inaczej. A jednak można.
Od kilku lat możemy obserwować zwrot ku naturze. Dotyczy to wielu dziedzin. Coraz więcej osób chce być „eko” – zdrowo się odżywiać, nosić ubrania z naturalnych tkanin i dbać o środowisko. Te ideały stały się bliskie także rodzicom. Dlatego też na forach i stronach internetowych można znaleźć wiele informacji o tym, czym można zastąpić jednorazowe pieluszki, które – jak każdy z nas może zauważyć – zbyt ekologiczne nie są.
Internet to kopalnia wiedzy dla tych, którzy mają ochotę dowiedzieć się czegoś nowego. Tak było w przypadku Doroty Szali, która jest orędowniczką pieluszek wielorazowych. – Podczas drugiej ciąży szukałam różnych informacji i całkiem przypadkiem natknęłam się na informacje o pieluszkach wielorazowych. Zaintrygował mnie ten temat, więc szukałam dalej. Nigdy wcześniej o tym nie słyszałam – mówi Dorota Szala.
Pieluszki wielorazowe – brzmi to trochę tajemniczo. Wielu osobom może wydawać się, że stosowanie takich pieluszek jest uciążliwe, innym kojarzą się z minioną epoką, a nie XXI wiekiem. Jednak wraz z upływem lat zmieniły się również pieluszki wielorazowe. Obecnie są kolorowe, miłe w dotyku i przede wszystkim zdrowe.
Wielorazówki mogą być zrobione m.in. z wełny, która jest jednym z najbardziej naturalnych materiałów. Aby takie pieluszki spełniały swoje zadanie wełnę poddaje się lanolinowaniu. Co to daje? Przede wszystkim to, że pieluszka nie przecieka, lanolina natomiast rozkłada płyn na wodę i sól.
Pieluszki mogą być równie wykonywane z materiału paroprzepuszczalnego (PUL). Taka tkanina nie przepuszcza wody, ale przepuszcza parę. Takie pieluszki występują w formie otulaczy, pieluszek z kieszonką, w której umieszcza się tkaninę chłonną, SIO – w których wpina się wkład dzięki napom oraz AIO – gdzie pieluszka ma wszyty wkład chłonny.
Dorota sama szyje pieluszki dla swojego syna, zdarza się, że także dla dzieci swoich znajomych i rodziny.

Eliza Kinalska
fot. D. Ossowski

Zobacz kolejny artykuł

Miejskie rowery wróciły na ulice Płocka

Od poniedziałku, 1 kwietnia rozpoczął się drugi sezon Płockiego Roweru Miejskiego. System został rozbudowany – …